Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Binali Yıldırım'dan flaş açıklamalar

Çankaya Köşkü'nde 2016-2019 Orta Vadeli Programı açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, bu sene öngörülemeyen bir şeyin olmaması durumunda enflasyonun yüzde 7,5 seviyesinde gerçekleşeceğini, 2017'de enflasyon hedefinin yüzde 6,5, 2018'de ise yüzde 5 olduğunu bildirdi. FETÖ'cü hainlerin 15 Temmuz kanlı darbe girişiminin ardından gözaltına alına alınan on binlerce FETÖ'nün yargılanması ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım, İhtisas Mahkemelerinin açılacağını ifade etti. Başbakan Yıldırım, "Darbecilerin yargılanması süratle yapılacak, milletin yüreğine su serpilmesi lazım. Şehit yakınlarımızın, bu işin sorumlularının hesabının görüldüğünü bir an önce görmesi lazım" dedi.

Giriş Tarihi: 4.10.2016 10:08 Güncelleme Tarihi: 4.10.2016 11:43
Başbakan Binali Yıldırım'dan flaş açıklamalar

2016-2019 Orta Vadeli Programı açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, "2016 yılında yüzde 3'lük büyümeyi yakaladık" dedi. Terörle mücadelede çok yoğun bir yıl olan 2016'nın aynı zamanda FETÖ darbe girişiminin de olmasına rağmen bu büyümenin yaşandığını söyledi. Başbakan "Darbe bile dinlemedik yapısal reformlara devam ettik. 2017-2019 dönemlerinde büyüme oranını artıracağız. Bu vazgeçilmez bir hedefimizdir. Bu sene Türkiye dünya ortalamasının iki katı bir büyümeyi yakalamış durumdadır" dedi.

Orta Vadeli Programı açıklayan Başbakan Binali Yıldırım konuşmasında birçok konuda önemli değerlendirmelerde de bulundu. Bu reformlardan en önemlisi ikili eğitimin sona ermesi ve 15 Temmuzdan sonra yakalanan on binlerce FETÖ'cü ile ilgili olan açıklamalar oldu. İkili eğitimin sona erdiğini ifade eden Başbakan tam gün eğitime geçileceği haberini verirken, gözaltında ve tutuklu bulunan FETÖ'cüler için de İhtisas Mahkemeleri'nin açılacağını duyurdu. Başbakan Binali Yıldırım, açıklamasında "Darbecilerin yargılanması süratle yapılacak, milletin yüreğine su serpilmesi lazım. Şehit yakınlarımızın, bu işin sorumlularının hesabının görüldüğünü bir an önce görmesi lazım" dedi.

"Türkiye, Dünya ortalamasının 2 katı büyümeyi gerçekleştirdi"

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasında şunları kaydetti:

Bu sene de büyümeye devam ediyoruz. Dünya ortalamasının 2 katı büyümeyi gerçekleştirdi. Bu büyüme bizim asla beklediğimiz hedeflediğimiz bir büyüme değil. Küresel olumsuzluklar bizi de etkiliyor.

2017-2019 arası dönemde büyüme oranını artıracağız. Çünkü 2023 hedeflerine doğru emin adımlarla giderken büyüme rakamlarınız da yüksek olmalı. Büyüme rakamları yüzde 5'in altında olmayacak. Orta Vadeli Programa göre 2017 yılında ekonomi yüzde 4,4 büyüyecek.

ORTA VADELİ PROGRAMIN 5 TEMEL AMACI VAR

Diğer bir konu; orta vadeli programın 5 temel amacı var. Bunlardan en önemlisi istikrar, hem siyasi hem ekonomik istikrar... Milletimizin desteği olduktan sonra istikrarı sürdürmek bizim görevimiz. Demek ki istikrar olunca kapsayıcı bir büyümeyi de karşılayacağız.

Herkesin yaptığı işi yaparsanız oradan fazla bir şey öğrenemezsiniz. Uzay, havacılık, savunma sanayi, ilaç sektörlerinde yerlileşme ve millileşme adımlarını atabiliriz. İkinci temel amacımız enflasyonu düşürmek. Bu sene öngörülemeyen bir şeyin olmaması durumunda enflasyonun yüzde 7,5 seviyesinde gerçekleşeceğini, 2017'de enflasyon hedefinin yüzde 6,5, 2018'de ise yüzde 5 olmasını bekliyoruz.

AMAÇLARDAN BİRİ CARİ AÇIĞI DÜŞÜRMEK

Diğer amaç cari açığı düşürmek. Nedir cari açık? Sattıklarınızla aldıklarınız arasındaki fark! Daha çok üreteceğiz.

4. madde ekonomizin rekabet gücü ve verimliliğini artıracağız. Rekabet gücü artmazsa sürdürülebilirlik olmuyor. Herkes ihracatçı oldu. Eskiden belirli ülkeler ihracat yapıyordu.

"Amaçlardan biri cari açığı düşürmek"

SAVURGANLIK, HOVARDALIK YOK

Mali disiplin vazgeçilmez. 2003 yılından beri uyguluyoruz. Savurganlık yok, hovardalık yok, öncelikleri iyi belirleyeceğiz, hesabı kitabı düzgün belirleyeceğiz. Sınırsız ihtiyaçlarda öncelikler belirlememiz lazım. Kaynaklarla da karşılamamız lazım. Bu da mali disiplinle olacak. Biz 10 tane seçim kazanmış bir partiyiz. Seçim gelir geçer önemli olan geçimdir.

Büyümede 5 stratejimiz olacak. İnsan kaynak kapasitemizi geliştireceğiz. En büyük zenginliğimiz gençliğimizi geleceğimiz olarak görüyoruz. İstediğiniz kadar üretin tüketiciye ulaştıramazsanız bir anlamı yok, tarlada çürür.

"Savurganlık, hovardalık yok"

2018'DE BÜTÇE AÇIĞI AZALMAYA DEVAM EDECEK

Bu süreçte enflasyon düşecek, cari açık azalacak. Tüm bunların anahtarı mali disiplin. Mali disiplinden asla taviz vermeyeceğiz. 2017 yılında bütçe açığını yüzde 2 'nin altında tamamlamış olacağız.

2017 senesi için bütçemizi yaptık. 2017 Ekim'de Meclis'e sunacağız. 2017 yılında bütçe açığını yüzde 2'nin altında tamamlamış olacağız. Asgari ücret, vergi kolaylıkları, kaynak aktarımı söz konusu oldu. Buna rağmen yüzde 2'nin altında yani 1.6 düzeyinde tutmayı başardık. Bu çok büyük bir başarı. Katkısı olan bütün bakanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Bu yükseğe çıksaydı. Bunun sonucu yaşayacaktık, daha sonra. Bütçe açığı devam edecek. 2017'de 1.9'u bilerek görebiliriz. Bunun detaylarını da kamuoyuyla paylaşacağız. Sonrasında 2018'de tekrar azalmaya devam edecek. Türkiye yüzde 10'u görmüş bir ülke. Bizim partimizde gördü ama büyümeye devam etti.

"2018'de bütçe açığı azalmaya devam edecek"

KUZEY KORE GİBİ OLURDUK ONU DA KİMSE İSTEMEZDİ

2018'de bütçe açığı azalmaya devam edecek. Türkiye dünyaya açık bir ülke. Sınırlarımızı kapatıp kendimizi soyutlamadık. Eğer öyle yapsaydık, ne bütçe açığımız ne de cari açığımız olur du. Sınırlarımızı kapatsak dünyaya kendimizi kapatsak Kuzey Kore gibi bir ülke oluruz. Herhalde onu da kimse istemez.

İrade olmayınca idare olmaz. 10. Kalkınma Planı devam ediyor. 10. Kalkınma Planı'ndaki bütün dönüşüm programı kararlılıkla uygulanmaya devam edecek.

"Kuzey Kore gibi olurduk onu da kimse istemezdi"

YENİ REFORMLAR GELİYOR

Ekonominin rekabet gücünü artıracağız, yatırımları ve ticareti geliştireceğiz. Bunun için de yeni reformlar lazım.

Ekonomiyi daha da canlandırmak ve istihdamı artırarak milli gelirimizi daha da artıracağız. Bunun için iş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili sorunlar vardı. Gerekli düzenlemeleri yaptık. İş uyuşmazlıkları oluyor. Bunların hepsi mahkemeye gidiyor. Hem davalı hem davacı mağdur oluyor. İş barışı bozuluyor. Bunun için arabuluculuk sistemi getireceğiz. Sadece bilirkişiye emanet edilmiş bir yargı sistemiyle bir yere varamayız.

"YENİ REFORMLAR GELİYOR"

DARBECİLER NASIL AYARLANACAK

Şimdi FETÖ'ye bulaşmış binlerce kişinin ismi var ama bunların hepsi darbeye karışmış kişiler değil. Şimdi darbeye bulaşmış eline silah almış kişilerin hepsi belli, belgeleri var. Ancak işi sulandırmaya çalışanlar var. Böyle bir oyuna gelmeyeceğiz. Darbecilerin yargılanmasına hemen başlayacağız. Bunun için işe buradan başlıyoruz.

Yargılama süreleri kısaltılmalıdır. 15 Temmuz darbecilerinden başlatılıyoruz. Onları yargılama sürecini başlatıyoruz. Yargılama sürelerini kısaltmanın yolları var. İhtisas mahkelemeleri kurulacak. Uzlaşma mekanizması getirilecek. Bazı konularda mahkemeye gitmeden bir süreç oluşturulacak. İhtisas mahkemeleri kurulacak. Orada el sıkışıp ayrılacaklar, helalleşecekler!

Darbecilerin yargılanması süratle yapılacak, milletin yüreğine su serpilmesi lazım. Şehit yakınlarımızın, bu işin sorumlularının hesabının görüldüğünü bir an önce görmesi lazım.

DARBECİLER NASIL AYARLANACAK?

İKİLİ EĞİTİM SONA ERİYOR

Öğrenciler tam gün okula gidecek. Tam zamanlı eğitime geçilecek. Sabahçı ve öğlenci diye bir ayrım vardı ya o durum sona eriyor. Artık böyle bir ayrım olmayacak.

"İKİLİ EĞİTİM SONA ERİYOR" "DÜNYA ORTALAMASININ İKİ KATI BÜYÜDÜK"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Binali Yıldırım'dan flaş açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN