Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Valisi Hüseyin Avni Coş'tan iftiralara yanıt

Kendisine yönelik iddialarla ilgili açıklama yapan Valisi Hüseyin Avni Coş, "Ahlaksızlardan yargı nezdinde hesap sorulacaktır" dedi.

Giriş Tarihi: 6.10.2016 14:52 Güncelleme Tarihi: 6.10.2016 14:56
Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'tan iftiralara yanıt

FETÖ soruşturması kapsamında hakkında yakalama kararı bulunan Fatih Yağmur, MİT TIR'ları skandalıyla ilgili Valisi Hüseyin Avni Coş'la ilgili bir iddia ortaya attı. MİT TIR'larıyla ilgili yapılan ihanet haberindeki kaynaklarıyla kendisini tanıştıran kişinin, o dönem Valisi olan Hüseyin Avni Coş olduğunu söyleyen Yağmur'un iddiaları çok geçmeden yalanlandı.

Radikal gazetesinin eski muhabiri Fatih Yağmur'un iddialarını, yaptığı açıklamayla yalanlayan Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, "Yalan,, gercekdışı yayınlarla organize bir şekilde saldıran hukuktanımazlara karşı kamuoyunun doğru bilgilenmesi için basın açıklamamız" diyerek şu metni paylaştı:

Terör örgütlerinin sosyal medya uzantılarının ve onların etkisinde kalanların son günlerde yalan, yanlış, montaj yayınlarla iftira ve hakaretlerle tarafımıza organize bir şekilde saldırdıkları görülmektedir.

Bir gazete muhabiri F.Y'ye atfen sosyal medyada şahsımıza ait gerçek dışı iddialar yayınlanmıştır. Konuyla ilgili gerçekler şöyledir;
1- F.Y adlı muhabir, Emniyet KOM Şubesinin Adana'daki bazı yolsuzluk iddialarına ait çalışmalarını haber yapmak için gelmiş, İl Emniyet Müdürlüğüne gönderilmiştir.
2- Konuya ilişkin haberi 2013'de gazetesinde yayınlayan F.Y daha sonra tehdit edildiği gerekçesiyle yardım istemiş, gereği için İl Emniyet Müdürlüğüne gönderilmiştir.
3- FETÖ'nün MİT tırlarına saldırısından önce 17-25 Aralık 2013'den sonra İl Emniyet Müdür dahil emniyette kadro değişmiş, F.Y'nin bahsettiği kişiler görevden alınmış, yerlerine yeni görevliler atanmıştır.
4- FETÖ'nün MİT tırlarına saldırısı, 19.01.2014 günü yani F.Y'nin bahsettiği kişilerin görevde olmadığı tarihte yapılmıştır.
5- FETÖ, MİT tırlarına saldırıda emniyeti değil jandarmayı kullandığı için, bu hain girişimin dökümanlarını emniyet değil jandarma oluşturmuştur. Dolayısıyla dökümanlar emniyette değil jandarmada bulunmaktadır.
6- Ne F.Y., ne de başka bir basın mensubuna FETÖ'nün MİT tırlarına saldırısına bilgi ve belgelere ulaşması için hiçbir imkan sağlanmamıştır.
7- Gerçek dışı bilgilerle kamuoyunu yanıltan, kişilik haklarımıza zarar verenlerle ilgili her türlü yasal işlem başlatılmıştır.
Terörle mücadele azmimizi kırmak, Aziz milletimize ve devletimize alıkoymak isteyen tüm şer güçlerle, bundan sonra da mücadelemiz hukuki zeminde yılmadan, bıkmadan, usanmadan sürecektir.

"AHLAKSIZLARDAN YARGI NEZDİNDE HESAP SORULACAK"

Öte yandan Vali Coş'a ait olduğu iddia edilen görüntülerle ilgili olarak da açıklama yapan Coş, "2010 yılından beri muhtelif kişilere iftira ve hakaret için sosyal medyada kullanılan, daha önce milyonlarca kişinin izlediği, yabancı ülke kaynaklı bir video ile bu sefer tarafımıza saldırılmıştır. Konu yargıya intikal ettirilmiş olup haysiyet cellatlığına soyunanlardan, ahlaksızlardan yargı nezdinde hesap sorulacaktır" diyerek, söz konusu iftirayı atanların mahkemeye taşındığını açıkladı.

FATİH YAĞMUR KİMDİR?

Aslen Adana?lı olan Yağmur, Marmara İletişim Mezunu.

Arkadaşları, üniversiteyi Marmara İletişim Fakültesi'nde okuyan Fatih Yağmur'un öğrencilik yıllarında FETÖ'nün Altunizade'deki yurdunda "abi" konumunda yönetici olduğunu iddia ediyor. Yağmur, FETÖ ile irtibatlı ekiplerin yaptığı operasyonların haberini ilk duyuran muhabir olarak tanınıyor.

CUMHURİYET DE TEKZİP YAYINLAMIŞTI

Öte yandan Cumhuriyet Gazetesi de Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'a yönelik iftira içerikli haberleriyle ilgili olarak tekzip yayınlamıştı.

İşte o tekzip metni:

06.07.2016 tarihli gazetenizde ve internet sitenizde Zehra Özdilek imzalı olarak yayınlanan ilk sayfanın manşetinde "Kapımız açık dedi, Kapısına dayandı" başlığıyla sunulan ve 10. sayfasında "Vali Coş tartıştı. Polis evini bastı" başlıklı haber gerçekle ilgisi olmayan ve iftira niteliği barındıran niteliktedir. Basın meslek ilkeleri uyarınca bir iddianın doğruluğunu önce araştırıp, haberin öznesi kişi ve kurumlarla görüştükten sonra haber yapılması gerekirken tek yanlı haber yapılması etik değildir. Milletimizin göz bebeği olan şehit yakınlarına Valiliğimizce olumsuz davranış sergilendiği yönünde gerçek dışı yayın yapılması iyi niyetli olmayıp hukuka aykırıdır.

Yazıda yer alan gerçek dışı iddiaların doğrusu şöyledir.

1- Haberde "Şehit Yakını", "Şehit Eşi" olarak belirtilen R.D adlı şahıs şehit eşi/yakını değildir. Kendisini "Şehit Eşi" olarak tanıtan, bazı şahıslara da kendisini "Pilot Binbaşı" olarak sunan R.D isimli şahıs hakkında çelişkili beyan ve şüpheli davranışları nedeniyle adli işlem başlatılmıştır.

2- Haberde ilimiz Valisine yönelik olarak kullanılan "Kapımız açık dedi, Kapısına dayandı" başlığı tamamen iftiradır, İlimiz Valisi kimsenin kapısına dayanmamıştır. 1. Maddede belirtilen kişi hakkındaki adli işlemler Valinin değil yetkili Cumhuriyet Savcısının emir ve talimatları doğrultusunda ifa edilmiştir.

3- Yayın tarihinde Valiliğimizce konuyla ilgili basın açıklaması yapılarak tüm ajanslarda ve yazılı, görsel basında bu açıklama doğrultusunda haber yayınlanmasına rağmen, gazetenizde bugüne kadar re'sen düzeltme yapılmamıştır. Bu haber okuyucunuza basın ilkelerine aykırı şekilde sunulmuş olup kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla değil, Valiliği ve İlimizin Valisini "Şehit yakınlarına saygısızlık yapıyor" gibi göstererek kamuoyu nezdinde küçük düşürmeye yönelik yayın yapıldığına dair kanıyı güçlendirmektedir.

4- Şehit yakınlarının onurlu konumlarını ve büyük acılarını istismar eden ve daha önce çeşitli suçlardan birçok adli kovuşturma geçiren bir kişinin iddialarını araştırmadan, soruşturmadan birinci sayfaya taşıyarak haber yapmanız, gazetenizin İlimiz Valisi Hüseyin Avni Coş hakkında daha önce de gerçeğe aykırı çeşitli haberler yayınlandığı ve bu haberler nedeniyle birçok kez mahkeme kararıyla tekzip yayınlamak durumunda kaldığınız da dikkate alındığında, Valiliği ve İlimiz Valisini sistematik olarak yıpratmaya çalıştığınız anlaşılmaktadır.

Yukarıda ayrıntılarıyla cevaplanan haberde yer alan ve kişileri ve kurumumuzu yıpratmaya yönelik iddia ve isnatların tamamı gerçek dışı olup, haklarımız saklı kalmak kaydıyla sorumlular hakkında yasal işlem yapılacağını kamuoyuna saygılarımızla bildiririz. (Haber 10)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'tan iftiralara yanıt
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN