Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’de onlarca Kürtçe kanal yayınına devam ediyor

Terör örgütü PKK ile irtibatli oldukları ve yayınlarında terör propagandası yaptıkları tespit edilen 12 televizyon kanalı kanun hükmünde kapatıldı. Bunun üzerine başta HDP olmak üzere, bazı siyasi partiler ve terör yanlısı STK’lar, “devlet Kürtçe televizyonları kapatıyor” şeklinde propagandaya başladı. Sosyal medya üzerinden tag oluşturup, destek isteyen kesimlerin yalanı ise TRT Kurdi kanalında yayınlanan bir haberle deşifre oldu.

Giriş Tarihi: 7.10.2016 17:32 Güncelleme Tarihi: 7.10.2016 17:54
Türkiye’de onlarca Kürtçe kanal  yayınına devam ediyor

Türkiye'de ve Türksat Uydusu üzerinden bir kısmı tamamen Kürtçe bir kısmıysa Türkçe ve Kürtçe yayın yapan pek çok televizyon kanalının mevcut olduğu, bunların yayınlarına devam ettiği ortaya konuldu.

TRT Kurdi, Kurdistan 24, Rûdaw Tv, Evin Tv, Kanal Urfa, Rehber Tv, Edessa Tv, Uzay Tv bunlardan en bilinen ve öne çıkanları...

DALGIÇ: KÜRTÇE KANALLAR DEĞİL, TERÖR YANLISI KANALLAR KAPATILDI

Diyarbakir İletişim ve Medya Derneği Başkanı Mehmet Dalgıç, Kürtçe kanalların kapatıldığı iddialarının asılsız olduğunu belirterek, hiçbir televizyon kanalının Kürtçe yayın yaptığı gerekçesiyle kapatılmadığına vurgu yaptı. Dalgıç, şunları söyledi: "Kürtçe TV kanallarının kapatıldığı tamamen bir yalan. Terör örgütüne ait kanallar ve açıkça terör yanlısı yayın yapan kanallar kapatıldı. Yoksa hala Türkiye'de Kürtçe olarak yayınlarını sürdüren 25'ten fazla kanal mevcut. Hatta Kuzey Irak merkezli, 24 saat Kürtçe yayın yapan iki TV kanalı da Turksat uydusundan yayınlarını sürdürüyorlar. Terör propagandası yapan, Türkçe de yapsa, Kürtçe de yapsa kapatılır. Sorun asla Kürtçe yayıncılık değil. Bu tamamen terör örgütünün bir yalanı."

REHBER TV SPİKERİ: KÜRTÇE YAYINLARIMIZ DEVAM EDİYOR

Türkçe ve Kürtçe yayın yapan ve çok izlenen bir diğer tv kanalı da Rehber TV. Rehber TV de yayınlarına aralıksız devam ediyor. Rehber TV'de Kürtçe haber sunan spiker Masum Tuna, yayınlarında herhangi bir aksama olmadığını, kimsenin müdahale etmediğini, yasalar ve Anayasaya uygun yayınlar yaptıklarını, yayınlarının dilinin Kürtçe olmasına kimsenin karışmadığını söylüyor.

ŞANLIURFA MERKEZLE TV'DE HEM KÜRTÇE HEM ZAZACA YAYIN

Şanlıurfa'da yayın yapan Edessa TV'nin haber sorumlusu Rıdvan Ortakkaya ise bu konuda gündem yaratmaya çalışan terör örgütü taraftarlarının konuyu bilinçli olarak saptırdığına dikkat çekiyor. Ortakkaya'nın sözleri şöyle:

"Kürtçenin Kurmanci ve Zazaki lehçelerinde yayın yapan kanalların tamamının kapatıldığı söylentileri doğru değil. Edessa TV olarak biz de uzun süre Kürtçe yayın yaptık; lakin kanalımız kapatılmış değil. Halihazırda Kürtçe yayın yapan bir hayli kanal mevcut."

KUZEY IRAK MERKEZLİ İKİ KANAL VAR TURKSAT UYDUSUNDA

Bu arada, Türkiye'de yayın yapan onlarca Kürtçe TV kanalına ek olarak, merkezleri Kuzey Irak'ta bulunan iki ulusal TV kanalı da Turksat uydusundan yayınlarına devam ediyorlar: Rudaw TV ve K24 TV. Rûdaw TV Ankara temsilcisi Kemal Avcı ise kanallarının Türkiye merkezli olmadığı halde özgürce Kürtçe yayın yaptığını belirtiyor. Avcı'nın görüşleri şöyle: "Bildiğiniz üzere Rûdaw bir Türkiye televizyonu değil. Irak Kürdistan Bölgesi TV kanalı, Erbil merkezli çalışıyoruz. Ankara, İstanbul ve Diyarbakır'da yalnızca ofislerimiz var. Rûdaw söz konusu ofislerini Türkiye kanunlarına uygun olarak açtı. Çalışmalarımız da yasalar çerçevesinde olduğu için herhangi bir engelle karşılaşmadık. Yayınımızı rahatlıkla sürdürmekteyiz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’de onlarca Kürtçe kanal yayınına devam ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN