Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: güçler destek istiyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu A Haber canlı yayınında ile Başika kampı gerginliğini değerlendirdi. Irak’taki güçlerin ’den DEAŞ temizliği için yardım istediğini açıkladı. Çavuşoğlu yaşanan gerilimi Irak’taki iç siyasete bağladı.

Giriş Tarihi: 11.10.2016 19:08
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Yerel güçler destek istiyor

KATKIMIZ YANLIŞ YÖNE ÇEKİLİYOR

' iyi niyetle davet üzerine gitmiş, niye karşı çıkıyorsunuz? Biz sadece o kamptan 750'den fazla DEAŞ'e bağlı teröristi etkisiz hale getirdik? Bugüne kadar yönetimi kaç tane DEAŞ'liyi öldürmüştür? Dolayısıyla bizim buradaki katkımızı yanlış yöne çekmeye çalışmak tamamen iç politikadan ve dışarıdan bazı yönlendirmeden dolayı.'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Yerel güçler destek istiyor

YEREL GÜÇLERİN CESARETİ ARTTI

A Haber canlı yayınında Irak ile Başika gerginliğini değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Fırat Kalkanı Harekatı'ndan sonra Musul'daki yerel güçlerin DEAŞ temizliği için Türkiye'den yardım istediğini açıkladı. 'Esasen Cerablus'taki operasyondan sonra, Musul'daki güçlerin de cesaretleri arttı. Şu anda Cerablus bölgesindeki güçlere katılmak isteyen insanların sayısı da arttı, Musul bölgesindeki güçler de bizi de eğitin, donatın daha fazla ve destek verin biz de DEAŞ'e buradan def edelim diyorlar. Türkiye bunlara katkı sağlamaya hazır. Suriye ve Irak topraklarından DEAŞ'ın tamamen temizlenmesi konusunda her türlü katkıyı yapmaya hazır.' dedi.

Çavuşoğlu Rakka Operasyonu için ABD'nin Türkiye'den yardım istediğini açıkladı. dışişleri bakanı Türkiye'nin koşulunun önemine de dikkat çekti, 'ABD bize Rakka Operasyonu'nu birlikte yapmayı önerdi. Biz de dedik ki 'Evet, yaparız, destek veririz, yerel güçleri devreye sokarız, bizim özel kuvvetlerimiz onlara destek verir fakat YPG-PKK olmaz. Çünkü onlar gittikleri yerde etnik temizlik yapıyorlar, herkesi sürgüne gönderiyorlar, onların ajandası farklı, onlar Suriye'nin toprak bütünlüğü için mücadele etmiyorlar, sonra kurabilecekleri bir devletin hesabında.'dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Yerel güçler destek istiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN