Türkiye'nin en iyi haber sitesi

MİT TIR’larını da ByLock’la planlamışlar

FETÖ’nün, MİT TIR’larının durdurulması olayına adı karışan 15 ‘sivil imam’a talimatları ByLock programı üzerinden verdiği ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 13.10.2016
MİT TIR’larını da ByLock’la planlamışlar
MİT TIR'larının durdurulmasıyla ilgili Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan tarafından yürütülen soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı. FETÖ'nün MİT TIR'larını durdurulması talimatını 'ByLock' programıyla verdiği ortaya çıktı. TIR'ların durdurulması soruşturmasını yürüten savcılık, 15 sivil imamın da FETÖ'nün örgüt içi haberleşme ağı 'ByLock' programını kullanan isimlerden olduğunu belirledi. Savcılık geçtiğimiz haziran ayında, FETÖ adına TIR'larının durdurulması ihanetini organize ettikleri, TIR'ları durduran askerlere talimat verdikleri iddia edilen 15 FETÖ mensubu 'memur imamı' hakkında gözaltı kararı verdi. 15 memur imamının, soruşturmadan bir süre önce haberdar edildikleri ve çeşitli bahanelerle izin alıp sırra kadem bastıkları ortaya çıkmıştı.

'ÖZEL PROGRAM' DEMİŞTİ
Memur imamlar ile jandarma görevlilerinin Kozaklı'da bir de birlikte kalıp MİT TIR'ları olayını kurguladıkları anlaşılmış, otel kayıtları ve HTS karşılaştırmaları delillendirilmişti. Darbe girişimi sonrası aranan 15 imamdan biri olan Hasan Bektaş, Çorum'da teslim olarak, diğer imamları deşifre etmişti. Bektaş, aralarındaki iletişimi tabletlerine yüklenen özel bir programla sağladıklarını anlatıp ByLock'u işaret etmişti. FETÖ, dershane krizinden sonra, haberleşmek için özel olarak tasarladığı 'ByLock' programını devreye soktu. MİT'in 2013 sonu itibariyle FETÖ'nün haberleşme için 'ByLock' adlı programı kullandığını saptaması üzerine 200 bini aşkın ByLock kullanıcısının olduğu tespit edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MİT TIR’larını da ByLock’la planlamışlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN