Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ele geçirilen Dabık neden önemli?

Fırat Kalkanı Harekatı'nı El Bab'a taşıyacak oeprasyon dün başladı ve kritik nokta olan Dabık ele geçirildi. Peki Dabık nerede ve neden önemli? İşte Dabık operasyonun önemi...

Giriş Tarihi: 16.10.2016 12:09 Güncelleme Tarihi: 16.10.2016 12:29
Ele geçirilen Dabık neden önemli?

Fırat Kalkanı harekatının 'nin içine doğru genişlemesi bekleniyor. Özgür Ordusu (ÖSO), El Bab kasabasını ele geçirmek için harekete geçecek. Bu kasabayı ele geçirmeden önce stratejik önemi olan Dabık ele geçirildi.

DABIK NEDEN ÖNEMLİ?

Dabık küçük bir yerleşim birimi, ancak önemi büyük. Bu sebeple de terör örgütü DEAŞ ile bölgede önümüzdeki süreçte de çatışmalar yaşanabilir.

'MERCİDABIK' TARİHİMİZ İÇİN ÖNEMLİ: FİLİSTİN OSMANLININ OLMUŞTU

Diğer adı Mercidabık olan Dabık'ta 1516'da yapılmış olan Mercidabık Muharebesi, Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferi sırasında Memluk Devleti ile yapılan ilk ve kat'i neticeli muharebedir. 24 Ağustos 1516'da Osmanlı ordusu ile Memluk ordusu arasında Halep şehrinin kuzeyinde yapılan savaşı Osmanlılar kazandı. Muharebenin sonucunda Suriye, Lübnan ve Filistin Osmanlı topraklarına katıldı.

Bölgenin önemi coğrafi konumunun yanısıra inanç dünyasındaki yerine de bağlı. Bu küçük belde tarihi ve terör örgütü DEAŞ'in yüklediği anlam açısından ayrıca ideolojik öneme sahip...

KIYAMET SAVAŞININ MEKANI

Terör örgütü DEAŞ'in yayın organının adının Dabık koyulması rastlantı değil. Örgüt burada yapılacak savaşın kıyamet savaşı olduğuna inanıyor.

DABIK'IN TÜRKİYE İÇİN ÖNEMİ

Dabık'ın tarihi ve Türk-Arap ilişkileri bakımından da önemi var. Arap coğrafyasını Türklere açan, 24 Ağustos 1516 günü (Suriye harekatının Cerablus ile başladığı günden tam 500 yıl önce) Memlük Sultanı Kansu Gavri'yi tam burada, Dabık'da yenen Yavuz Sultan Selim olmuştu.

Merci Dabık, Dabık Çayırı, ya da Dabık Ovası demek. Mercidabık sonrasında Hilafet Türklerin, Osmanlı Hanedanının eline geçmişti.

DABIK KÖYÜ VE SORAN BELDESİ DEAŞ'TAN ALINDI!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ele geçirilen Dabık neden önemli?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN