Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türk jetleri PYD-YPG lerini vurdu

Türk jetleri Halep'in kuzeyindeki PYD, YPG lerini vurdu. Paletli zırhlı araç, karargah binası ve barınak dahil 18 hedef . Fırat Kalkanı Harekatında 160-200 PYD/PKK mensubunun öldürüldüğü açıklandı.

Giriş Tarihi: 20.10.2016 07:47 Güncelleme Tarihi: 20.10.2016 10:00
Türk jetleri PYD-YPG hedeflerini vurdu

Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında düzenlenen harekatında, PYD/YPG terör örgütü unsurlarının bulunduğu tespit edilen Maarrat Umm Hawsh bölgesinde 18 .

TSK, Fırat Kalkanı Harekatı'nda 19 Ekim 2016 günü saat 21.11-23.59 saatleri arasında meydana gelen gelişmeler konusunda açıklamalarda bulundu.

Yapılan açıklamada, PYD/YPG terör örgütü unsurlarının bulunduğu tespit edilen Maarrat Umm Hawsh bölgesine Türk Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçakları ile hava harekatı düzenlendiği; bölgede tespit edilen paletli zırhlı araç, karargâh binası ve barınak olarak kullanılan 7'si dinamik 18 hedefin imha edildiği bildirildi.

Türk jetleri PYD-YPG hedeflerini vurdu

160-200 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında Hava Kuvvetlerine ait uçaklarla PKK/PYD'nın yeni kontrol altına aldığı bölgedeki 18 hedefe 26 bomba atıldı, terör örgütü tarafından karargah, toplanma, barınma alanı ve silah/mühimmat deposu olarak kullanılan 9 bina, bir zırhlı araç, ikisi silahlı 4 araç imha edildi. Harekat sonucunda 160-200 teröristin etkisiz hale getirildiği belirlendi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) yapılan bilgilendirmeye göre, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf ederek hudut güvenliğini artırmak ve koalisyon güçlerine destek vermek amacıyla 24 Ağustos'da başlatılan Fırat Kalkanı Harekatı sürüyor.

Harekatın 58'inci gününde, Azaz-Rai-Cerablus hattında halen kontrol edilen bölgede arama/tarama, keşif, gözetleme, hedef tespiti, ele geçirilen bölgelerde oluşturulan savunma tedbirlerini geliştirme, çıkacak fırsat hedeflerini etkisiz hale getirme ve kontrol altına alma faaliyetlerine devam edildi.

Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda bir muhalif şehit olurken, bir muhalif yaralandı, destek sağlayan TSK unsurlarında zayiat yaşanmadı.

PKK/PYD, Bab istikametindeki 5 meskun mahal (Al Hasi, Eashiyah, Urum Al Qurah, Wardiyah, Kawl Suruj) ve Shahba Barajı'nı ele geçirerek, kontrol altına aldığı alanı doğuya doğru genişletti. Muhalif unsurlarca ise harekatın başlangıcından bu yana 155 meskun mahalde kontrol sağlandı.

Belirlenen 42 DEAŞ ve 13 PKK/PYD hedefine ateş destek vasıtalarıyla atış yapılmak suretiyle terör örgütü mensupları baskı altına alınarak, manevra kabiliyetinden yoksun bırakıldı.

- 160-200 PKK/PYD'li terörist etkisiz hale getirildi

Hava Kuvvetlerine ait uçaklarla, PKK/PYD'nın yeni kontrol altına aldığı bölgede bulunan 18 hedefe 26 bomba atılırken, terör örgütü unsurlarınca karargah, toplanma/barınma ve silah/mühimmat deposu olarak kullanılan 9 bina, bir zırhlı araç, ikisi silahlı 4 araç imha edildi. Harekat sonucunda yaklaşık 160-200 PKK/PYD terör örgütü unsurunun etkisiz hale getirildiği belirlendi.

Koalisyon güçleri tarafından Taanah'da tespit edilen DEAŞ unsurlarına yönelik icra edilen bir hava harekatında bir DEAŞ mensubu etkisiz hale getirildi.

DEAŞ'tan temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timleri tarafından 10 el yapımı patlayıcı (EYP) kontrollü olarak imha edilirken, harekatın başlangıcından bugüne kadar çoğu tuzaklanmış 31 mayın ve bin 218 EYP kontrollü olarak etkisiz hale getirildi.

Azaz-Rai-Cerablus hattında, gelişmelere yönelik gerekli emniyet tedbirleri alınarak, halen kontrol edilen bölgede keşif, gözetleme, hedef tespiti, ele geçirilen bölgelerde oluşturulan savunma tedbirlerini geliştirme, çıkacak fırsat hedeflerini etkisiz hale getirme ve kontrol altına alma faaliyetlerine devam edilmesi planlandı.

Suriye sınır hattında, silahlı insansız hava aracı ile kesintisiz keşif ve gözetleme faaliyeti icra ediliyor.

AFAD ve Kızılay'a ait unsurlar ile Özgür Suriye Ordusu personeli ve bölgede bulunan sivillere, günde üç öğün sıcak yemek veriliyor ve sağlık hizmetleri karşılanıyor.

Bilgilendirmede, Suriye'nin kuzeyinde icra edilen koalisyon harekatına destek veren TSK'nın bölgede yaşayan sivillerin zarar görmemesi için her türlü tedbiri aldığı, bu konuda azami hassasiyet gösterdiği bildirildi.

Öte yandan, muhalif unsurların, sabah erken saatlerde DEAŞ'ın kontrolünde bulunan Aktarin, güneyindeki Baruzah meskun mahallini kontrolü altına aldığı da kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türk jetleri PYD-YPG hedeflerini vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN