Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ın 'Make America Great Again' sloganı nereden geliyor?

Giriş Tarihi: 9.11.2016 00:10 Güncelleme Tarihi: 9.11.2016 01:33
Donald Trump'ın 'Make America Great Again' sloganı nereden geliyor?
'ın "Make America Great Again (Amerikayı Yeniden Harika Yap)", sloganı sanılanın aksine özgün değil Amerikan siyaset tarihinde daha önceden kullanılmış kült ve Amerikalı politikacılar tarafından kampanyalarında kullanılan bir slogan. Bunu ilk olarak Ronald Reagan, 1980 başkanlık kampanyası sırasında kullandı. Son olarak da Donald J. Trump tarafından 2016 başkanlık kampanyasında kullanıldı bu meşhur söz.

TARİHİ
İfade, ilk olarak 1979'da Amerika Birleşik Devletleri iç pazarda yüksek işsizlik ve enflasyonun neden olduğu iç pazardaki kötüleşen ekonomiyle kıvranırken ortaya çıktı. "Let's Make America Great Again" deyimi, Reagan'ın 1980 kampanya döneminde iğneli rozetler ve posterler üzerinde yer aldı. Donald J. Trump'ın 2016 başkanlık kampanyası öncesinde bu ifade, Başkanlığı'na bir referans olarak kullanıldı.
Donald Trump, 2016 seçim kampanyası için sloganın marka haklarını aldı[ ve kampanyası boyunca sloganın yazılı olduğu şapkalar giyerek sloganın popülerleşmesini sağladı

POPÜLER KÜLTÜRDEKİ YERİ
-2013 yapımı video oyunu Metal Gear Rising: Revengeance'in bir karakteri olan Senatör Armstrong, sloganı oyun içindeki bir ara sahnede kullanır.
-Animasyon komedi dizisi South Park'ın bir bölümü olan "Where My Country Gone?"da Trump'ın kampanyasına benzer bir kampanya yürüten Bay Garrison'ın destekçileri üzerinde sloganın yazılı olduğu pankartları taşırken görülür.
-WWE yıldızı Darren Young ve eski yıldız Bob Backlund, Mayıs 2016'da WWE TV'de çıkmaya başladı. Backlund, Young'ın yaşam koçunu canlandırıyordu ve Darren Young'ı yeniden harika yapmak (make Darren Young great again) için söz veriyordu.
-Fall Out Boy'un yeniden miksleme albümü Make America Psycho Again, komedyen David Cross'un gösteri turnesi "Making America Great Again" ve rock turu Make America Rock Again slogana gönderme yapar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Donald Trump'ın 'Make America Great Again' sloganı nereden geliyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN