“Türkiye’nin başına ne bela geldiyse Avrupa’dan geldi”

Giriş Tarihi: 10.11.2016
“Türkiye’nin başına ne bela geldiyse Avrupa’dan geldi”

Meclis 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’na konuşan eski MİT Müsteşarı Emre Taner, Türkiye’deki olumsuz gelişmelerin kaynağının Avrupa olduğunu ileri sürdü

Meclis FETÖ Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu'na konuşan eski MİT Müsteşarı Emre Taner, Oslo, Habur sürecinin ihanet olmadığını belirterek, "Bunu söyleyenler yanılır. Cemaat çözüm sürecinin mevcut hükümet eliyle başarılmasından rahatsızdı" dedi. Taner, Komisyonda özetle şunları söyledi:
BAŞIMIZA BELALAR AVRUPA'DAN GELİYOR: 1970'lerde Türkiye'de bulunan aşırı solun arkasında bazı Avrupa'daki siyasi örgütler ve gizli servisler vardı, Moskova yoktu. Türkiye'nin başına ne bela geldiyse Avrupa'dan geldi ve geliyor.
ERDOĞAN KANUN DIŞI HİÇBİR ŞEY İSTEMEMİŞTİR: Görev yaptığım 5 yılda, Sayın Erdoğan benden kanun dışı hiçbir şey istememiştir. Bazı şeyleri yapamayacağımı söylediğimde aynen kabul etmiştir.
İLKER BAŞBUĞ'A YANIT: Hiç bilgi verilmemiştir tabirini yadırgamamak mümkün değildir. Söylenen söz yanlış değil onların istediği gibi ete kemiğe büründürülmüş bir bilgi verilemedi ama alınan bilgi oydu.
İSTEMEZSENİZ ALMAZSINIZ: Çalıştığım dönemde FETÖ'nün MİT'e sızması sıfıra yakın. İstemezseniz almazsınız. MİT FETÖ ve diğer örgütler anlamında en temiz kalmış örgüttür.
ULUSLAR ARASI KONFERANSA GİDİYORDU: (Çözüm süreci) Devletin aklıyla yola çıkıldı biz kendi aklımızla yola çıkmadık. Biz yabancı servisler oyuncak yapmasın Kürt meselesini diye devreye girdik. Kürt meselesi uluslar arası konferansa gidiyordu.
OSLO İHANET DEĞİLDİR: Oslo ihanet değildir söyleyenler yanılır. Kanın durdurulması için yapılmış bir hadisedir. Habur ihanet değildir, silahların bırakılması için yapılmıştır. Habur doğru başladı yanlışa döndü.
CEMAAT RAHATSIZDI: Cemaat çözüm sürecinin mevcut eliyle başarılmasından rahatsızdı. (PKK) örgütün bir bölümü istememiştir. FETÖ de bu hükümet tarafından çözülmesinden rahatsız olmuştur.
DARBE YAPACAĞI BİLGİSİNİ ALAMADI: Yapamadık, alamadık, FETÖ'nun darbe yapacağını bu gizli servis (MİT) alamadı.
MİT'E NÜFUZ EDEMEDİ: Cemaat MİT Müsteşarlığı'na nüfuz edemedi. Dağıtıp, 7 Şubat'ta olduğu gibi nüfuz etmeye çalıştı.
FETO'NUN BOYU KISA KALIR: 15 NTemmuz bir büyük faciadır. Sadece FETO'nun, grubunun anlayışı ile realize edilmiş olamaz. FETO'nun boyu kısa kalır. Büyük bir beladan köşe başından dönülmüştür. FETÖ'ye karşı samimiyetle faaliyet yürütülüyor.
SUİKASTLERE DİKKAT: Suikastlere dikkat etmek gerekir .Bilgim yok tecrübemle konuşuyorum.
FETO'CÜ POLİSLERİN BÜYÜK ROLÜ VAR: (Habur süreci) Sürecin bozulmasında FETÖ'cü polislerin büyük rolü var. O gece Beşir Atalay ve ben telefon görüşmemiz devam ediyor. Öyle bir iş oldu ki, şaşkınlık içinde kaldık. Büyük yanlış. Dağdan çocuklarınız gelecek diye ailelere haber salındı. Orada oyun oynandı. Tersine infial gösterisine dönüştürüldü. Sınırdaki oyun budur.
ADAM 30 MİLYONUM BENİM DEVLETİM NİYE YOK DİYOR: (Kürt sorunu) Yugoslavya dağıldı yedi tane devlet doğdu. Karadağ 2.5 milyon bile değil devlet. Makedonya devlet. Adam diyor ki '30 milyonum benim devletim niye yok?' şimdi bu sorunun cevabını vermek durumundasınız. Olay sosyaldir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Türkiye’nin başına ne bela geldiyse Avrupa’dan geldi”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN