Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ByLock ‘Tilki’si Atalay Candelen

Giriş Tarihi: 12.11.2016
ByLock ‘Tilki’si Atalay Candelen

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Bylock’un tasarımını yaptığı iddia edilen Tilki lakaplı Fethullahçı teröristin kimliğine ulaştı. Tilki, 2011 yılında FETÖ’cü polislerin masum insanları bilgisayarlar ve cep telefonlarına virüs yollayıp takibe aldığı skandalın perde arkasındaki isimlerden Atalay Candelen çıktı.

FETÖ'CÜLER ADINA ÖDEME

Atalay Candelen, Fethullahçı polislerin iş başında olduğu dönemde Emniyetin İtalyan Hacking Team ile FETÖ'cülerin hedefteki masum insanları dinlemek, kaydetmek ve görüntü almak için yaptığı anlaşmanın, 600 bin dolarlık ödemelerini gerçekleştirdiği iddia edilen Datalink ve Base isimli şirketlerin ortağı çıktı.

BAYINDIR VE İŞBİLEN'İN ORTAĞI

Aatalay Candelen ayrıca MHP'ye kaset kumpası ve Haydar Meriç Cinayesi'nde adı geçen firari işadamı Faruk Bayındır'ın ve FETÖ tutuklusu eski vekil İlhan İşbilen'in ortağı... Başsavcılık, Candelen hakkında soruşturma başlattı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Fethullahçı Terör Örgütü'nün kriptolu yazışma programı Bylock'u tasarladığı iddia edilen Tilki lakaplı FETÖ'cü teröristin kimliğine ulaştı. Tilki, daha önce Fethullahçı polislerin hedeflerindeki kişileri yasadışı izleme takip operasyonu için işbirliğin yaptıkları iki şirketin ortağı Atalay Candelen çıktı.

"TİLKİ TASARLADI" DENMİŞTİ

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyelerinin kendi aralarında kullandığı şifreli mesajlaşma programı Bylock'un tasarlayan kişinin 'Tilki' lakaplı bir Fethullahçı trör örgütü üyesi olduğu iddia edilmişti. Bylock'un sahibi olduğunu iddia eden David Keynes, Tilki'nin Gülen Cemaati ile bağlantılı eski ev arkadaşı olduğunu iddia etmişti. 'Tilki' ile 2003-2004 yılları arasında Oregon eyaletine bağlı Portland şehrinde aynı evde kaldığını belirten Keynes, Tilki'nin web tasarımı işleri yaptığını, Türkiye'de yaşadığını, 15 Temmuz'dan sonra Almanya'ya, oradan da ABD'ye kaçtığını belirtmişti.

TUTANAK TUTULDU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı işte Tilki kod adlı bu kişiye ulaştı. Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'ndan sorumlu Başsavcı Vekili İsmail Uçar'ın hazırladığı tutanağa göre; Tilki, Atalay Candelen… Hakkında soruşturma başlatılan Candelen ise kamuoyunun tanıdığı bir isim. Candelen Fethullahçı polislerin iş başında olduğu 2011'de yasadışı takip için hizmet alınan İtalyan bilgisayar korsanlığı şirketi Hacking Team'e Emniyet adına ödeme yaptığı iddia edilen iki şirketin de ortağı…

İKİ ŞİRKET

Şimdiki adı Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı olan Emniyet birimi, Hacking Team ile Virüs satın alıp hedefteki insanları hakim kararı olmadan bilgisayar veya akıllı telefonlarına virüs atmak suretiyle dinlemek, kaydetmek ve görüntü almak için 2011'de anlaşmış ve 600 bin dolarlık ödemeler Datalink ve Base isimli şirketler üzerinden yapılmak istenmişti. Ödemenin bir bölümü de gerçekten bu şirketler üzerinden gerçekleştirilmişti. İşte yazışmalarda adı geçen Datalink ve Base isimli şirketlerin ortağı Atalay Candelen idi.

FARUK BAYINDIR'IN ORTAĞI

Candelen, ayrıca Devlet Bahçeli'nin MHP'yi çökertmek üzere tezgahlandığını belirttiği ve seks kasetleri konusunda adını zikrettiği işadamı Faruk Bayındır'ın ortağı çıktı. Candelen, İTO'da 654660 sicil no ile kayıtlı Baran Tarım şirketinin de ortağı….Şirketin diğer yönetim kurulu üyesi ise Fethullahçı İlhan İşbilen... İşbilen şunda FETÖ çatı davası kapsamında tutuklu. İlhan İşbilen ve Atalay Candelen söz konusu şirketin yönetimini Fethullah Gülen'in sekreteri Recep Uzunallı'dan devraldıkları iddia ediliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ByLock ‘Tilki’si Atalay Candelen
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN