Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alatlı: Derin Amerika Trump'a izin vermez

Yazar Alev Alatlı ABD seçimlerini yorumladı. 20 ABD Başkanı’na suikast yapıldığının ve 4’ünün öldürüldüğünün altını çizen Alev Alatlı, derin ABD’nin, Trump’ın bu politikaların dışına çıkmasına izin vermeyeceğini belirtti.

Giriş Tarihi: 13.11.2016 14:06
Alatlı: Derin Amerika Trump'a izin vermez

Bugüne kadar 20 Amerikan Başkanı'na suikast yapıldığının ve 4'ünün öldürüldüğünün altını çizen Alev Alatlı, derin ABD'nin, Trump'un bu politikaların dışına çıkmasına izin vermeyeceğini belirtti.

İŞTE ALEV ALATLI'NIN RÖPORTAJINDAN BAZI BAŞLIKLAR

TRUMP SEÇİM ÖNCESİ SÖYLEMLERİNİ SÜRDÜREMEYECEK

Trump'ın başkan olması Türkiye'yi ve Müslümanları nasıl etkiler?

Seçim öncesi Trump ile seçim sonrası Trump aynı söylemlerin adamı olmayacaktır. Her şey bir yana, Amerikan derin devleti devreye girecek, bilmediklerini öğretecek, üstüne gitmemesi gereken alanları belirleyecek, ülkesinin 'kadim çıkarları' doğrultusunda politika üretmesine 'yardımcı' olacaktır. Hal böyle olunca, taze başkanın Türkiye ve Müslümanlara dair algı ve yaptırımlarını etkileyecek olan mahfillerde, meselâ, Homeland Security gibi, ABD Genelkurmayı gibi, CIA gibi kuruluşların tutumlarını sıkı izlemek gerekir diye düşünürüm. Bana öyle gelir ki önümüzdeki aylar, siyasilerden ziyade üst düzey bürokratların yönlendirdikleri oluşumlara gebedir. Ellerinde eğitmek zorunda oldukları, üstelik akademik öğrenim bağlamında hayli yetersiz bir başkanları var.

TRUMP'IN POLİTİKALARIN DIŞINA ÇIKMASINA İZİN VERMEYECEKLER

Mamafih, Trump ile kıyaslanamayacak kadar iyi eğitimli, dahası eski bir başkan eşi ve senatör olarak çok daha tecrübeli ve donanımlı olmakla beraber Hillary kazansaydı da durum farklı olmayacaktı. Bakalım ABD, Trump yönetiminde hangi yöne savrulacak. Savrulmasına izin verilip verilmeyeceği de tabii ayrı bir husus.

20 SUİKAST YAPILDI 4 ABD BAŞKANI ÖLDÜRÜLDÜ
Amerika'nın vasileri Trump'ı kabullenebilir mi? Halk, vasilerin üzerine çıkabilir mi?

Vasileri nezdinde kabul görüp görmemesi, ıslah olma potansiyeli ile doğru orantılıdır derim. Bakın, Trump, ABD'nin 45. Başkanı. Bunların 20 tanesi suikast teşebbüsüne uğramış, 4 tanesi öldürülmüştür. Lyndon Johnson'dan başka ölüm tehdidi almayan başkan olmadığı söylenir. Bir de tabii haledilmek üzere Temsilciler Meclisi tarafından yargılananlar var. Bunlardan Andrew Johnson ile Bill Clinton'u son dakikada Senato kurtarmıştı. Richard Nixon, karardan önce istifa etti, kurtuldu. Diyeceğim, vasiler bir yolunu bulurlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alatlı: Derin Amerika Trump'a izin vermez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN