Türkiye'nin en iyi haber sitesi

‘Türkiye karşıtları para akıttı’

Giriş Tarihi: 21.11.2016
‘Türkiye karşıtları para akıttı’
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Beyoğlu Belediyesi'nin Pera Palas Otel'de düzenlediği geleneksel Beyoğlu Sohbetleri'ne katıldı. Sohbet toplantısına, siyaset, ekonomi, dış politika ve sanat camiasından ünlü isimler ile Batılı ülkelerin diplomatları katıldı.

'GÜÇLÜ DEVLET İSTENMİYOR'
Çavuşoğlu konuşmasında ağırlıklı olarak, son dönemde Türkiye aleyhine Avrupa'da yürütülen karalama kampanyası üzerinde durdu. Avrupa'da ırkçılık ve yabancı düşmanlığının had safhaya ulaştığının altını çizen Çavuşoğlu, "Kendinden olmayana karşı hoşgörüsüzlük, en üst tepeye çıkmış. İslam karşıtlığı var. Batı devletleri bölgemizde, güçlü bir sağcı devlet görmek istemiyor. Bunun için kampanya başlattılar. Hatta bir İslam ülkesi var, adını açıklamayacağım. Türkiye karşıtı kampanya için batı basınına 4 milyar dolar para aktardı" diye konuştu. Suriye ve Irak'ta yaşanan gelişmeleri de değerlendiren Çavuşoğlu "DEAŞ'a karşı kara operasyonu yapılmadan DAEŞ'ın temizlenmeyeceğini üç yıldır tüm toplantılarda anlatıyoruz. Fırat Kalkanı operasyonuyla bunu gösterdik. Şimdi Musul operasyonu da başladı. Suriye ve Irak'ın en büyük problemi mezhepçilik. Türkiye olarak biz bunlara karşıyız" diye konuştu. AB ile ilişkilerde gelinen noktayı da ele alan Çavuşoğlu "Güven bunalımı oldu. Darbe girişiminden sonraki tutumlar, yıllardır müzakeredeki yavaşlamalar, siyasi engeller. Samimi bir ortamda bunları oturup, konuşup somut yol haritası üzerinde yürümeyi tercih ediyoruz. Ama AB'nin de bu anlayış içinde olması lazım. Göç ve terör konusunda bana bir şey olmaz, yeter ki uzakta dursun dediğin zaman sana da gelir" ifadelerini kullandı.

Etkinliğe farklı din temsilcileri ve aralarında duayen şarkıcı Orhan Gencebay'ın da bulunduğu sanat camiasından isimler de katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
‘Türkiye karşıtları para akıttı’
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN