Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB Bakanlığı'ndan AP'deki Türkiye oylamasıyla ilgili önemli açıklama

Avrupa Parlamentosu'nda (AP) Türkiye-AB ilişkileri karar tasarısıyla ilgili yarın yapılacak oylama sonucunda, müzakerelerin durdurulması tavsiyesi çıksa bile bunun hukuki bir bağlayıcılığının olmayacağı bildirildi.

Giriş Tarihi: 23.11.2016 15:56 Güncelleme Tarihi: 23.11.2016 16:06
AB Bakanlığı'ndan AP'deki Türkiye oylamasıyla ilgili önemli açıklama

Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı kaynakları, AP Genel Kurulu'nun Strazburg'da yapılan dünkü oturumunda ele alınan Türkiye-AB ilişkileri başlıklı karar tasarısının, 24 Kasım Perşembe günü düzenlenecek oturumda oylanacağını belirtti. Avrupa Parlamentosu'nun, AB kurumları içerisinde demokratik bir yapıya sahip olan, farklı siyasi grupların temsil edildiği bir platform olduğunu ifade eden bakanlık kaynakları, parlamentoda ele alınan kararlar hakkında siyasi grupların doğal olarak farklı görüşleri dile getirdiğini kaydetti.

MOGHERİNİ'NİN 'KAYBET-KAYBET SENARYOSU' UYARISINA VURGU

Bu çerçevede, Türkiye-AB ilişkileri başlıklı karar tasarısının ele alındığı dünkü oturumda, parlamentoda yer alan siyasi grupların bir kısmının Türkiye'de son dönemde yaşanan gelişmeler ışığında müzakerelerin geçici olarak durdurulmasına ilişkin görüş beyan ettiğini belirten bakanlık kaynakları, siyasi grupların bir kısmının ise Türkiye-AB ilişkilerinin ortak kazanımlarına dikkat çektiği ifade etti.

Bakanlık kaynakları, "AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, yaptığı konuşmada darbe girişiminin ve ülkemizdeki terör saldırılarının sorumlularından hesap sormak üzere atılan adımları, meşru bir hak olarak nitelemiştir. Mogherini'nin Türkiye-AB müzakerelerinin geçici olarak durdurulmasının her iki taraf açısından da olumlu sonuçlar doğurmayacağının altını çizmesi, ülkemizin anayasal reform sürecinde AB'nin desteğine ve diyalog kanallarının açık tutularak işbirliği alanlarına vurgu yapması ve üyelik sürecinin sona ermesiyle iki tarafın da kendilerini bir kaybet-kaybet senaryosu içinde bulabileceği yönündeki uyarısı önemlidir" değerlendirmesinde bulundu.

AP'NİN TAVSİYESİNİN HUKUKİ BAĞLAYICILIĞI YOK

AB üyesi olmak isteyen bir devletin yaptığı üyelik başvurusunun kabul edilmesi ve üyelik müzakerelerinin başlamasının, AB Konseyi'nin oybirliğiyle alacağı karar neticesinde olduğunu belirten bakanlık kaynakları, AB'ye üyelik müzakerelerinin geçici olarak durdurulması kararının da ancak AB Konseyi tarafından alınabildiğine dikkat çekti. AB Bakanlığı kaynakları, ayrıca Türkiye ile müzakerelerin durdurulmasında Avrupa Parlamentosu'nun hukuken bir işlevinin bulunmadığınu vurgularken, Avrupa Parlamentosu'nda gerçekleştirilen görüşmeler sonrasında yapılacak oylama neticesinde müzakerelerin durdurulması tavsiyesi çıksa bile bunun hukuki bir bağlayıcılığının olmayacağını belirtti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB Bakanlığı'ndan AP'deki Türkiye oylamasıyla ilgili önemli açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN