Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'cü suikastçının yalanı tutmadı

Rus Büyükelçisi Karlov'a yönelik suikastin hemen ardından 'nün sosyal medya tetikçileri aynı anda hedef şaşırtan paylaşımlar yapmaya başlamış ve suikastçının 'cı olduğunu yaymaya başlamışlardı. Ancak bu yalan, (FETÖ'cü suikatçı 'ın El Nusra yalanı) tutmadı. Kendisine El Nusracı süsü vermek isteyen suikastçı, sırasında Arapça sözler söyledi. Uzmanlar ise Arapçasının bozuk olduğunu ve tekbir hareketini yanlış elle yaptığını tespit etti.

Giriş Tarihi: 22.12.2016 09:23 Güncelleme Tarihi: 22.12.2016 09:49 ABONE OL
FETÖ'cü suikastçının El Nusra yalanı tutmadı

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'u alçak bir saldırıyla katleden saldırgan Mevlüt Mert Altıntaş'ın, suikast sonrası ortaya çıkan ilişki ağı FETÖ bağlantısını güçlendirdi. Altıntaş'ın, olay anında yansıtmak istediği "El Nusracı" görüntünün büyük planın parçası olduğu sanılıyor. Altıntaş'ın, Arapça dil uzmanları eşliğinde defalarca izlenen saldırı anındaki görüntülerinde iki önemli ayrıntı tespit edildi. Altıntaş'ın çok kötü bir Arapça ile söylediği ve Türkçe karşılığı "Bizler yaşadıkça dâima cihâd etmek üzere Muhammed'e bey'at edip söz vermiş kişileriz" anlamına gelen sözlerin radikal cihatçı terörist gruplar El-Kaide ve El-Nusra tarafından kullanıldığı da belirlendi. Ancak Altıntaş'ın bozuk Arapça telaffuzu "son dakikada ezberlenmiş" kanaatini güçlendirdi.

YANLIŞ ELİNİ KALDIRDI!

Dikkat çeken ikinci önemli ayrıntı ise Altıntaş'ın Tekbir getirirken sağ el işaret parmağı yerine sol elini kaldırması oldu. "Allah Birdir" anlamı taşıyan bu hareket, sakat olmadığı sürece sadece sağ elle yapılıyor.

AĞAR: BASİT BİR HATA DEĞİL

Suikastı değerlendiren terör uzmanı Abdullah Ağar, "Neşidelere kadar giren bu sözler radikal çihatçı terör örgütlerinin sloganı olmuş durumda. Radikal cihatçı görüntüsü veren saldırganın sloganlaşmış bu ifadeyi söylemede zorlanması mantıklı değil. Saldırganın Tekbir sırasında sağ el yerine sol elinin havaya kaldırması da bir cihatçının yapacağı basit bir hata değil" şeklinde konuştu.

CENAZESİNİ KİMSE ALMADI

Terörist Mevlüt Mert Altıntaş'ın Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsi işlemleri sona erdi. Altıntaş'ın cenazesini almak için şu ana kadar hiçbir yakınının başvuruda bulunmadığı öğrenildi. Cenazenin sadece birinci derece akrabası olan yakınlarına teslim edilebileceği belirtildi.

ADRES YANILTMA İHTİMALİ GÜÇLÜ

Altıntaş'ın FETÖ bağlantıları ve suikast anındaki bu acemilikleri dikkate alındığında adres yanıltma ihtimali güçleniyor. El Nusra'nın açıklama yaparak saldırıyı üstlenmesi de planın bir parçası olabilir. Rus Büyükelçisi'ne yönelik saldırıyı FETÖ'nün yaptığı kesinleşirse, örgütün yeni bir sürece geçtiği de kesinleşmiş olur. Bu tabloya göre FETÖ'nün, marjinalleşme, radikalleşme ve intihar eylemi boyutunda terörize olmaya evrildiği tartışılabilir. (Akşam)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ'cü suikastçının El Nusra yalanı tutmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN