Türkiye'nin en iyi haber sitesi

seçmen sorgulama ile '' sorusunun yanıtını öğrenin! - İşte 2017 YSK seçmen ve sandık sorgulama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın referandum tarihini açıklamasının ardından gözler 'ya çevrilmişti. ''?'' sorsunun yanıtını arayan milyonlarca vatandaş için 2017 sistemi dün akşam saatlerinden itibaren resmen erişime açıldı. YSK seçmen sorgulama ile ilgili telefonlarada bildirim gelirken vatandaşlar e devlet ile işlemini yapmaya başladı. İşte detaylar...

Giriş Tarihi: 16.3.2017 11:33 Güncelleme Tarihi: 20.3.2017 13:34
YSK seçmen sorgulama ile 'nerede oy kullanacağım' sorusunun yanıtını öğrenin! - İşte 2017 YSK seçmen ve sandık sorgulama

Yüksek Seçim Kurulu'ndan yapılan resmi açıklamaya göre referandumun 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılacağı açıklanmı ve Resmi Gazete'de karar yayımlanmıştı. Bu haberlerin ardından ise vatandaşlar ''?'' sorusunun cevabını heyecanla bekliyordu. 'dan yapılan duyuruya göre ise seçmen sorgulama sistemi dün erişime açıldı. 2017 YSK seçmen ve sandık sorgulama sistemi ile vatandaşlar referandumda nerede oy kullanacağım? sorusunun yanıtı öğrenmeye başladı. İşte 2017...

YSK SEÇMEN VE SANDIK SORGULAMA SİSTEMİ İÇİN TIKLA

SANDIK BAŞINDA KİMLİK TESPİTİ ÖNEM TAŞIYOR


Sandık başına gelen seçmen; Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı(TCKK), Geçici Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden birini başkana verir ve seçmen sıra numarasını söyler. Bu belgelerden birini vermeyen seçmen oy kullanamaz. (298/87, 91).

Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli değildir (298/87).

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için, bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi şarttır.

Ceza infaz kurumlarında tutuklu ya da taksirli suçlardan hükümlü bulunan seçmenlerden yukarıda sayılan kimlik belgeleri bulunmayanlar için, cezaevi idaresince verilmiş belge, kimlik belgesi yerine geçer (298/87).

YSK SEÇMEN SORGULAMA - REFERANDUMDA NEREDE OY KULLANACAĞIM?

Seçmen sorgulama için ;

• Seçmen sorgulama için ilk olarak yapmanız gereken https://secmen.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgiYurtici.jsp adresine giriş yapmak olacaktır.
• Daha sonra ise karşınıza çıkacak olan sayfada ilk olarak yapmanız gereken nüfusun kayıtlı olduğu ili belirlemeniz olacaktır.

• Bir sonraki işlemde yani daha sonra ki adımda sizden girmenizi istenilen bilgi ise TC kimlik numaranızdır.

• Daha sonra ise nüfus cüzdanınızda yer alan sıra numaranızı sıra no yazan alana girmeniz gerekmektedir.

• Tüm bu işlemleri yerine getirdikten sonra son olarak resim doğrulama yazan bölümün yanında yer alan harf ve rakamları yine aynı kısmın altında yer alan kutucuğa eksiksiz girdikten sonra sorgulamanızı yapabilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YSK seçmen sorgulama ile 'nerede oy kullanacağım' sorusunun yanıtını öğrenin! - İşte 2017 YSK seçmen ve sandık sorgulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN