Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan Kuveyt Uluslararası Havalimanı'nın temel atma töreninde konuştu

Giriş Tarihi: 9.5.2017 13:15 Güncelleme Tarihi: 9.5.2017 14:49
Erdoğan Kuveyt Uluslararası Havalimanı'nın temel atma töreninde konuştu

, Limak Yapı’nın Kuveyt’te ihalesini tek başına kazandığı Kuveyt Uluslararası Havalimanı'nın yeni terminal binasının temel atma töreninde konuştu. Erdoğan, temel atma töreninde yaptığı konuşmada, önemli mesajlar verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Dünyanın huzuru, bölgemizin istikrarına, bölgemizin istikrarı da bizlerin göstereceği kararlı tutuma bağlıdır. Türkiye ve Kuveyt olarak bölgemizdeki sorunların çözümü konusunda yapacağımız işbirliği, kalbimizi yaralayan görüntülerin önüne geçilmesini sağlayacak, önemli gelişmelerin kapısını da açacaktır. Kendi sınırlarımızın ötesine taşan sorumluluk duygusuyla göstereceğimiz ortak iradenin, diğer ülkeleri de harekete geçirebileceğine inanıyorum" dedi.

açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Türkiye olarak Kuveyt başta olmak üzere Körfez ülkeleri birçok alandaki ilişkilerimizi en üst düzeyde tutmanın gayreti içindeyiz. İşbirliği kanallarını sürekli açık tutmalıyız. Siyasi ve ekonomik ilişkilerimizi bunlarla birlikte tahkim etmeliyiz. Karşılıklı yarar ilkesiyle hareket etmeliyiz. Bunu başarmadan da geleceğimize güvenle bakamayız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"BÖLGENİN İSTİKRARI BİZLERE BAĞLI"

Körfez İşbirliği Konseyi ülkelerinin Türkiye'yi işbirliği yapılacak en önemli 5 ülkeden biri olarak kabul etmesini önemli görüyoruz. Gücünü ortak tarih ve kültür değerlerinden alan Kuveyt ve Türkiye ilişkileri örnektir. İki ülke arasında gerçekleştirilen üst düzey ziyaretler ilişkilerimiz için önemli. Kuveyt ile ekonomik ve ticari ilişkilerimizi güçlendirmemiz önemli. Kuveyt makamlarının işadamlarımıza verdiği desteği şükranla karşılıyoruz. Havalimanı ihalesinin bir Türk şirketine verilmesi duyulan güvenin tezahürüdür. Limak'ın kendisine ve ülkesine duyulan güveni boşa çıkarmayacağını umuyoruz. Türk şirketleri Kuveyt'in kalkınma hamlelerine katkı sunmaya hazırdır. Kuveytli yatırımcılara bundan sonrada gerekli kolaylıkları sağlamaya hazırız. Dünyanın huzuru, bölgemizin istikrarına, bölgemizin istikrarı da bizlerin göstereceği kararlı tutuma bağlıdır. Türkiye ve Kuveyt olarak bölgemizdeki sorunların çözümü konusunda yapacağımız işbirliği, kalbimizi yaralayan görüntülerin önüne geçilmesini sağlayacak, önemli gelişmelerin kapısını da açacaktır. Kendi sınırlarımızın ötesine taşan sorumluluk duygusuyla göstereceğimiz ortak iradenin, diğer ülkeleri de harekete geçirebileceğine inanıyorum.

Erdoğan Kuveyt Uluslararası Havalimanı'nın temel atma töreninde konuştu

"DOST ÜLKELERDE HALKINA HİZMET EDEN YÖNETİCİLER İSTİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kuveyt Uluslararası Havalimanı'nın yeni terminal binasının temel atma töreninde yaptığı konuşmada, "Biz, dost ve kardeş ülkelerin başında halkına zulmeden değil, halkına hizmet eden yöneticiler bulunsun istiyoruz. Gönül dünyamızın ayrılmaz bir parçası olarak gördüğümüz ülkelerin, zalimler tarafından yıkılışına değil, dirayetli ve adaletli liderler tarafından imarına şahitlik etmek istiyoruz." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şunları kaydetti:

İş birliği ve dayanışma kanallarını sürekli açık tutmalıyız. Şüphesiz karşılıklı yarar ve destekle hareket etmeliyiz. Dost ve kardeş ülkelerde halkına zulüm eden değil hizmet eden yöneticilerin olmasını arzu ediyoruz.

DÜĞMEYE BİRLİKTE BASTILAR

İki ülke milli marşlarının çalınması ve Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kuveyt Emiri el Sabah, havalimanı yeni terminal binasının temelini attı. Yaklaşık 4,5 milyar dolar teklif ile alınan yeni terminal inşaatı işi, Türk müteahhitlik sektörünün yurt dışında tek pakette kazandığı en büyük ihale olma özelliğini taşıyor.

İki ülke milli marşlarının çalınması ve Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan açılış programına Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Kuveyt Emiri el-Sabah'ın yanında Kuveyt Bayındırlık Bakanı ile Sivil Havacılık Genel Müdürü ve Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan Kuveyt Uluslararası Havalimanı'nın temel atma töreninde konuştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN