Yeni sistemin yeni yasaları

Giriş Tarihi: 9.5.2017
Yeni sistemin yeni yasaları

Hükümet sistemine göre çıkarılacak uyum yasaları süreci 21 Mayıs’taki kongresiyle başlayacak. AK Parti, ile yürüteceği çalışmalara ’yi de davet edecek

'ne göre çıkarılacak uyum yasaları süreci 21 Mayıs'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Genel Başkanı olmasından sonra başlayacak. Geniş mutabakat arayacak olan AK Parti Meclis çatısı altında ile yürüteceği çalışmalara 'yi de davet edecek.
'BAŞBAKAN' İFADESİ ÇIKIYOR: Uyum yasaları için AK Parti ve MHP kendi çalışmalarını sürdürüyor. Yine her bakanlık kendi alanındaki düzenlemelerle ilgili çalışıyor. Öncelikle yasalarda teknik düzenleme yapılacak. Yeni sistemde başbakanlık makamı olmayacağı için öncelikli olarak 209 yasa içinde geçen 'Başbakan' ifadesi çıkarılacak.

İkinci önemli düzenleme Meclis İç Tüzüğü'nde olacak. Parlamenter sisteme göre düzenlenen iç tüzük Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne göre yeniden ele alınacak.
İÇ TÜZÜK DEĞİŞECEK: Edinilen bilgiye göre AK Parti, TBMM Genel Kurulu'nda hangi yasanın kaç saat görüşüleceği, her partiye ne kadar süre söz verileceğini planlayacak Usul Komisyonu kurulmasını önerecek. Yeni sistemde bakanlar milletvekili olmayacağı için, genel görüşmede bakanların nasıl bilgi vereceğinin usul ve esasları Meclis İç Tüzüğü'nde yeniden belirlenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni sistemin yeni yasaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN