Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mezarda ceza istediler

Servet Çelebi hakkında geçtiğimiz yıllarda Vergi Usul Kanunu’na Muhalefet suçlaması ile dava açıldı. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılanan 62 yaşındaki Çelebi, kasım ayında öldü. Mahkeme sanığın ölümü sebebiyle davayı düşürdü. Fakat İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı ölen sanığın beraatının yerinde olmadığını savunarak kararı Bölge Adliye Mahkemesi’ne temyiz etti. Yani ölüye mezarda ceza talep etti. Dosyayı ele alan 18. Ceza Dairesi, sanığın öldüğü gerekçesiyle temyiz talebini bir günde reddetti.

Giriş Tarihi: 10.5.2017 09:15 Güncelleme Tarihi: 10.5.2017 11:01
Mezarda ceza istediler

Servet Çelebi 62 yaşındaydı ve İstanbul Beyoğlu'nda tabelacılık işi ile uğraşıyordu. 2007 yılında vergi denetiminden geçirildi ve bazı usulsüzlükler tespit edilince hakkında hem idari işlem uygulandı hem de Vergi Usulü Kanunu'na Muhalefet Suçlaması ile hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu.

VEFAT ETTİ

Yürütülen soruşturma kapsamında Servet Çelebi hakkında atılı suç kapsamında iddianame düzenlendi. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Çelebi, 8 Kasım 2016'da vefat etti. İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi de sanığın vefatından haberdar olması üzerine yargılamayı sonlandırdı ve beraat kararı verdi.

VEFATA RAĞMEN BERAAT

Fakat İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı şaşırtıcı şekilde beraat kararını temyiz etti. Sanığın ölümünden habersiz olunduğu anlaşılan Avukat Seçil Figen imzalı temyiz dilekçesind,e suçun oluştuğu ve delil bulunduğu ileri sürülerek hukuksuz olduğu iddia edilen yerel mahkeme kararının kaldırılması talep edildi. Yani ölüye mezarda ceza talep edildi.

BİR GÜNDE REDDEDİLDİ

Talebi değerlendiren temyiz edilmesine de oldukça şaşıran Bölge Adliye Mahkemesi 18. Ceza Dairesi, bir günde başvuruyu reddetti. Ölmüş sanığa ceza isteminin yerinde olmadığına hükmeden Daire, başvuruyu esastan yersiz buldu. Böylece 6 ay önce vefat eden Servet Çelebi'ye mezarda ceza istemi de yargı duvarına çarpmış oldu.

Temyiz başvurusunu bir günde karara bağlayan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 18. Ceza Dairesi'nin 2400 karara imza attığı ve rekora koştuğu öğrenildi. Daire Başkanı Ahmet Korkusuz Adli çevrelerde "Jet hakim" olarak biliyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mezarda ceza istediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN