'cü iş adamları için hazırlandı!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca, 'ye sağlayıp örgüt adına topladıkları ve kurdukları şirkette usulsüzlük yaptıkları gerekçesiyle eski ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 40'ı tutuklu 137 şüpheli hakkında 5 yıldan 25 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezası istemiyle hazırlandı.

Giriş Tarihi: 12.5.2017 14:02 Güncelleme Tarihi: 12.5.2017 15:04
FETÖ'cü iş adamları için iddianame hazırlandı!

'nün finansal yapılanmasına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında örgüte topladığı ve sağladığı iddiasıyla 137 kişi hakkında başlatılan soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcılığı tarafından hazırlanan de aralarında iş adamları Memduh Boydak, Bekir Boydak, Mahmut Sami Boydak'ın da bulunduğu 40'ı tutuklu 137 kişi şüpheli olarak yer aldı. 3 kişi de davacı olarak yer aldı. İddianamede tüm şüpheliler için "Terörizmin finansmanının önlenmesi hakkındaki kanuna muhalefet" suçundan 5 yıldan 10'ar yıla kadar hapis cezası talep edildi. Ayrıca 125 şüpheli için "Silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar, 9 kişi hakkında ise, "Silahlı terör örgütü yöneticiliği" suçundan 15 yıldan 25 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

TAHSİLATÇILARDAN ABD'YE UZANAN PARA TRAFİĞİ

İddianamede Dünya Pazarlama A.Ş., bünyesindeki şirketlerin piyasaya faturasız sürülen mallardan elde edilen gelirler ile himmet ve bağış adı altında elde edilen gelirlerin kurulan paravan şirketler üzerinden FETÖ'ye aktarıldığı anlatıldı. İddianamede yapılan değerlendirmede, söz konusu organizasyonun, piyasaya faturasız olarak sürülen (ev aletleri, kırtasiye malzemeleri vb.) mallların tahsilatçılar aracılığıyla toplanan bedellerinin bölge sorumlularının hesaplarına yatırıldığı, bölge sorumlularının toplanan paraları İstanbul'daki firma yetkililerinin hesaplarına gönderdikleri ve buradan da FETÖ ile iltisaklı yurtiçi ve yurtdışındaki şirketlere yönlendirdikleri kaydedildi.

5 YILDA 104 MİLYON TL...

İddianamede Dünya Pazarlama A.Ş.' nin, 2011-2016 dönemleri arasında 6838 işlem ile toplam 75.632.501 TL tutarında havale aldığı, aynı 5 yıllık dönem içinde gönderilen havelenin ise 19107 işlem ile toplam 104.713.741 TL olduğu vurgulanarak yapılan havaleler arasındaki farkın kayıt dışı olduğuna dikkat çekildi. Havalelerin 22.637.404 TL'si gerçek kişilere, 82.076.337 TL'sinin ise tüzel kişilere gönderildiği belirtilerek, gerçek kişilerin şirket ortakları olduğu, tüzel kişilerein de yine Dünya Pazarlama A.Ş.'ye bağlı şirketler olduğu belirtildi.

17 / 25 ARALIK SONRASI ŞİRKETLERİN İÇİ BOŞALTILMAYA ÇALIŞILDI

Yapılan incelemelerde söz konusu şirketlerin, özellikle FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen'in ikamet ettiği Amerika'daki örgütün şirket ve eğitim kurumlarına 17-25 Aralık öncesi dikkat çekmemek amacıyla bin-100 bin arası dolar transferi gerçekleştirilirken, bu tarih sonrası, söz konusu transferin onlarca kez 1 milyon dolar şeklinde gerçekleştiği vurgulandı. Bu durumunda şirketlerin içini boşaltmak amacıyla yapıldığı belirtildi.

SİGORTASIZ İŞÇİLERDEN HİMMET TOPLANDI

Söz konusu şirketlerde 3 bine yakın kişinin çalıştırıldığı ve bu kişilerin büyük çoğunluğunun sigortasız çalıştırıldığına dikkat çekildi. Yine bu sigortasız çalıştırılan kişilerden de himmet ve bağış adı altında örgüte para toplandığı belirtilerek, "Bir örgüte belli dogmalarla bağlı olmayan bir kimsenin, her yönüyle gayri yasal bir oluşum içerisinde yer alması; özellikle yüksek maddi menfaatler elde etmeden hayatını adaması mümkün değildir" denildi.

BOYDAKLARIN ORTAK OLDUĞU ŞİRKETE 2 MİLYON 323 BİN TL TRANSFER YAPILDI

İddianamede Memduh Boydak, Bekir Boydak ve Mahmut Sami Boydak'ın, Bizim Menkul Değerler A.Ş'nin ortakları arasında yer aldığı, bu şirketin de MASAK veritabanında FETÖ/PDY bağlantısı olduğu belirtildi. Bu şirketin FETÖ ile iltisaklı bir çok şirkette yönetici olan ve çok sayıda soruşturmada adı geçen şüpheli Ali Çelik'ten Mayıs 2012'de 2 işlemde toplam 2 milyon 323 bin TL havale aldığı vurgulandı.

BAŞSAVCILIĞIN ONAYLADIĞI İDDİANAME MAHKEMEYE GÖNDERİLDİ

İddianamede 6 şüpheliden, örgütün kriptolu mesajlaşma programı bylock kullanıcısı oldukları kaydedildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından onaylanan iddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FETÖ'cü iş adamları için iddianame hazırlandı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN