Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'deki terör saldırısı iddianamesi kabul edildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca 7 Haziran 2016'da Çevik Kuvvet polislerine yönelik terör saldırısına ilişkin, aralarında terör örgütü 'nın üst düzey yöneticilerinin de bulunduğu 13'ü yakalamalı 20 sanık hakkında hazırlanan iddianamenin kabulüne karar verildi. PKK yöneticileri , ve 'ın da aralarında bulunduğu 8 sanığın yedişer kez ağırlaştırılmış müebbet, altışar kez müebbet hapis ve değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılmaları istenen iddianamede, diğer sanıkların da benzer suçlardan hapisle cezalandırılması talep edildi.

Giriş Tarihi: 16.5.2017 17:31 Güncelleme Tarihi: 16.5.2017 17:52
Vezneciler'deki terör saldırısı iddianamesi kabul edildi

'de, 6'sı polis 12 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırısıyla ilgili yürütülen soruşturma sonucunda, terör örgütü elebaşıları , ve 'ın da arasında bulunduğu 20 sanık hakkında hazırlanan iddianame kabul edildi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca, 7 Haziran 2016'da Fatih Şehzadebaşı Caddesi Vezneciler otobüs durağı istikametinde Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğüne ait iki midibüse yönelik terör saldırısına ilişkin soruşturma tamamlandı.

Terör saldırısının anlatıldığı iddianamede, saldırıda yaşamını yitiren 6'sı polis 12 kişi "maktul", 12 kişi "mağdur", aralarında polis memurlarının da bulunduğu 156 kişi de "müşteki" olarak yer aldı.

"YEDİŞER KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET..."

İddianamede, haklarında yakalama kararı bulunan terör örgütü PKK elebaşıları Murat Karayılan, Cemil Bayık, Duran Kalkan ile Ramazan Açıkyüz, Nuriye Kesbir, Mustafa Karasu, Hülya Oran, Elif Yıldırım'ın, "devletin birliğini ve ülke bütünlüğü bozmak", "kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle bombalayarak kasten öldürme ve öldürmeye teşebbüs etme", "olası kastla bombalama suretiyle öldürme", "tehlikeli maddelerin izinsiz olarak bulundurulması veya el değiştirmesi", "olası kastla basit yaralama", "olası kastla yaralama", "olası kastla kemik kırığı oluşturacak şekilde yaralama" ve "zincirleme şekilde mala zarar verme" ve "silahlı terör örgütünün yöneticiliğini yapma" suçlarından yedişer kez ağırlaştırılmış müebbet, altışar kez müebbet ve değişen oranlarda hapis cezasına çarptırılmaları istendi.

İddianamede 5'i yakalamalı, 6'sı tutuklu, 1'i serbest toplam 12 sanığın da benzer suçlardan değişik oranlarda hapisle cezalandırılması talep edildi.

Başsavcılığın onayının ardından İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilen iddianame, üzerindeki inceleme tamamladı.

İddianamenin kabulüne karar veren mahkeme, ilk duruşmanın 6 Ekim'de yapılmasını hükme bağladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Vezneciler'deki terör saldırısı iddianamesi kabul edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN