Darbe sanığı 'cü reddedince hakim fotoğrafları önüne koydu

Giriş Tarihi: 31.5.2017 17:05 Güncelleme Tarihi: 31.5.2017 18:17
Darbe sanığı FETÖ'cü albay reddedince hakim fotoğrafları önüne koydu

Ankara'da görülen darbe girişimi ana davasında savunma yapan 'cü eski Kurmay Doğan Öztürk, Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler'in ve bir astsubayın derdest emrini verdiği suçlamalarını reddedince hakim o emri verdiği sıradaki görüntüleri önüne koydu. Darbe sanığı albay zor anlar yaşadı.

'cü darbe girişiminin yurt genelindeki planlayıcılarından olduğu bilinen ve 15 Temmuz akşamı da Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın derdest edilmesini koordine eden "strateji subayı" darbeci Doğan Öztürk, darbe girişiminden 16 Temmuz sabahı saat 06:00 sıralarında haberdar olduğu yalanını söyledi. FETÖ'cü albay, yalanlarına "(Televizyondaki) Kalkışma yazısını PKK kalkışması sandım" diye devam etti.
Yurtta Sulh Konseyi üyelerinin de aralarında bulunduğu darbecilerin yargılandığı Genelkurmay Çatı Davası'nda dün, o dönemde Stratejik Dönüşüm Başkanlığı'nda Proje Şube Müdürü olarak görev yapan darbeci Albay Doğan Öztürk dinlendi.

Özel Kuvveler Komutanlığı'ndan gelen darbeci ekibi Genelkurmay karargahı içine alan ve bu darbeciler eliyle Orgeneral Hulusi Akar'ın derdest edilmesini sağlayan Öztürk, 15 Temmuz akşamüzeri "Çekiç Alarm Durumu" ilan edildiğini anlattıktan sonra Akar'ın derdest edilişini anlattı. Alarm ilan edildiği için Özel Kuvvetlerin Karargaha gelmesini yadırgamadıklarını belirten Öztürk, Özel Kuvvetler'den gelenler Hulusi Akar'ın bulunduğu komuta kademesine ulaştıktan sonra gürültüler gelmeye başlandığını ve arbede yaşandığını kaydetti. Darbeci Albay, Akar'ın derdest edilmediğini, kendi iradesi ile Akıncı Üssü'ne gittiğini sandığını söylerken, "Helikopter çağıralım, araçla gitmesi hem zaman alır hem güvenli değil dedim" ifadelerini kullandı.

"SAAT 06:00'YA KADAR GÜVENLİK SANDIK"
Darbeci Albay savunmasında, darbe bildirilerinin altında imzası bulunan Mehmet Partigöç ile akşam boyunca birçok kez görüştüğünü kabul ederken darbe olduğundan 16 Temmuz sabahı saat 06:00'da haberdar olduğunu iddia etti, şöyle konuştu:
"Benim o gece televizyon seyretme fırsatım olmadı. Dinlediğim ilk haber de Genelkurmay Başkanı'nın Çankaya Köşkü'nde açıklama yapmasıdır. Onun öncesinde saat 06:00 sıralarına kadar yaptığımızın Genelkurmay Karargahının emniyetini almak olduğunu düşündüm. Süreci böyle algıladım. Ben birçok şeyi gözaltındayken öğrendim. Bu tahrik gibi algılanmasın ama biz kışlamızı koruduğumuzu düşündük."

Darbeci Albay Öztürk'ün savunmasını görüntüler çürüttü


PKK KALKIŞMASI YALANI
Savunmasının öğleden önceki bölümünde o gece sabaha kadar televizyon seyretmediğini söyleyen Öztürk, duruşmanın öğleden sonraki bölümünde o akşam televizyonda gördüğü görüntülerden bahsetti ve "darbe olduğunu anlamadım" yalanını özetle şöyle sürdürdü:
"Ben yaşananları hep güvenlik tehdidi olarak algıladım. O akşam yaşadıklarım hep tehdit algımı besledi. Bir ara televizyonda Boğaz Köprüsü'nün kapatıldığı görüntülerini gördüm. Bu bendeki terör tehdidi algısını artırdı. Hatta bu tehdidin yurt çapında olduğunu düşündüm. Bir ara televizyonda 'kalkışma' yazını gördüm. Bunu da PKK'nın 6-7 Ekim olaylarının yıldönümünde bazı merkezlerde toplu kalkışmalarda bulunabileceği söyleniyordu. Bunun 'kalkışması' olarak değerlendirdim. Darbe bildirisini görmedim. Sayın Cumhurbaşkanı ve Sayın Başbakan'ın açıklamalarını duymadım. İnternete de bakma olanağım hiç olmadı. Eşim aradı ama bana darbe olmuş demedi. İyi misin neredesin diye sordu."
Mahkeme Başkanı Oğuz Dik'in "vatandaşlar Genelkurmay'a gelmiş o zamanda mı anlamadın" sorusu üzerine Öztürk sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bizim kırılma noktamız vatandaşlarımızın gelmesi oldu. Bayraklı insanlar geliyordu. Bunların girişleri saat 02:00-04:00 arasında oldu. Bunun üzerine bazı arkadaşlarla konuşma ihtiyacı duydum. Nedir bu durum dedim. Orada konuşurken 'darbe yapıldı, Genelkurmay Başkanı rehin alındı' dendi. Bu bilgiye de itibar etmedim. Çünkü Genelkurmay Başkanı rehin alınmamıştı ki kendisi gitmişti. O nedenle bu bilginin 'darbe yapıldı' bölümüne de inanmadım."

Öztürk, darbe olduğunu Meclis'in bombalanmasından sonra da anlamadığını söylerken de "Bunu da darbeyle bağdaştıramadım. Havada uçak uçuyor, darbe olduğunu niye anlamadın derseniz, darbe için niye uçak uçsun ki" dedi.

"ORGENERAL DERSET EDİLİYOR GÖRMEDİN Mİ?"
Darbeci Albay Öztürk, birbiriyle çelişkili ifadelerini, kendisine 15 Temmuz gecesi Genelkurmay 2'nci Başkan Orgeneral Yaşar Güler'in derdest edilmesine refakat ettiğine ilişkin görüntülerin gösterilmesi üzerine de sürdürdü.

Mahkeme Başkanının "Orada Orgeneral derdest ediliyor ve sen de bunu izliyorsun" demesi ve buna ilişkin fotoğrafı göstermesi üzerine Öztürk, "Ben o sırada derdest edilenin Yaşar Güler olduğunu düşünmedim. Oradakilerde ne yapıyorsunuz diye sordum, prosedürümüz bu dediler" diye konuştu.

ŞEHİT YAKINLARINDAN İDAM MAKETİ
Darbeci Albayın bu sözleri duruşma salonunda bulunan şehit yakını ve gazilerin de aralarında bulunduğu müştekilerle Mahkeme Başkanı'nı çileden çıkardı.
Mahkeme Başkanı tepkisini, "Ne tehdidi, o sırada Genelkurmaya tehdit oluşturabilecek bir tane düşman gösterin" diye verdi. Müştekilerin tepkisi ise "idam edilmiş insan maketi" göstermek oldu. Müştekiler tepkilerinde, sivil halkın o gece ülkesini koruduğunu ifade eden sözler sarf ettiler.

DARBE DİYEMEDİ, ŞEY DEDİ
Genelkurmay Başkanı Akar'ın Akıncı Üssü'ne, Genelkurmay karargahı dışarıdan gelecek bir tehtide karşı güvenli olmadığı için gittiğini sandıklarını iddia eden Öztürk şöyle konuştu:
"Komutanımız odadan Mehmet Dişli ile beraber çıktı. Çıktıktan sonra elleri kolları serbestti. Bundan sonra ne olduğunu bilmiyorum. Sabah saat 05:15'ten sonra yorgunluktan odamda oturdum. Saat 06:00 civarı Genelkurmay Başkanı'nın Genelkurmay karargahına geleceği söylendi. Biz o sırada beklerken Genelkurmay Başkanı Çankaya'ya gitmiş. Biz o saate kadar Komutanı emir komutanın başında biliyoruz. Bunu şeyin (darbenin) başında olarak söylemiyorum."

AK PARTİLİ VEKİLLER DE İZLEDİ
Davanın sabahki oturumunu bazı AK Parti'li milletvekilleri de izledi. AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya ve Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, duruşmaya verilen arada gazetecilere açıklamalarda bulundu. Özkaya, "En üstteki FETÖ yöneticileri, Pensilvanya'daki terörist başıyla birlikte aynı mantık içinde devam ediyorlar. Sanki Türkiye'de bir darbe teşebbüsü olmamış gibi 'şey, şey' diyorlar. Darbeye darbe demiyorlar. Bunların oluşturmaya çalıştıkları algıların hiçbirinin sonuca etkili olmayacağı kanaatindeyim" dedi.
"Gerçekten karşımızda çok arsız, yalancı, profesyonel caniler var" diyen Güvenç ise, "Utanmadan yalanları peş peşe söylüyorlar" ifadelerini kullandı. Güvenç, "Milletimiz kaygılanmasın, hepimiz bu işlerin takipçisiyiz. Gazilerimizin, şehit yakınlarımızın ahı yerde kalmayacaktır." değerlendirmesinde bulundu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbe sanığı FETÖ'cü albay reddedince hakim fotoğrafları önüne koydu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN