Türkiye'nin en iyi haber sitesi

tercih sonuçları açıklandı mı? 2017 hemen sorgulama!

Üniversite kazanabilmek için bir sene boyunca çalışan ve iyi bir puan tutturmak isteyen binlerce öğrenci geçtiğimiz haftalarda tercihlerini yapmışlardı. Şimdi ise gözler 'den gelecek olan 2017 açıklamasına çevrildi. ''LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak?'' sorusu sabah saatlerinden itibaren gündem oldu. nı bekleyen öğrenciler için ÖSYM'den açıklama geldi mi? 2017 LYS üniversite tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte son detaylar...

Giriş Tarihi: 3.8.2017 10:10 Güncelleme Tarihi: 3.8.2017 10:12
LYS tercih sonuçları açıklandı mı? 2017 LYS tercih sonuçları hemen sorgulama!

Geçtiğimiz haftalarda üniversite tercihlerini yapan öğrenciler için kritik bekleyiş başladı. 2017 tercih sonuçları en çok merak edilen konuların başında yer aldı. '' ne zaman açıklanacak'' sorusunun cevabı heyecanla bekleniyor. Sosyal medyada yer alan söylentilere göre ise sonuç sisteminden nın bugün içerisinde açıklanacağı belirtiliyor. Peki 2017 LYS tercih sonuçları ne zaman açıklanacak? ÖSYM sonuç ile hemen sorgula...

LYS TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Geçtiğimiz yıl 10 Ağustos Çarşamba günü öğrencilerin erişimine açılan LYS yerleştirme sonuçları, 29 Temmuz ve 03 Ağustos tarihleri arasında alınan tercihlerin ardından açıklanmıştı. Bu yıl 18-26 Temmuz tarihlerinde alınan tercihlerin ardından yerleştirme sonuçlarının ise bugün açıklanması tahmin ediliyor. Heyecanla beklenen LYS tercih sonuçlarını açıklandığı an sabah.com.tr'den hemen öğrenebilirsiniz.

LYS TERCİH SONUÇLARI SORGULA

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 14-18 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. Elektronik kayıtlar ise 11-16 Ağustos 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NASIL YAPILACAK?

Kayıt hakkı kazanan adayların, kayıt için aşağıda belirtilen belgeleri tamamlayarak kayıt süresi içerisinde ilgili üniversitelere başvurmaları zorunludur. Bu süre içerisinde kayıt için başvurmayan veya kayıt işlemlerini tamamlamayan adaylar kayıt haklarını kaybedeceklerdir. Elektronik kayıt yapan adaylar, üniversiteleri tarafından duyurulan belgelere ve tarihe göre işlem yapacaklardır.

LYS EK YERLEŞTİRMESİ NEDİR?

Ek yerleştirme ÖSYM'nin; üniversitelerin kontenjanı dolmayan bölümleri, kontenjanı dolduğu halde kesin kayıt yapılmadığı için boş kalan bölümeri ya da yeni kurulan bölümlere alınacak öğrenciler için yaptığı bir yerleştirme türüdür. 2015 yılında adayların ek yerleştirme de tercih yapabilmeleri için 15 TL ücret istenmiştir.

İlgili yılın ek yerleştirme işlemlerinin kuralları her yıl ÖSYM tarafından bir kılavuzla yayımlanır ve internet sitesinden o yılın kuralları duyurulur. ÖSYM'nin sitesinde sağ tarafta bulunan duyurular kısmını iyi takip edin. Ek yerleştirme işlemleri genel olarak yerleştirme sonuçları açıklandıktan 1-1,5 ay sonra başlar.

TERCİHLER NASIL YAPILIR?

Adaylar tercihlerini, T.C. Kimlik Numarası ve şifre ile tercih süresi içinde ÖSYM'nin http:// ais .osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapacaklar ve tercihlerini, internet üzerinden elektronik ortamda göndererek tercih bildirimini tamamlayacaklardır.

2017-YGS'ye giren adaylardan en az bir puan türünde 150 veya daha fazla YGS puanı alan adaylar, yerleştirmede kullanılacak Y-YGS ve varsa Y-LYS puanlarını da göz önünde tutarak kılavuzdaki açıklamalara göre tercih bildirimini internetten bireysel olarak kendileri yapacaklardır.

2017-2018 eğitim-öğretim yılı için yükseköğretim programlarına yapılacak merkezî yerleştirme işlemine girecek adaylar, 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
LYS tercih sonuçları açıklandı mı? 2017 LYS tercih sonuçları hemen sorgulama!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN