Şiddetle mücadelede 81 ilin ''i olacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında " ve İzleme Merkezleri"nin () yıl sonuna kadar 81 ilin tamamında açılması için çalışma başlattı.

Giriş Tarihi: 9.8.2017 11:10
Şiddetle mücadelede 81 ilin 'ŞÖNİM'i olacak

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında 49 ilde faaliyet gösteren " ve İzleme Merkezleri"nin (), yıl sonuna kadar 81 ilde açılması sağlanacak.

AA muhabirinin edindiği bilgilere göre, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın talimatıyla bu yıl şiddetle mücadele kapsamında yeni uygulamalar hayata geçirilecek. Bakan Kaya'nın hastaneler bünyesinde kurulacağını açıkladığı "Kadın İzlem Merkezleri"nin (KİM) yapısı ve nasıl işleyeceğine yönelik detayları belirleyen Bakanlık, ŞÖNİM'lerle ilgili yeni yol haritasını da tamamladı.

Bu kapsamda Bakanlığa bağlı Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü öncülüğünde halihazırda 49 ilde hizmet veren ŞÖNİM'lerin yıl sonuna kadar 81 ilin tamamında faaliyete geçmesi sağlanacak.

ŞÖNİM'lerde fiziksel şiddet mağdurlarına sağlanan desteklerin yanı sıra cinsel şiddet mağdurlarına travma konusunda eğitim almış uzman personel tarafından destek veriliyor. Cinsel şiddet mağdurlarının ihtiyaç ve talepleri dikkate alınarak hazırlanan raporlar doğrultusunda durumuna uygun tedbir kararları alınarak psiko-sosyal destek hizmeti sunulan merkezlerde, acil tıbbi bakım, adli muayene ve travma desteği ihtiyacı olan mağdurların ilgili sağlık birimlerinden hizmet almaları da sağlanıyor.

Mağdurlara tıbbi müdahale sürecinde hemşire ya da sağlık memuru, kollukta ve adliyede yürütülecek işlemlerde ise kurumsal hizmet birimlerinde görevli kadın meslek elemanı refakat ediyor. Ayrıca barınma ihtiyacı olan mağdurlar, ŞÖNİM tarafından ilk kabul birimine veya kadın konukevine yerleştiriliyor.

ŞİDDETLE MÜCADELEDE "KİM" DÖNEMİ

Bakanlık, ŞÖNİM'lerin 81 ilde açılması çalışmalarının yanı sıra hastanelerde şiddet mağduru kadınlar için "Kadın İzlem Merkezi-Kriz İlk Müdahale Merkezi" veya kısa adıyla "KİM" olarak adlandırılan merkezleri de kuracak.

"KİM"lerde cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalan kadınlar için travma desteği, tıbbi bakım ve adli süreç gibi konularda alanında uzman personel görev alacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiddetle mücadelede 81 ilin 'ŞÖNİM'i olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN