Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'da faşizm iktidarda

Avrupalı siyasetçilerin İslam ve Türk karşıtlığı Batı ülkelerindeki faşizmi tırmandırıyor. Her fırsatta bütün dünyaya demokrasi ve insan hakları dersi vermeye kalkan Avrupa’nın ırkçı ve ötekileştirici politikaları, faşist hareketlerin yükselmesini sağlıyor

Giriş Tarihi: 30.9.2017 12:13 Güncelleme Tarihi: 30.9.2017 15:17
Avrupa'da faşizm iktidarda

Avrupa ülkelerinde son dönemde yapılan seçimlerde ırkçı partilerin oy oranlarındaki yükseliş, Batılı ülkelerin faşizmin bataklığında debelendiğini gözler önüne seriyor.

SANDIKTAN HEP FAŞİZM ÇIKTI

Elinde bulundurduğu maddi gücünü ve yaşam standardının yüksekliğini, ötekileştirdiği toplumların kan ve gözyaşından devşiren Avrupa'da faşizm hiç olmadığı kadar yükselişte. İkinci Dünya Savaşı öncesinde bile olmayan faşist yapılanmalara ev sahipliği yapan Batılı ülkelerde gerçekleşen her seçim sonrası ırkçı partiler ya iktidara geliyor ya da devasa oy oranlarıyla parlamentolarını etkileyecek milletvekili sayısına ulaşıyor.

MACARİSTAN İŞARET FİŞEĞİ OLDU

6 Nisan 2014 tarihinde Orta Avrupa'nın önemli ülkelerinde Macaristan'da gerçekleşen genel seçimler, Batı'daki yükselen faşizmin işaret fişeği oldu. Sığınmacı krizinde ırkçı söylemleriyle dikkat çeken Viktor Orban'ın Fidesz Partisi üst üste ikinci seçimini kazanarak iktidarını korudu. Aynı seçimde bir diğer ırkçı parti Jobbik de yüzde 20 oy alarak Macar parlamentosunda temsil hakkı kazandı.

İSVEÇ'TE DE SANDIKTAN FAŞİZM ÇIKTI

14 Eylül 2014'de İsveç'te gerçekleşen seçimlerde de sandıktan faşizm çıktı. Aşırı sağcı İsveç Demokratları Partisi oyların yüze 14'ünü aldı. 349 sandalyeli mecliste 49 sandalye elde etti. Koalisyon hükümetine verdikleri destek ise, onları hükümet nezdinde etkin bir konuma getirdi.

2015'te Yunanistan'da gerçekleşen seçimlerde de aşırı Türk ve Müslüman düşmanı faşist Altın Şafak Partisi parlamentolarına 18 milletvekili ile girdi. Aynı parti bir önceki genel seçimlerde meclis dışı kalmıştı.

FAŞİZMİN KİRLİ KOKUSU BÜTÜN AVRUPA'DA

Polonya'da aşırı sağcı Hak ve Adalet Partisi 2015 seçimlerinde oyların yüzde 39'unu alarak iktidara geldi.

Avusturya'da 23 Mayıs 2016'da gerçekleşen genel seçimlerde ise iki ırkçı parti birden yükselişe geçti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerini az bir farkla kaybeden Özgürlükler Partisi'nin yanı sıra aşırı sağcı Önce Avusturya Partisi de 183 sandalyeli meclise 40 parlamenter çıkardı.

15 Mart 2017 genel seçimleri öncesi, Türkiye'ye karşı aleni bir düşmanlık sergileyen Hollanda da faşist politikaların bedelini ırkçı partilerin meclislerine girmesiyle ödedi. Irkçı Geert Wilders'in Özgürlük Partisi 19 vekille meclise girdi.

IRKÇI LE PEN İKİNCİ OLDU

7 Mayıs 2017'de Fransa'da gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ırkçı ve faşist söylemleriyle bilinen Le Pen, Macron'un ardından en fazla ikinci oy alan isim oldu. Le Pen, Fransız seçmenin yüzde 34.9'unun oyunu aldı. (Yeni Akit)

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'da faşizm iktidarda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN