Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Himmetçiler hâkim önünde

Aralarında ’ye finansman sağlayan Boydak ve yöneticilerinin de bulunduğu 39’u tutuklu 135 sanığın yargılanmasına Silivri’de başlanıyor. Memduh ve ’ın dosyaları ayrıldı

Giriş Tarihi: 16.10.2017
Himmetçiler hâkim önünde

FETÖ'ye finansman sağlayan Boydak Holding ve Kaynak Holding'in eski yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 39'u tutuklu 135 sanık hâkim karşısına çıkıyor. FETÖ'nün himmet ve finansman ayağına yönelik İstanbul 13 Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan dava, bugün Silivri Cezaevi karşısındaki büyük duruşma salonunda başlanıyor. Duruşmalar 19 Ekim'e kadar devam edecek.

ARİF ERDEM DE SANIK
FETÖ'nün kapatılan Samanyolu TV'ye bağlı Dünya Pazarlama AŞ'ye yönelik yürütülen soruşturmada eski Boydak Holding yöneticileri Memduh Boydak, Bekir Boydak ve Mahmut Sami Boydak'ın da aralarında bulunduğu 40'ı tutuklu 137 sanık hakkında dava açılmıştı. Savcılığın hazırladığı iddianamede daha önce Memduh Boydak ve Bekir Boydak ile Sedat Yetişkin'in de FETÖ'ye fon sağlama suçundan 10 yıla kadar hapsi istenmişti. Ancak mahkeme, duruşmalar başlamadan önce Memduh Boydak ve Bekir Boydak'ın dosyalarını, Kayseri'de de yargılanmalarını göz önüne alarak ayırıp, Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

Öte yandan, FETÖ'nün futbol yapılanmasına ilişkin davada firari olarak yargılanan eski futbolcu Arif Erdem, bu davanın soruşturmasında da şüpheli olarak yer alıyor. Erdem ile birlikte 204 şüphelinin dosyaları da firari oldukları için ayrılmıştı. Firariler hakkındaki soruşturma ayrıca yürütülüyor.
ByLock kullandığı tespit edilen Erdem'in, şüphelilerden Muharrem Atmaca'dan, 2015 yılı temmuz ayındaki bir işlemle 999 bin 99 lira tutarında havale aldığı ve Dünya Pazarlama AŞ ortakları ile şüpheli para transferi yapan kişiler arasında bulunduğu belirtiliyor.

VATANI PENSİLVANYA'YMIŞ
Davada, 9 sanığın FETÖ yöneticiliği ve terör örgütüne fon sağlama suçlarından 25 yıla kadar, 126 sanığın ise örgüt üyeliği ve örgüte fon sağlama suçlarından 20 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor. İddianamede yer verilen tanık ifadelerinde, sanıklardan Mehmet Dai'nin, Pensilvanya'dan "vatan" olarak bahsettiği aktarılıyor. Dai'nin, şirketlerin karar alma sürecinde etkili isimler arasında Müşteri Hizmetleri Müdürü olarak yer aldığı belirtiliyor.

17/25 ARALIK SONRASI ŞİRKETLERİN İÇİNİ BOŞALTTILAR
İddianamede yer alan bilgilere göre, Dünya (Samanyolu) Pazarlama AŞ'de, 2011-2016 arasında 16 bin 537 işlem sonucu 22 milyon 637 bin 404 liralık havale yapıldı. Bu yasa dışı havaleler, genellikle örgüte ait Bank Asya üzerinden gerçekleştirildi. Soruşturmalarda delil olarak kullanılabilecek bu işlemlerin büyük bir kısmı ise arşivler silinerek yok edildi. Bu nedenle tüm hesap hareketleri tam olarak saptanamadı. FETÖ'nün 17-25 Aralık 2013 darbe girişiminden sonra şirketlerin içini boşaltmak amacıyla onlarca kez yüklü miktarlarda (1 milyon dolar ve üzeri) ABD dolarının aktarıldığı kaydediliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Himmetçiler hâkim önünde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN