Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eski üyelerine ’den 22.5 yıl

Eski ’nın 5 üyesine fezlekesi: ‘Abileri’ eski Yargıtay üyesiydi. Kumpas davalarına bakan FETÖ’cüleri korudular ve kullandılar himmet verdiler

Giriş Tarihi: 21.10.2017
Eski HSYK üyelerine FETÖ’den 22.5 yıl
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, eski HSYK üyeleri Kerim Tosun, Mustafa Kemal Özçelik, Şaban Işık, Mahmut Şen ve Ahmet Berberoğlu hakkında, "FETÖ yöneticisi olmak" suçlamasıyla fezleke hazırladı. Şüphelilerin 22 buçuk yıla kadar hapsi istenen fezlekelerde, sanıkların örgütteki "abi"lerinin eski Yargıtay üyesi Nazmi Dere olduğuna dikkat çekildi.
FETÖ'nün yargı yapılanmasında kritik görevler üstlenen eski HSYK üyeleri Kerim Tosun, Mustafa Kemal Özçelik, Şaban Işık, Mahmut Şen ve Ahmet Berberoğlu hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. Soruşturma sonucu hazırlanan fezlekeler, dava açılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildi. HSYK üyeleriyle ilgili yargılamalara, ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesi bakacak.

KUMPASÇILARA KALKAN
Fezlekelerde şüphelilerin FETÖ bağlantısına ilişkin önemli ayrıntılara yer verildi. Eski Yargıtay üyesi Nazmi Dere'nin, şüphelilerin örgütteki "abi"leri olduğu ifade edilirken şüphelilerin, HSYK'da Dere'nin talimatları doğrultusunda oy kullandıkları kaydedildi. "Dere'nin ise Tosun, Berberoğlu, Özçelik, Işık ve Şen'e verdiği talimatları bağlı bulunduğu sivil imamlardan aldığı anlaşılmaktadır" denildi.
Fezlekelerde şüphelilerin, özellikle Balyoz, Ergenekon, Askeri Casusluk, MİT TIR'ları, 17/25 Aralık, Selam Tevhid'de Kumpas gibi soruşturma ve davalarda görev alanlar hakkında soruşturma izni verilmemesi yönünde karar vererek, muhalefet şerhleri yazdıkları belirtildi. Şüphelilerin, maaşlarının yüzde 20'sini himmet parası olarak Nazmi Dere'ye verdikleri ve ByLock kullanıcısı olduklarına da işaret edildi.

ÖRGÜT TALİMATIYLA KARAR
Mustafa Kemal Özçelik'e ilişkin fezlekede, şüphelinin savcılık ifadesinde örgüt hakkında bilgiler verdiği bildirildi. Fezlekede Özçelik'in, 2014'te FETÖ'cü yapılanmanın kendisini HSYK adayı olarak gösterdiğini, HSYK üyesi olarak seçildikten sonra kendisi ile birlikte yapı içinde bulunan Berberoğlu, Tosun, Şen ve Işık'ın sorumluluğuna Nazmi Dere'nin getirildiğini, HSYK'daki görevinde onun talimatları doğrultusunda kararlar verdiklerini ve ByLock'u da telefonuna Dere'nin kurduğunu anlattığı belirtildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eski HSYK üyelerine FETÖ’den 22.5 yıl
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN