Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan: 196 dünya ülkesinin buna tavır koyacağına inanıyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi'nde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, "Uluslararası hukuka, hakkaniyete sahip çıkan ülkeleri, Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum. Buradan bir kez daha ifade ediyorum ki Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Ben yaptım oldu demekle bu dünyada hiçbir şey olmuyor. Siz tek başınıza böyle bir karar alabilirsiniz ama dünya sadece sizden ibaret değil. Sadece BM'nin bugün üyesi, 196 üye var. Bütünüyle bu karar içerisinde, şüphesiz ki ben 196 dünya ülkesinin buna tavır koyacağına inanıyorum." dedi.

Giriş Tarihi: 13.12.2017 14:10 Son Güncelleme: 13.12.2017 18:59 ABONE OL
Erdoğan: 196 dünya ülkesinin buna tavır koyacağına inanıyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

Filistin'le ilgili barışa öncülük etmesini beklediğimizi ABD Başkanı, 6 Aralık'ta Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını açıklamıştır. Uzun söze göre yok, Kudüs'te birkaç dakika dolaşan herkes orasının işgal altında olacağını anlayacaktır. Kudüs'te bir kaç dakika dolaşan biri oranın işgal altında olduğunu anlayacaktır. Zaten işgal altında olan bu şehirle ilgili böyle bir kararın açıklanmasının hiçbir hükmü olamaz.

"HİÇBİR ÜLKE KUDÜS'TE BÜYÜKELÇİLİK BULUNDURAMAZ"

ABD'nin hukuksuz kararına sadece İsrail destek vermiştir. Bu gayrimeşru kararı tanımayan ülkelere teşekkür ediyoruz. BM Güvenlik Konseyi'nin 1980 tarihinde aldığı karara göre hiçbir ülke Kudüs'te büyükelçilik bulunduramaz.

İMAN VARSA İMKAN VARDIR

İnşallah ortak mücadelemizle hem mevcut adaletsizliği düzeltecek hem de Kudüs'ün özgürlüğe kavuşmasını sağlayacağız. Şu gerçeği daima aklımızda tutmamız gerektiğine inanıyorum. Umutsuz olmayın Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz. Müslümanlar asla çaresiz değildir. Güçsüz değildir, iman varsa her zaman imkan da vardır. İnanç, sabır, azim ve mücadele olduğu sürece aşamayacağımız hiçbir engel yoktur. Onlarca İsrail askerinin arasında o başı dik yürüyen Filistinli çocuklar bizim ilham kaynağımızdır onlara selam olsun.

"İSRAİL TERÖR DEVLETİDİR!"

10 yaşında çocukları o terörist askerler gözaltına alıyor ve demir kafeslerin içine yığıyor. Bunlar terörist değil de nedir? Ey Trump sana daha neyi anlatalım gerçekler ortada İsrail yaptığı tüm terör eylemleri için ödüllendiriliyor. İsrail bir işgal devletidir. İsrail aynı zamanda terör devletidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "İsrail terör devletidir!"

"TÜM İNSANLIĞA TEHDİT KAPISINI AÇMIŞTIR"

Kudüs kararıyla ateşlenen fitil, Amerika ve İsrail ile birlikte tüm insanlığa yönelik tehditlerin kapısını açmıştır. Bölgemizde yaşanan diğer sorunlar, Filistin meselesini bize ve insanlığa asla unutturamaz.

"196 DÜNYA ÜLKESİNİN BUNA TAVIR KOYACAĞINA İNANIYORUM"

Ben yaptım oldu demekle bu dünyada hiçbir şey olmuyor. Siz tek başınıza böyle bir karar alabilirsiniz ama dünya sadece sizden ibaret değil. Sadece BM'nin bugün üyesi, 196 üye var. Bütünüyle bu karar içerisinde, şüphesiz ki ben 196 dünya ülkesinin buna tavır koyacağına inanıyorum.

İİT Dönem Başkanı sıfatıyla ABD'yi, attığı bu son derece yanlış, provokatif ve hukuk dışı adımdan bir an evvel geri dönmeye davet ediyoruz.

"KUDÜS'Ü FİLİSTİN'İN BAŞKENTİ OLARAK TANIYALIM"

Uluslararası hukuka, hakkaniyete sahip çıkan ülkeleri, Kudüs'ü Filistin devletinin işgal altındaki başkenti olarak tanımaya davet ediyorum. Buradan bir kez daha ifade ediyorum ki Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir.

Henüz Filistin devletini tanımamış olan ülkelerin artık bu önemli adımı atmaları, bölgede aklı selimi ve adaleti ayakta tutacak bir dengenin sağlanabilmesi açısından şarttır. İslam ülkeleri olarak Filistin devletinin diplomatik sahada tam temsili konusunda daha güçlü bir irade ortaya koymalıyız. Bugün buradan bunun çıkması gerekmektedir.

"Kudüs'ü Filistin'in başkenti olarak tanıyalım"

İslam İşbirliği Teşkilatı'na üye olan ülkeler

"PAPA'YA TEŞEKKÜR EDERİM"

Kudüs'ün tüm inançlar için taşıdığı öneme saygı duyan Sayın Papa'ya, adil bir barış için gayret eden aklıselim sahibi Musevilere, Kıptilere, tahkir edilseler de muhkem duruşlarından taviz vermeyen herkese şahsım ve milletim adına teşekkür ediyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Zirvesi'nde önemli açıklamalarda bulundu

ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan: 196 dünya ülkesinin buna tavır koyacağına inanıyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA