Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son Dakika: İşte Şırnak'taki hain saldırı girişiminin o anları! Teröristler drone ile...

Son Dakika Haberi: / terör örgütü mensuplarının Şırnak’a gerçekleştirdiği model uçaklı terör saldırısıyla ilgili görüntüler ortaya çıktı. Terör örgütü 10 model uçağı, bomba düzenekleri ile hedeflere kilitlediği belirlendi. İşte saldırı girişiminin o anları:

Giriş Tarihi: 11.11.2018 16:48 Son Güncelleme: 13.11.2018 13:37 ABONE OL
Son Dakika: İşte Şırnak'taki hain saldırı girişiminin o anları! Teröristler drone ile...

PKK/KCK terör örgütü mensupları Şırnak ili sınırlarına model uçaklarla terör saldırısı gerçekleştirdi. Şırnak'ta 10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni'nin tamamlanması ardından 09.00 sularında başlayan model uçaklı terör saldırısında sekiz adet model uçak Şırnak ili sınırları içinde düştü. Diğer iki model uçak ise Irak bölgesinde düştüğü belirlendi. Can ve mal kaybının yaşanmadığı terör saldırısı ile ilgili detaylar da ortaya çıktı.

Şırnak'ta Drone'lu saldırı girişimi anı! C-4 yüklü drone saldırısı böyle engellendi

TERÖR SALDIRINSA 8 ADET MODEL UÇAKTAN 7'SİNE ULAŞILDI

Edinilen bilgilere göre, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Töreni'nin tamamlanmasının ardından saat 09.15 sularında Şırnak Valilik binası giriş merdivenlerine 1 adet model uçak düştü. Bir diğer terör saldırısının ise saat 09.05 sularında Şırnak 23. Piyade Tümen Komutanlığı kışlasına yapıldığı, 2 adet uçağın birisinin Şırnak'ın Aydoğdu Üs Bölgesi'ne diğerinin ise üs bölgesi güneyine düştüğü belirtildi.

Irak sınırlarında Kasrak Vadisi olarak bilinen bölgeye 1 adet, Silopi Üçağaç Köyü Şemelgan mezrasında boş alana 1 adet model uçak düştüğü belirtildi. Şırnak Kayatepe Üs Bölgesi yakınlarında 1 adet model uçak ise Türk askeri tarafından fark edilerek düşürüldü. Şırnak genelinde 8 adet model uçak düştüğü ancak 7 adet model uçağa ulaşıldığı açıklandı.

İKİ MODEL UÇAK İSE SINIRDA DÜŞTÜ

2 tane model uçak/drone'nin ise Silopi ilçesi askeri sorumluluk bölgesinde bulunan Şehit Mesut Hudut bölüğü tarafına giderek bölük yakınlarına 2 adet plastik patlayıcı maddeleri bıraktığı öğrenildi. Plastik patlayıcıları bıraktıktan sonra bu iki adet model uçak/drone Irak yönüne döndüklerinin tespit edildi. Model uçakların düştüğü üs bölgelerinin ise Silopi Irak sınırında bulunduğu belirtildi.

CAN VE MAL KAYBI YOK

PKK/KCK terör örgütünün gerçekleştirdiği model uçak saldırısı girişiminde patlama meydana gelmezken can ve mal kaybı olmadığı açıklandı.

ÜZERLERİNDE PLASTİK PATLAYICI VARDI

Yapılan incelemede model uçakların üzerinde elektrikli fünye tertibatlı plastik patlayıcılar olduğu tespit edildi. Bazı patlayıcıların çivi ile güçlendirildiği fakat patlayıcı düzeneklerin infilak etmediği belirlendi. Model uçakların üzerinde iki adet lazer sensör tertibatının bulunduğu ve her uçağın ayrı ayrı komuta edildiğinin değerlendirildi.

Terör saldırında kullanılan model uçakların özellikleri de ortaya çıktı. Tespitlere göre, model uçak ve droneların bomba tertibatıyla güçlendirilmiş strafor malzemeden imal edildiği belirlendi. Düzeneklerin el yapımı olarak hazırlanmış olup model uçakların planör tipi gövdeye sahip olduğu anlaşıldı. Ayrıca model uçakların üzerinde GPS desteği bulunduğu, Skywalker ve TALON marka modellerinin internet üzerinden satışının yapıldığı ve temin edilebildiğinin tespit edildiği belirtildi.

HEDEFTEN GERİ DÖNMEMESİ İÇİN HAZIRLANDI

Ayrıca Şırnak Valilik bahçesindeki model uçağın TALON modeline benzerlik gösterdiği, tekerleksiz ve tek kullanımlık olduğu, el yordamı ile bırakıldıktan sonra uçuşun otomatik olarak hedefe yönlenebildiği, SD-Kart ve USB üzerinden koordinat yüklenmek suretiyle kullanılabildiğinin anlaşıldığı açıklandı. Bununla birlikte model uçakların bazılarının oto pilot özelliğinin bulunduğu, model uçağın hedeften geri dönmemesi için elektronik bir düzeneği olduğu söylendi.

MODEL UÇAKLAR 3 KİLOGRAM AĞIRLIĞINDAYDI

Terör saldırısında kullanılan model uçakların ayrıca uçuş menzilleri hakkında bilgi verildi. Model uçağın yaklaşık 20 ila 50 kilometre uçuş menzili olduğu belirtildi. Model uçaklarda 12.000 MAH batarya bloğu, 120 ila 180 dakika arası uçuş süresi bulunduğu açıklandı. Model uçaklarda 1 ile 2,5 kilogram yük taşıyabildiği, model uçağın toplam kanat uzunluğu 172 cm. olduğu, gövde uzunluğu 108 cm. olduğu söylendi. Model uçağın yaklaşık 3 kilogram ağırlığı olduğu da belirtildi.

VALİLİK BİNASINA DÜŞEN MODEL UÇAKTA PLASTİK PATLAYICI VARDI

Valilik bahçesine düşen model uçağın yapılan incelemesinde model uçağın üzerine yerleştirilen yaklaşık 450 gram ağırlığında elektrikli fünye tertibatlı plastik patlayıcı bulunduğu belirtildi. Benzer model uçakların 2016 yılında DAEŞ terör örgütü tarafından Irak rejimine karşı Bağdat bölgesinde kullanıldığının da altı çizildi.

PKK/KCK terör örgütünün de benzer model uçakları Suriye ya da Irak ülkesinde bulunan uluslararası koalisyon güçleri ile temas etmesinden sonra temin etmiş olabileceği ve bu konu ile ilgili Terör örgütü mensuplarının eğitim almış olabileceği değerlendirildiği belirtildi.

CUDİ DAĞI YA DA IRAK'TAN KUMANDA EDİLDİ

Model uçakların incelemesinin yapılmasının ardından yapılan Şırnak Valilik bahçesine düşen model uçağın, Şırnak ilinin kırsal alanı olan Cudi Dağı ya da Kuzey Irak bölgesinden PKK/KCK terör örgütü mensuplarınca kumanda edilerek yönlendirilmiş olabileceğinin değerlendirildiği açıklandı.

MODEL UÇAKLARIN 45 KİLOMETRE MESAFESİ VAR

Model uçaklar, ASELSAN'ın yapmış olduğu tespitlere göre, Irak'taki Zaho şehri güneyinde, Şırnak Valiliği'ne yaklaşık 45 kilometre mesafedeki bir noktadan koordinat girilerek gönderildi. Olay ile ilgili Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma çok yönlü olarak yürütülüyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Son Dakika: İşte Şırnak'taki hain saldırı girişiminin o anları! Teröristler drone ile...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA