Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ve Avrupa Birliği konusunda mutabık

Giriş Tarihi: 23.11.2018 ABONE OL
Türkiye ve Avrupa Birliği İran konusunda mutabık
TÜRKİYE-AB Yüksek Düzeyli Siyasi Diyalog Toplantısı, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun ev sahipliğinde AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi/AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Federica Mogherini ve Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn'ın katılımıyla düzenlendi.

İRAN MUTABAKATI
Toplantı sonrasında yapılan ortak açıklamada Türkiye ve AB'nin, yaptırımların kaldırılması sonucu İran'ın yararlanmakta olduğu ekonomik faydaların sürdürülmesinin önemi hususunda mutabık kalındığı duyuruldu.

SİYASİ ENGEL ÇIKARMAYIN
Konuşmasında Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) aday ülke olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "Hedefimiz tam üyelik, katılım müzakereleri tamamen teknik temelde yürütülmeli. Karşımıza siyasi engeller çıkarılmamalı. Bunlar AB'nin kendi büyümesine, refahına ve siyasi istikrarına da engeller getiriyor. AB'nin kilitlediği kapıları kendi için açması gerektiğini buradan bir kez daha tavsiye ediyoruz" dedi.

TÜRKİYE GÜÇLÜ OLMALI
AB ile Türkiye'nin ilişkilerinin önemli olduğunu vurgulayan AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Mogherini ise, "AB, 4 milyon mültecinin olduğu bu krizi de destekleyecektir. AB, Türkiye'yi güçlü görmek istiyor ve güçlü bir işbirliği istiyor, bizim hedefimiz budur" dedi. Johannes Hahn ise, "Ortak çıkarlarımız söz konusu" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye ve Avrupa Birliği İran konusunda mutabık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN