Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yönlendirdi örgütledi

Gezi kalkışmasında ile arasındaki ilişki telefon görüşmelerine de yansıdı. Gezi’nin finansörü Kavala’nın yönlendirmesiyle Can Dündar ve Alabora olayların örgütlenmesini sağladı

Giriş Tarihi: 7.12.2018
Osman Kavala yönlendirdi Can Dündar örgütledi

Gezi kalkışmasında hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkarılan gazeteci Can Dündar ile kalkışmanın finansörü tutuklu Osman Kavala arasındaki bağlantı deşifre oldu.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın FETÖ'nün gerçekleştirdiği Gezi kalkışması, 17-25 Aralık kumpasları ve 15 Temmuz darbe girişimine iliş- kin yürüttüğü soruşturma sürüyor.
Soruşturma kapsamında Can Dündar ve Gezi olaylarının organizatörü Yahya Kemal Can, Osman Kavala'nın finansörlüğünde televizyon kurma çalışmalarına yönelik telefonla görüştü. Dündar, Can'a "Türkiye'de, örgütlenmeyi diri tutacak bir tür profesyonel desteğe ihtiyaçları var ve bizim de profesyonel bir kadromuz var, buna çatı olacak finans sağlayacak yapıya ihtiyacımız var" dedi.
Kavala, Gezi kalkışmasının zirvede olduğu 18 Haziran 2013'te Dündar'ı telefonla aradı. Kavala ayrıca FETÖ soruşturmalarında hakkında kırmızı bültenle yakalama kararı bulunan Dündar'la Almanya'da görüştü. Dijital verilerden elde edilen yazışmalarından da Kavala'nın, Dündar ile 2016'da da bir araya geldiği ortaya çıktı.
Dündar, Gezi kalkışmasının olduğu günlerde halka yalan bilgi verdi. Bir televizyon kanalında "Gezi Parkı'nın Divan Oteli tarafındayız. Gerçekten katliam hazırlığı bu yani akıl alır gibi bir şey değil. Ben de bir babayım. Orada oğlum var ve gerekirse gidip o TOMA'ların önüne yatacağız" diye konuştu.
Dündar, Mehmet Ali Alabora ve arkadaşları, Kavala'nın yönlendirmeleri doğrultusunda olayların örgütlenmesini gerçekleştirdi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne gönderilen yazıda Dündar'ın Gezi kalkışmasında etki ajanlığı yaptığı bildirildi. İddiaya göre; Dündar Gezi kalkışmasında insanları galeyana getirmeye ve yönlendirmeye çalıştı. Olayları engellemeye çalışan emniyet mensuplarına yönelik olay yerinde bulunan terör örgütü mensuplarının direncini arttırmaya çalıştı. Kendisine verilen etki ajanlığı görev ve faaliyetlerini yürüttü.

6 SANIĞA HAPİS CEZASI
Bu arada Gezi olaylarının birinci yılı nedeniyle Taksim Meydanı'nda izinsiz gösteri düzenleyenlerin yargılandığı İstanbul 28. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki davada karar çıktı. Düzenlenen izinsiz yürüyüşe katıldıkları ve emniyet güçlerinin dağılma ihtarına rağmen dağılmadıkları iddia edilen 6 tutuksuz sanık, 10 aydan toplam 5 yıl 8 aya kadar değişen hapis cezasına çarptırıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osman Kavala yönlendirdi Can Dündar örgütledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN