Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ele geçirilen 'lıdan flaş itiraflar!

Gaziantep'te farklı zamanlarda düzenlenen operasyonlarda yakalanan terör örgütü üyelerinin ifadeleri, /KCK ile PYD//HPG'nin ilişkisini bir kez daha göz önüne serdi.

Giriş Tarihi: 7.12.2018 11:48 Güncelleme Tarihi: 7.12.2018 12:18
Ele geçirilen PKK'lıdan flaş itiraflar!

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığının terör örgütü PKK/KCK'ya yönelik yürüttüğü soruşturmalar kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekiplerince Suriye sınırı ve kent merkezinde düzenlenen operasyonlarda yakalanan örgüt üyelerinin verdiği bilgiler, PKK ve onun çatısı altında farklı isimlerle faaliyet gösteren uzantılarının ilişkilerini ortaya çıkardı.

"2013'TE KATILDIM"

"Terör örgütü üyesi olmak", "terör örgütü adına eylem ve faaliyette bulunmak" suçlarından tutuklanan C.K, ifadesinde, 2013'te PKK'ya katılarak, çeşitli eylem ve faaliyetlerde bulunduğunu belirtti.

"BİZE CESARETLİ OLMAMIZ İÇİN O MADDEDEN VERDİLER"

PYD/YPG'ye destek olmak için Şubat 2015'te arkadaşıyla yasa dışı yollarla Afrin'e gittiğini bildiren C.K, "Tel örgüden Suriye'ye geçince örgütün verdiği 'ateş buz' (metamfetamin) maddesini kullandık, daha cesaretli olmak için.

"YPG KIYAFETİYLE EĞİTİMLER ALDIK"

Gittiğimiz köyde bizi YPG'liler karşıladı. Sabah olunca Afrin'e gittik ve orada YPG kıyafeti giyip eğitim aldık. Daha sonra YPG adına çeşitli faaliyetlerde bulunduk. Daha önce Suriye'ye geçen arkadaşım H.S. ise bildiğim kadarıyla Kobani'de YPG içerisinde silahlı faaliyet yürütürken öldü." ifadelerini kullandı.

Tutuklu terörist O.Ö. de PKK adına Türkiye'de çeşitli faaliyetlerde bulunduktan sonra 2017'de örgütün talimatıyla Suriye'ye geçtiğini kaydetti.

"HPG PKK'NIN KOLUDUR, YPG İSE SURİYE UZANTISI. İSİMLER FARKLI ÇÜNKÜ..."

Terör örgütünün uluslararası alanda zora girmemek için çeşitli isimler kullandığına dikkati çeken O.Ö, "HPG, PKK/KCK'nın silahlı koludur, YPG ise Suriye uzantısıdır. Bu iki örgütün birbirinden farkı yoktur. Bunlar resmi olarak bilinmesin diye farklı olarak adlandırılmıştır. İkisi de PKK/KCK'ya bağlıdır." şeklinde bilgi verdi.

"PKK'dan YPG'ye katılanlar 'kadrolu' olarak adlandırılır"

Şanlıurfa 4. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanan terörist A.Ö. ise PKK ve YPG'nin amaçlarının ortak olduğunu vurguladı.

Türkiye'de PKK adına eylem ve faaliyet yürüttükten sonra Suriye'ye geçip YPG'ye katılan teröristlerin daha çok değer gördüğünü ifade eden A.Ö, şu bilgileri paylaştı:

"Bu taktiğin amacı, Türkiye'den Suriye'ye daha çok kişinin gelmesini teşvik etmektir. Çünkü her iki örgüt de birbiriyle bağlantılıdır ve aynı ideolojiye inanırlar. Türkiye'de faaliyet yürütüp Suriye'de YPG'ye katılanlar 'kadrolu' olarak adlandırılır ve bunlar YPG'de genelde yönetici konumundadır ve değerlidirler."

Şanlıurfa 2. Sulh Ceza Hakimliğince tutuklanan Suriyeli F.K. ise örgütün içinde PKK, PYD, YPG, HPG, SDG gibi ayırımlar bulunmadığını vurguladı.

Tüm bu örgütlerin PKK'nın emrinde olduğunu anlatan terörist F.K, "Suriye'de HPG aslında YPG'nin üst birimidir. Orada HPG tarafından alınan silahlı eylem kararları YPG tarafından eyleme dönüştürülüyor. Sonuç olarak hepsi PKK'ya bağlıdır. PKK yöneticilerinden habersiz hiçbir eylem olmaz. Tüm eylem ve faaliyetler onların bilgisi ve isteği dahilindedir." ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ele geçirilen PKK'lıdan flaş itiraflar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN