Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son dakika: Başkan Erdoğan sinema yasasını onayladı

Son dakika haberi... Başkan Erdoğan, Külliye'de yapılan görüşmenin ardından sinema yasasını onayladı!

Giriş Tarihi: 29.1.2019 17:42 Güncelleme Tarihi: 30.1.2019 00:10
Son dakika: Başkan Erdoğan sinema yasasını onayladı

Kabule, Birol Güven, Şükrü Avşar, Timur Savcı, Cemal Okan, Muzaffer Yıldırım, Çağrı Özeren, Fatih Aksoy, Necati Akpınar, Kerem Çatay, Mehmet Bozdağ, Serdar Öğretici, Raci Şaşmaz, Şahan Gökbakar, Yılmaz Erdoğan, Mahsun Kırmızıgül, Bülent İnal, Burak Özçivit, Oktay Kaynarca, Ata Demirer, Tamer Karadağlı, Şoray Uzun, Demet Akbağ, Onur Tan, Bahadır Özdener, Elif Dağdeviren ve Şükrü Erol Avcı katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan ve Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Politikaları Üyesi Fecir Alptekin de kabulde yer aldı.

Başkan Erdoğan sinema yasasını onayladı

Başkan Erdoğan kabulde, sinema sektörünün uluslararası alanda çok daha güçlü hâle gelmesi gerektiğine değinerek Türk kültür ve tarihini yansıtan filmlerin daha fazla çekilmesi gerektiğini söyledi. Başkan Erdoğan, kültür sanat alanında bir sıçramanın gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayarak sektör için devlet yöneticileri olarak üzerlerine düşeni yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

Kabulde yönetmen, oyuncu ve yapımcı Yılmaz Erdoğan, Türk sinema ve dizi sektörünün uluslararası alanda rekabet gücünün artırılmasını amaçlayan yasa teklifinin geçtiğimiz günlerde kısa sürede TBMM Genel Kurulu'na gelerek yasalaşmasına işaret ederek sorunlarının çözümü noktasında daha önce böyle bir ivme ve hızı görmediklerini söyledi. Sektörün tüm paydaşlarıyla ilk kez bu kanun dolayısıyla bir araya geldiklerini belirten Yılmaz Erdoğan, Başkan Erdoğan'a sektörün sorunlarının çözümünde gösterdikleri hassasiyetleri ve kabulleri dolayısıyla teşekkür etti.

Senarist ve yapımcı Bahadır Özdener, sektörün yıllardır devam eden ve âdeta kemikleşmiş bir sorununun 15 günde yasa çıkarılarak çözüldüğünü gördüklerini dile getirerek, "Başkanlık sistemini son iki haftada idrak ettik. Sağladığınız birlik sayesinde artık bizim aramızda ayrılık gayrılık olmaz" dedi. Oyuncu ve yapımcı Şahan Gökbakar millî sinema ve geleceği açısından çok önemli bir adım atıldığını belirtirken Başkan Erdoğan'ın yasayı onayını "tarihî bir imza" olarak niteledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da, gerçekleştirdikleri çalıştaylara devam edileceğini, sektörün sorunları dinlenerek yine çözüm üretmede aynı hızla ilerleneceğini ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son dakika: Başkan Erdoğan sinema yasasını onayladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN