Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son dakika haberi: ve İstanbul ile ilgili kararını verdi! 'İstanbul ve Büyükçekmece' görüşmeleri birleştirildi

Yüksek Seçim Kurulu () ile ilgili itirazların değerlendirildiği görüşmesini erteledi. Kurul, Büyükçekmece ve İstanbul görüşmelerinin birlikte ele alınmasına karar verdi. YSK'nın, Büyüçekmece başvurusunu görüşmeyi AK Parti'nin İstanbul'da da seçimlerin iptali için olağanüstü itiraz başvurusu yapma ihtimali nedeniyle ertelediği öğrenildi. Kurul, bu kararı alırken; Büyükçekmece için verilen kararın İstanbul sonuçlarını da etkileyeceği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için oy sayımının devam etmesi nedeniyle erteledi.

Giriş Tarihi: 11.4.2019 18:29 Son Güncelleme: 11.4.2019 19:35 ABONE OL
Son dakika haberi: YSK Büyükçekmece ve İstanbul ile ilgili kararını verdi! 'İstanbul ve Büyükçekmece' görüşmeleri birleştirildi

İl seçim kuruluna ve il birleştirme tutanaklarına karşı 8 Nisan'da başlayan YSK'ye itiraz süreci dün tamamlandı.

Siyasi partiler, 25 ildeki bazı seçim sonuçlarına ilişkin YSK'ye itirazda bulundu.

İtirazları görüşen YSK, bugünkü gündemine, diğer itirazlar ile AK Parti'nin BüyükçekmeceBelediye seçimine ilişkin itirazını da almıştı.

Alınan bilgiye göre, Büyükçekmece'deki itiraza ilişkin yapılan görüşme ertelendi. Görüşme için İstanbul'da oy sayımının bitmesinin beklenmesine karar verildi.

Büyükçekmece Belediye Başkanlığına ilişkin itirazın, AK Partinin Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaline ilişkin başvuruyu yapmasının ardından birlikte ele alınması bekleniyor.

KARAR İSTANBUL GENELİNİ ETKİLEYECEĞİ GEREKÇESİYLE ALINDI

YSK'nın bu kararı, Büyükçekmece sonucunun İstanbul genelini doğrudan etkileyeceği gerekçesiyle aldığı öğrenildi.

AK Parti, Büyükçekmece'de seçmenlerin taşınarak usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle olağanüstü itiraz hakkını kullanmıştı.

YSK, Büyükçekmece ve İstanbul'da seçimin yenilenmesine ilişkin itirazlarla taleplerin birlikte ele alınmasına karar verdi.

YSK'nın 7 asil, 4 yedek üyesi bulunuyor. Karar 6 üyenin oyuyla çıkıyor.

"İstanbul ve Büyükçekmece" görüşmeleri birleştirildi

İTİRAZ NEYDİ?

AK Parti, geçtiğimiz günlerde Büyükçekmece'de usulsüz seçmen kaydı yapıldığını gerekçe göstererek bu ilçede seçimlerin tekrarlanması amacıyla YSK'ya olağanüstü başvuruda bulundu.

Emin Pazarcı YSK kararını böyle değerlendirdi.

İSTANBUL İÇİN İTİRAZDA TÜM OYLARIN SAYILMASI GEREKİYOR

Şu anda İBB Başkanlığı için geçersiz oyların sayımı devam ediyor. Her sandıkta ayrı bir sandık kurulu olmadığı için bu süreç de yavaş işliyor. Özellikle Maltepe ilçesinde devam eden sayım nedeniyle İstanbul'da kesin sonuç ortaya çıkmış değil.

YSK'ya olağan itirazlar için son gün 13 Nisan.

TÜRKAD Başkanı Avukat Mehmet Sarı, YSK'nın seçimini değerlendirdi

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK

Önümüzdeki günlerde İstanbul'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı için sayım bittikten sonra il birleştirme tutanağında hangi adayın ne kadar oy aldığı belirlenecek ve kazanan isim belli olacak. İl birleştirme tutanağı belli olduktan sonra da partiler olağanüstü itiraz haklarını kullanarak YSK'ya gidebilecek. Bu durumda AK Parti veya CHP olağanüstü itiraz hakkını kullanıp YSK'ya giderse; kurul Büyükçekmece ve İstanbul genelini birlikte değerlendirip nihai kararı verecek.

Peki şimdi süreç nasıl işleyecek?

SANDIK SEÇİMİN NAMUSU DİYORSAK...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Büyükçekmece'de daha farklı usulsüzlükler yapıldığına dikkati çekerken, "Sandık seçimin namusu diyorsak o zaman bu sandıkta olup biteni net bir şekilde ortaya koymak gibi bir mecburiyetimiz var. Bizim yaptığımız bu." diye konuştu. Büyükçekmece'de 2017'de bir işçinin ilçe nüfus müdürlüğünde görevlendirdiğini anlatan Yavuz, bu kişinin iskana açılmamış bir yeri, bir TIR garajını numaralandırdığını, bir okulu, bir arsayı ev gibi gösterdiğini ve seçmen kaydı yaptığını hatırlattı.Yavuz, önümüzdeki günlerde ise İstanbul'da seçimlerin iptali için başvuracaklarını söyledi

ARKADAŞINA GÖNDER
Son dakika haberi: YSK Büyükçekmece ve İstanbul ile ilgili kararını verdi! 'İstanbul ve Büyükçekmece' görüşmeleri birleştirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA