Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yazdı: Assange'a karakol, Dündar'a saraylar!

geçtiğimiz hafta yaşadığı büyükelçilikten çıkarak gözaltına alınan ve vatan haini 'a yaklaşımlarıyla ilgili Batı dünyasının tutumlarını karşılaştırdı. İşte Kaplan'ın yazısından öne çıkanlar;

Giriş Tarihi: 15.4.2019 11:24 Güncelleme Tarihi: 15.4.2019 11:29
Hilal Kaplan yazdı: Assange'a karakol, Dündar'a saraylar!

Julian Assange, dahi derecesindeki 'hack'leme kabiliyetlerini, dünya hükümetlerinin sırlarını ifşa eden düzenli bir çevrimiçi yayın kuruluşuna, Wikileaks'e çevirdi. Bu sistem, yanlış kullanılmaya açıktı. Yer yer hatalar da yaptı. Örneğin sızdırlan e-mailler neticede e-maildi ve dedikodu ile iftira da içermesi mümkündü. Ancak salt sızdırılmş olması, onların doğru gibi yansıtılmasına sebep oldu.

site:sabah.com.tr hilal kaplan ile ilgili görsel sonucu

Fakat nihayetinde Kenya'dan Tunus'a, Rusya'dan Amerika'ya gizli kalması istenen pek çok detayı ve gerçeği gün yüzüne çıkardı.
Örneğin Tunus'ta Arap Baharı'nı tetikleyen hadiselerden birisi de Ben Ali ailesine dair ABD Dışişleri Bakanlığı iletişimlerinde geçen ifadelerdi.
Assange'ın en büyük düşmanı ise tartışmasız Amerika oldu. Çünkü, Bradley/ Chelsea Manning'in kendisine sızdırdığı bilgiler sayesinde, ABD ordusunun Irak'ta hem sivil halkı hem de iki Reuters muhabirini nasıl katlettiğini video kaydıyla birlikte ortaya çıkardı. Assange, bununla da kalmadı.

site:sabah.com.tr julian assange ile ilgili görsel sonucu

Amerikan Demokrat Partisi'nin ve Hillary Clinton ile yakın ekibinin yazışmalarını da dünyaya açtı. Bu e-maillerde Hillary ve Bill Clinton'ın aslında nasıl satılık birer politikacıdan öte olmadığını tüm dünya gördü. Ve tabii Hillary'nin Libya takıntısının bugün ülkeyi getirdiği noktayı da...
Assange, sekiz yıldır Londra'daki Ekvator Büyükelçiliği'nde 'zorunlu misafir' olarak yaşıyordu. Dışarı adımını attığı an tutuklanacaktı. Öyle ya, İngiliz istihbaratının yaptıklarını yayınlayacak oldu diye Guardian'ı basıp hard diskleri bizzat gazetecilere zorla parçalattıran İngilizler, Assange'a ne yapmazdı...
Ancak Ekvator'da iktidar değişti. Solcu başkanın yerini sağcı ve Amerika'ya yakın Moreno aldı. Pence, geçtiğimiz sene Moreno'yu ziyaret etti. Önümüzdeki günlerde de Beyaz Saray'da ağırlanacakmış. IMF'den de güzel bir borç kaparsa Assange kimin umrunda.
Assange, İngiliz polisi tarafından Ekvator Büyükelçiliği'ne girilerek yaka paça çıkarıldı. Şu an ABD'ye iade işlemleri için gözaltı süreci devam ediyor ama iadesine kesin gözüyle bakılıyor.

site:sabah.com.tr can dündar ile ilgili görsel sonucu

Peki Assange'ın zekâsı ve yeteneklerinin milyonda biri kendisinde olmayan, IŞİD yalanlarıyla süslediği haberini FETÖ'cülerin kuklası gazetede yayınlayan Dündar'a ne oldu?

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hilal Kaplan yazdı: Assange'a karakol, Dündar'a saraylar!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN