Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’da yeniden yapılsın

seçiminin iptali ve yenilenmesi için ’ya olağanüstü itiraz dilekçesini veren : Çok net organize usulsüzlük ve yolsuzluklar var. Oyların sadece yüzde 10’u yeniden sayıldı. Düzeltilen hataların yüzde 85.5’i aleyhine

Giriş Tarihi: 17.4.2019
İstanbul’da seçim yeniden yapılsın
AK Parti, yerel seçimlere tespit edilen usulsüzlüklerle damgasını vuran İstanbul'da seçimlerin iptali ve yenilenmesi için olağanüstü itiraz başvurusunu yaptı. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptali ve yenilenmesi talebini içeren yaklaşık 50 sayfalık olağanüstü itiraz dilekçesini dün Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) sundu.

Maltepe'de oy sayımı tamamlandıAK Parti heyeti, içinde seçimde yapılan usulsüzlüklere ilişkin delillerin yer aldığı 3 valiz dolusu belgeyi de YSK görevlilerine teslim etti. Başvurunun ardından basın açıklaması yapan Yavuz, şunları kaydetti:

"İBB seçimlerinin iptali ve yenilenmesine ilişkin olağanüstü itirazda bulunmak üzere geldik ve belgeleri YSK'ya sunduk. Bu işte gerçekten bir iş var, net bir organize usulsüzlük, seçim yolsuzluğu var. Bütün bu şaibeyi ortadan kaldıracak tek merci YSK'dır.

YSK kararı hepimizi bağlar. Ama ortada bir şüphe var ve bu şüpheyi gideremedik. Daha maddi hataların düzeltimi, geçersiz oyların sayımı ve tüm oyların sadece yüzde 10'u kadar sayılmışken, bu fark 29 binlerden 13 bin 900'lere indi. İddia ediyoruz ki bunların tamamı sayılsaydı veya bu şüpheleri ortadan kaldıracak adımlar atılsaydı, bizim rakamlar gerçekti ve bizim lehimize bu seçim sonuçlanacaktı.

Sayım döküm çizelgelerinden 5 bin 388'i mühürsüz. Birbirine çok yakın oy oranı var ama geçersizlere, maddi hatalara gelince yüzde 85.5 oranında AK Parti'nin aleyhine kayda geçme söz konusu. Geçersiz sayılan oyların sayılması sonucunda da yaklaşık 6 bin oy AK Parti'ye yazılması gerekirken iptal edildi. Sadece maddi hata düzeltimi yoluyla 8-9 bine varan oyun AK Parti yerine başka partilere kaydırıldığını gördü. Bir kısım oyları düzelttiğimizde, 16 bin 884 oy AK Parti lehine yazılması gerekirken başka yerlere yazılmış.

Ne hikmetse, yanına 'oy kullanamaz' şerhi düşmeden 5 bin 287 hükümlü, İstanbul'daki seçmen kayıtlarında yer almış. 62 bin 560 kişinin (Sandık başkanları ve memur üyeler) 19 bini kamu görevlileri arasından seçilmemiştir. Bunların arasında KHK ile ihraç edilmiş olanlar var. Bu işte gerçekten bir iş var, net bir organize usulsüzlük var, seçim yolsuzluğu var. Bütün bu şaibeyi ortadan kaldıracak tek merci YSK'dır. YSK'ya sunulan üç valiz dolusu ekte ileri sürdüğümüz tezlerin delilleri var."

Maltepe'de oy sayımı tamamlandı

MAZBATA DÜZENLENMESİN

AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak da şunları söyledi:

"İl Seçim Kurulu'na, YSK'nın vereceği karara kadar İstanbul'da mazbatanın düzenlenmemesi talebiyle başvurduk.

Seçimlerin iptali, yenilenmesini sağlarsak biz de süreci milletimizle en iyi şekilde, en şeffaf şekilde yöneteceğimizi düşünüyoruz."


Son dakika: AK Parti'den 'mazbataya itiraz' başvurusu

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İstanbul’da seçim yeniden yapılsın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN