Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son Dakika: Mazbata daveti nedir? İşte seçimlerindeki son durum: "Hukuki süreç sonuçlanmadı"

Son dakika haberi... Avukat ve Sabah Gazetesi Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, itiraz süreci sonuçlanmadan İl Seçim Kurulu tarafından 'na mazbata daveti gönderilmesini yorumladı. Mazbata verilmesi ne anlama geliyor? Süreç tamamlandı mı? İşte Mazbata tartışmaları ekseninde sıcağı sıcağına ilk değerlendirmeler... Sarı: "Mazbata verilmesi sürecin tamamlanması anlamına gelmez". Okan Müderrisoğlu: " usulsüzlük vardır derse mazbata geri alınır. Bu bir aşama. Şimdi başka bir aşamaya geçildi."

Giriş Tarihi: 17.4.2019 17:40 Güncelleme Tarihi: 17.4.2019 20:29
Son Dakika: Mazbata daveti nedir? İşte İstanbul seçimlerindeki son durum: Hukuki süreç sonuçlanmadı

AV. MEHMET SARI: HUKUKİ SÜREÇ SONUÇLANMADI

"Mahalli İdareler seçimi usulü hakkındaki kanunda sonucun tanzim edilen bir tutanağa bağlanması meselesi bu. "İl birleştirme tutanağının hazırlanmasıyla birlikte en çok oy alan aday Başkan olur" diyor. Burada yaşanan budur. Hukuka usule aykırılıklar nerede düğümleniyor. Bu önemli. Olağanüstü itiraz dediğimiz seçimin temelini teşkil eden unsurların hukuka aykırı biçimde ihlal edilmesine yapılan itirazların sonuçlanması önemli. Açıkça hukuka aykırı durumlar tespit edilirse YSK tarafından sürecin kaldırılması mazbatanın iptali ile sonuçlanmıştır demektir. Kaldı ki İstanbul'da şuan tespit edilen yüzde 10 oyda 13 bin civarında oy sayın Binali Yıldırım lehine kapanmasına sebebiyet verdi. İncelenmeyen yüzde 90 nispetindeki sandık söz konusu. İkincisi Büyükçekmece'de yapılan büyük bir usulsüzlük söz konusu.

YSK'nın Ankara'dan bu süreci kesin net olarak tasdik etmesine kadar henüz itiraza açık bir alan olarak varlığını koruyacaktır. Bu bir hukuki süreçtir. Bu mazbata sonucunu da İstanbul il birleştirme tutanağının bir sonucu olarak görebiliriz. "

Av. Mehmet Sarı: Hukuki süreç sonuçlanmadı

OKAN MÜDERRİSOĞLU: BİR HUKUKİ AŞAMA BİTTİ, DİĞERİ BAŞLADI

Şimdi hukuki açıdan bakıldığında il birleştirme tutanaklarının toplanması sonrasında bir sonuç tutanağı olarak bir belge düzenleniyor ve buna da zaten Mazbata diyoruz. Şimdi bir aşama da var. O da nihai ve bağlayıcı aşama.

YSK'ya tam kanunsuzluk olan aykırılıkları ve buna dönük olağanüstü itirazın sonuca bağlanması. Geçmişte itiraz sonrasında mazbata iptali, geri alınması gibi kararlar var.

Yani bugün hukuki aşamalardan birinin bittiği bir başka aşamaya geçildiğini söyleyebiliriz.

Okan Müderrisoğlu: Bir hukuki aşama bitti, diğeri başladı

BURSALI: İSTANBUL SEÇİMLERİ BİTMEDİ

"Kazandık" ve "Mazbatayı ver" kampanyalarıyla bir algı oluşturma çabasını görüyoruz. Yapılan şey hukuken bir yanlış değil ama 3 valiz dolusu 50 sayfayı bulan iddiaların yer aldığı iddialar var. Bunların hiçbiri soru işareti şeklinde kalmaması gereken, cevaplanması ve ortaya çıkarılması gereken bir durum söz konusu. Ben İstanbul seçimlerinin henüz sonuçlanmadığını söylemek istiyorum. Her ne kadar mazbata verilse de. AK Parti'nin de MHP'nin de itirazları var.

Şebnem Bursalı'dan İl Seçim Kurulu'nun kararı hakkında önemli açıklamalar

MEHMET METİNER: BU BİR HUKUK CİNAYETİDİR

AK Parti eski milletvekili Mehmet Metiner, İstanbul'da CHP adayı İl Seçim Kurulu tarafından Ekrem İmamoğlu'na mazbatanın verilmesini A Haber'de değerlendirdi. Hukuki süreç devam ederken mazbatanın Ekrem İmamoğlu'na mazbatanın verilmesini hukuk cinayeti olarak değerlendiren Mehmet Metiner, YSK'nın kararı beklenmeden İl Seçim Kurulu'nun yaptığı uygulamayı büyük bir suç olarak nitelendirdi.

Mehmet Metiner: "Bu bir hukuk cinayetidir!"

SAVCI SAYAN: ANKARA VE İSTANBUL'DA KURULMUŞ BİR TEZGAH VAR

Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, Ekrem İmamoğlu'na mazbatanın verilmesi ile ilgili A Haber'de konuştu. Savcı Sayan, "Bu iş sandık başında değil, daha önceden tezgahlanıp yapıldı." dedi.

Savcı Sayan: Ankara ve İstanbul'da kurulmuş bir tezgah var

ABDULLAH GÜLER: ORGANİZE VE ZİNCİRLEME BİR USULSÜZLÜK VAR

AK Parti milletvekili Abdullah Güler, Ekrem İmamoğlu'na mazbatanın verilmesi hakkında A Haber'de konuştu. Abdullah Güler, İlçe Seçim Kurullarında yaşanan usulsüzlüklerin, bu seçime şaibe düşürdüğünü söyledi.

Abdullah Güler: Organize ve zincirleme bir usulsüzlük var

MHP'Lİ YAŞAR YILDIRIM: YSK'DAN BEKLENEN SEÇİMLERİN YENİLENMESİDİR

İstanbul İl Seçim Kurulu'nun, AK Parti'nin 3 bavul dolusu itiraz belgesini incelemeden Ekrem İmamoğlu'na mazbata vermesi büyük tepki ile karşılandı. MHP Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Yıldırım, A Haber canlı yayınına bağlanarak çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yıldırım, "YSK'dan beklenen mazbatanın iptali ve seçimlerin yenilenmesidir" dedi.

MHP'li Yaşar Yıldırım: YSK'dan beklenen seçimlerin yenilenmesidir

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son Dakika: Mazbata daveti nedir? İşte İstanbul seçimlerindeki son durum: "Hukuki süreç sonuçlanmadı"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN