Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nedir, ne anlama gelmektedir? ? İşte yanıtı

Seçim sonuçları ile beraber en çok araştırılan sorulardan birisi ' nedir, ne anlama gelmektedir?' olarak öne çıkıyor. YSK tarafından seçim sonuçlarının kesinlik kazanması ile il ve ilçe belediye başkanları, muhtarlar mazbatasını teker teker alıyor. Bu bağlamda, kavram hakkında bilgi edinmek isteyen yüz binlerce vatandaş da 'Mazbata ne demek ve kimlere veriliyor?' sorusunun cevabını arama motorları üzerinden sorguluyor. Sizler için derlediğimiz haberimizde bir örnek ile beraber merak edilen bilgilere yer verirken, '?' sorusuna yanıt hazırladık.

Giriş Tarihi: 17.4.2019 17:59 Güncelleme Tarihi: 17.4.2019 17:59
Mazbata nedir, ne anlama gelmektedir? Mazbata kimlere verilir? İşte yanıtı

Gerçekleşen her seçimin ardından bir kavram olarak 'mazbata' merak edilektedir. Bireyler de Google üzerinden 'Mazbata nedir, kimlere verilir?' sorusu ile kavram hakkında bilgi edinmeye çalışmaktadır. Bilindiği üzere, YSK'nin kesin sonuçları akabinde il, ilçe belediye başkanları ile muhtarlar mazbatalarını almaktadır. Peki, bir kavram olarak mazbata nedir, ne demektir? İşte bazı bilgiler...

MAZBATA NEDİR?

Arapça kökenli olan Mazbata, Osmanlı döneminden bu yana kullanılıyor. Resmî yazışmalarda 'tutanak' olarak adlandırılan kelime, günlük dilde 'mazbata' şeklinde kullanılıyor.

Mazbata kelimesi, daha çok genel seçimlerin ardından duyulsa da yalnızca milletvekilleri mazbata almıyor. Cumhurbaşkanı, belediye başkanları, Danıştay, Sayıştay ve Yargıtay üyeliği gibi görevlere seçilenler de mazbata ile göreve başlıyor.

MAZBATA KİMLERE VERİLMEKTEDİR?

Mazbatanın verilmesi sadece yerel seçimlere özel bir durum değildir. Öyle ki, cumhurbaşkanı, milletvekilleri, belediye başkanları, danıştay, sayıştay ve yargıtay üyelerine de verilmektedir.

MAZBATA ÖRNEĞİ

İşte merak edilen mazbata örneği...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mazbata nedir, ne anlama gelmektedir? Mazbata kimlere verilir? İşte yanıtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN