Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sözcü davasında flaş gelişme: Savcının istediği cezalar belli oldu

Sözcü Gazetesi’nin suça karıştıkları iddia edilen çalışanları hakkındaki davada yeni bir gelişme yaşandı. Duruşma savcısının mütalaası belli oldu. Duruşma savcısı, 9 sanıktan ’ın dosyasının savunmasının alınmadığı gerekçesiyle ayrılmasını, gazete internet sitesinin eski sorumlusu hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını, Emin Çölaşan ve ’nun da aralarında bulunduğu diğer sanıklar hakkında ise ‘/PDY’nin içerisindeki hiyerarşik yapıya dâhil olmamakla birlikte bu örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçundan cezalandırılmalarını talep etti. Mahkeme ayrıca, Sözcü Gazetesi’nin suça karıştıkları iddia edilen çalışanlarına ilişkin davada, gazetenin firari sahibi Burak Akbay hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına karar verdi.

Giriş Tarihi: 18.4.2019 10:39 Güncelleme Tarihi: 18.4.2019 16:30
Sözcü davasında flaş gelişme: Savcının istediği cezalar belli oldu

Sözcü Gazetesi'nde suça karıştıkları iddia edilen çalışanları hakkında açılan davada yeni bir gelişme yaşandı. İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada mahkeme savcısı mütalaasını açıkladı.

Sözcü davasında flaş gelişme: Burak Akbay hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına karar verildi

BİLEREK İSTEYEREK YARDIM

Savcı, Sözcü Gazetesi sahibi Burak Akbay'ın savunması alınamadığı gerekçesiyle dosyasının ayrılmasını, sanıklardan Mediha Olgun hakkında ise etkin pişmanlık hükümlerinin uygulanmasını talep etti. Mütalaada; sanıklar Emin Çölaşan, Necati Doğru, Gökmen Ulu, Metin Yılmaz, Mustafa Çetin, Yücel Arı, Yonca Yücekaleli hakkında ise 'FETÖ/PDY'nin içerisindeki hiyerarşik yapıya dâhil olmamakla birlikte bu örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme' suçundan ceza verilmesi istendi.

site:sabah.com.tr emin çölaÅ?an ile ilgili görsel sonucu

Mütalaada, sanıkların FETÖ açısından önem derecesi yüksek konularda, örgütün yayın organlarıyla paralel ve onların hedefleri doğrultusunda kamuoyunda sonuç doğurmaya elverişli somut eylemlerinin soruşturmaya konu edildiği belirtildi.

Örgüt ile zıt görüş ve istikamette olduğunu deklere eden gazetenin ulusal nitelikle özellikle örgüt açısından önem arz eden kurgulanmış meselelerde doğal olarak örgütün basın ve yayın alanındaki yöntemlerine yakın olmaması gerekirken bu tür meselelerde aynı hedefe yöneldiğinin görüldüğü belirtildi. Şekli olarak FETÖ'ye karşı olmak, onu ağır şekilde eleştirmek, onunla davacı/davalı olmak, hatta ona açıkça hakaret etmenin başlı başına FETÖ'yü desteklememek sonucunu doğurmayacağı ifade edilen mütalaada, Sözcü Gazetesi'nin örgütün karşısındaymış görüntüsü vermediği gibi örgütün yayın organlarından önemli bir farkının olmadığı, yargılamaya konu edilen eylemlerde zaman zaman örgüt yayınlarından bile daha çok kamuoyunda etki oluşturmaya açık ve algı oluşturabildiği kaydedildi. Gazetenin örgüt amaçları ve strateji-yöntemi çerçevesinde faaliyete giriştiğinin toplanan deliller, bilirkişi raporları ve dinlenen tanık beyanlarından anlaşıldığının tespit edildiği belirtildi.

site:sabah.com.tr gökmen ulu ile ilgili görsel sonucu

Bilindiği gibi, Sözcü Gazetesi hakkında 2 ayrı iddianame düzenlenmişti. İlk iddianame kapsamında Sözcü Gazetesi'nin sahibi Burak Akbay hakkında 'Silahlı terör örgütünü yönetme' ve 'Terör örgütü propagandası yapmak' suçlarından 30 yıl, Mediha Olgun, Bekir Gökmen Ulu ve Yonca Yücekaleli hakkında ise 'Silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek yardım etme' suçundan 15'er yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

İkinci iddianamede ise, Sözcü gazetesinin yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru'nun da aralarında bulunduğu 5 şüpheli hakkında, "FETÖ'ye üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

SÖZCÜ'NÜN FİRARİ SAHİBİNE KIRMIZI BÜLTEN

Sözcü Gazetesi'nin suça karıştıkları iddia edilen çalışanlarına ilişkin davada, mahkeme gazetenin firari sahibi Burak Akbay hakkında kırmızı bülten çıkarılmasına karar verdi.

Sözcü Gazetesi'nin suça karıştığı iddia edilen 9 çalışanı hakkında açılan davaya İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam edildi. Duruşma savcısı 17 sayfalık mütalaasını sundu.

Mütalaada; sanıklar Emin Çölaşan, Necati Doğru, Gökmen Ulu, Metin Yılmaz, Mustafa Çetin, Yücel Arı ve Yonca Yücekaleli hakkında 'FETÖ/PDY'nin içerisindeki hiyerarşik yapıya dâhil olmamakla birlikte bu örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme' suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası istendi. Burak Akbay'ın dosyası savunmasının alınamaması nedeniyle tefrik edilirken Mediha Olgun'un ise etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanması talep edildi.

Mütalaayı kabul eden mahkeme, davayı karar duruşması için 14 Haziran'a erteledi. Mahkeme, Sözcü Gazetesi'nin firari sahibi Burak Akbay için de kırmızı bülten çıkarılmasını istedi. Duruşma sonlandırıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sözcü davasında flaş gelişme: Savcının istediği cezalar belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN