Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’dan ’nin itirazına kabul

, ’nin ardından ’nin yaptığı olağanüstü itirazı da kabul etti. Bu kapsamda 41 bin 132 kısıtlı seçmen ve memur olmayan sandık görevlileri araştırılacak

Giriş Tarihi: 25.4.2019
YSK’dan MHP’nin itirazına kabul
AK Parti'nin İstanbul seçimlerinin yenilenmesine yönelik itirazını kabul eden YSK, MHP'nin olağanüstü itirazını da kabul etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Maltepe İlçe Belediye Başkanlığı seçimi hakkında MHP'nin yaptığı olağanüstü itirazı dün görüşen YSK, verdiği ara kararda; sandık kurulu, başkan, memur ve üyelerin görevlendirilmesinde esas alınan listelerin, hangi kurumlardan temin edildiği hakkında Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim kurullarından bilgi istedi.

KISITLI SEÇMEN İNCELENİYOR
YSK, AK Parti'nin İstanbul seçimlerinin yenilenmesine yönelik itirazı üzerine 41 bin 132 kısıtlı seçmen, ölü seçmen ve hem cezaevinde hem de başka seçmen listelerinde bulunan seçmenlerin durumu ile kamu görevlisi olmayan sandık görevlilerinin araştırılmasını kararlaştırmıştı.

KARAR 5 GÜN İÇİNDE
YSK, dün gerçekleştirdiği toplantıda da MHP'nin Maltepe ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine dair gerçekleştirdiği olağanüstü itirazı hakkında ara kararını verdi. YSK, MHP'nin itiraz dilekçesinde ileri sü rdüğü, 970 kişinin kaymakamlık tarafından gönderilen liste dışından sandık kurulu başkanı ve üyesi olarak görevlendirildiği iddiasının araştırılmasına hükmetti. Kurul, Maltepe 1. ve 2. ilçe seçim kurullarının, sandık kurulu başkan ve memur üyelerinin görevlendirilmelerine dair esas alınan listenin hangi kurumdan alındığını bildirilmesini talep etti. Eğer bu sebeple listelerin ötesinde görevlendirme verilmişse, bahse konu kişiler içinde mazeret bildirerek seçim günü göreve gelmeyenler mevcutsa bunlarında listesi Maltepe 1. ve 2. İlçe seçim kurullarından istenecek. YSK, MHP'nin "kısıtlı seçmen" itirazı konusunda ise AK Parti'nin başvurusunda araştırılacağı gerekçesiyle yeniden bilgi istenmesine gerek görmedi. Kurul, toplantıda AK Parti'nin Büyükçekmece seçim sonuçlarına ilişkin itirazını da görüştü. Bu itiraza ilişkin ise önceki gün alınan ara kararların sonucunun beklenmesine karar verildi. YSK'nın aldığı bu ara kararların ilgili ilçe seçim kurulları tarafından kurul halinde toplanılarak yerine getirilmesine karar verildi. Buna göre ilçe seçim kurullarının 5 gün içinde yapacakları araştırmaları tamamlayıp YSK'ya bildirecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
YSK’dan MHP’nin itirazına kabul
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN