Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Savaşta dahi 200 metreden tankla ateş edilmez

’nde darbecilere direnen Müdürü Çalışkan: Savaşta dahi 200-300 metre mesafeye tankla ateş edilmez. Bu hainler bunu dört defa yaptı. Köprüde şehit olan 34 vatandaşımız içinde yakın korumam da var

Giriş Tarihi: 14.7.2019
Savaşta dahi 200 metreden tankla ateş edilmez
15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gecenin kahramanlarından biri de İstanbul Emniyet Müdürü Dr.
Mustafa Çalışkan'dı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde darbecilere direnen ve girişimin bastırılmasında önemli rol alan Çalışkan yaşananları SABAH'a anlattı.
O gece 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne gitmenizin anlamı neydi?
15 Temmuz Şehitler Köprüsü olayın başlangıcıydı.
Beylerbeyi'nde görevli polislerin silahlarını almaya çalışan askerlerden bahsedildi.
Hem köprünün tek taraflı kapatılması hem de polislerin silahlarını almaya çalışan asker konusundan dolayı olayı ciddiye aldım ve köprüye hakaret ettim.
Darbe girişimini eşiniz ve çocuklarınıza söylediniz mi?
Köprüye geçtikten sonra oradaki ciddiyeti ve aynı anda çok yerle irtibat kurmak zorunluluğundan dolayı eşimi ve çocuklarımı 3-4 saat sonra hatırladım ve bir arkadaşıma onları bulundukları yerden almasını ve uygun bir yere götürmesini istedim.
1. Ordu Komutanı Ümit Dündar ve dönemin İstanbul Valisi Vasip Şahin'le, 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nde buluşmanızdarbe girişimini nasıl etkiledi?
Şehri yöneten üç kişinin köprüde buluşması ve değerlendirme yapması çok faydalı oldu. Hem sağlıklı iletişim ve bilgilendirme, hem de hızlı karar alma konusunda faydalı oldu. Valimizin ilgili yerleri bilgilendirmesi, komutanımızın canlı yayınla Türkiye'ye seslenmesi ve diğer talimatları kalkışmanın başarısız olmasında çok önemli etkileri olmuştur.
Telsiz konuşmaları polisin direnişini nasıl etkiledi?
Saat 22.29'da telsiz anonsu gerçekten şok etkisi yapmış ve ilk etapta ne yapacağına karar veremeyen yüzlerce rütbeli ve binlerce polis bu anonsla olayın mahiyetini öğrenmiş, il emniyet müdürünün sevk ve idaresini hissetmiş, tereddütten kurtulmuştur. Emri alırsanız özgüvenli şekilde görevinizi yaparsınız.

TAM BİR VAHŞETTİ


Maiyetinize ölüm emri vermek nasıl bir duygu?
Canınız, ciğeriniz, kardeşiniz, evladınız olan maiyetinize gerekirse ölün ama bulunduğunuz yeri terk etmeyin, ne pahasına olursa olsun şu görev yapın emrini vermek gerçekten çok zor, fakat işin doğası bu. Güzel olan meslektaşlarının emirleri hiç düşünmeden yapmasıdır.
Köprüdeki darbeci askerlerin tank atışı yapması nasıl izah edilmeli?
Köprüde halkın ve bizim üzerimize uzun namlulu silahlarla, uçaksavarlarla defalarca saatlerce ateş açıldı. Vicdanını kaybetmiş, şuursuz güruha acımasızca saldırmaları yönünde telkin ve talimatlar verilmiş, savaşta dahi 200-300 metre mesafeye tankla ateş edilmez. Bu hainler bunu dört defa yaptı. O köprüde 34 vatandaşımız içinde yakın korumam Münir Alkan da var, şehit oldular. Tam bir vahşetti.
Darbe girişimi ne zaman kırıldı?
Darbenin kırıldığı an köprüdeki askerlerin ellerini kaldırması ve canlı bir şekilde televizyonlarda yayınlanmasıyla bu işin bittiğini hissettirmiştir.

SALALAR MANEVİ BİR ENERJİ SAĞLADI

Camilerden sala okunması fikri nasıl doğdu?
Sala konusu benim iki yardımcım Ahmet Metin Turanlı ve Mehmet Çatal tarafından düşünülmüş.
Uygun kanallardan Diyanet İşleri Başkanımıza ulaşılmış, kendileri de bu talimatı vermişlerdir.
Birçok kişinin zaman zaman umutsuzluğa düştü, çaresizlik hissettiği bir zamanda Allah-u Ekber sedaları manevi bir enerji sağlamış.
Herkesin özgüveni arttırmış, yapılan için vatan savunması olduğunu hissettirmiştir.

CUMHURBAŞKANIMIZA FETÖ DARBESİ OLDUĞUNU SÖYLEDİM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la 15 Temmuz darbe girişimi gecesi neler konuştunuz?
Sayın Cumhurbaşkanımızla birkaç telefon görüşmesi oldu. İlk aradığında durumu sordu, biz de bir FETÖ darbesi olduğunu, halkın üzerine ateş açtıklarını, bizlerin de halkın yanında onlara karşı gerekeni yaptığımızı anlattım. İlerleyen saatlerde Atatürk Havalimanı ve kule ile ilgili konuşmalarımız oldu. Her konuşmadan, sesinden ve talimatlarından güç aldık, özgüvenimiz arttı.
FETÖ'yü nasıl tanımlıyorsunuz?
FETÖ amaç için her şeye meşru diyen, kökü burada gibi gözüken ancak beynini ve değerlerini satmış, istihbarat örgütü mantığıyla yetiştirilen, İslam'ın, Türklüğün ve mazlumların düşmanı, dünyayı yönetenlerin kurduğu, beslediği, koruduğu masonik yapılanmadır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Savaşta dahi 200 metreden tankla ateş edilmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN