Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son dakika: Darbeci 'e bağlı gruplar saldırılara devam etmek için Trablus'un güneyinde toplanıyor

Son Dakika Haberi: Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı kaynaklar darbeci 'e bağlı grupların saldırılarına devam etmek için Trablus'un güneyinde toplandığını duyurdu.

Giriş Tarihi: 14.1.2020 14:31 Güncelleme Tarihi: 14.1.2020 15:14 ABONE OL
Son dakika: Darbeci Hafter'e bağlı gruplar saldırılara devam etmek için Trablus'un güneyinde toplanıyor

Birleşmiş Milletler nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne bağlı askeri kaynaklardan alınan bilgiye göre, Hafter milislerinin, Trablus'un güneydoğusunda, merkez karargah olarak kullandıkları Terhune kentine, Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) ait zırhlı araçlar ve topların ulaştığı gözlemlendi.

Kaynaklar, Hafter'in ateşkesi kabul etmesinden sonra da, kendisine verilen desteğin kesilmediğini, bunun da Hafter'in ateşkesi, "yeniden pozisyon almak için kabul ettiğini ortaya koyduğunu" söyledi.

Türkiye ve Rusya'nın ortak girişimiyle hazırlanan ateşkes anlaşması, UMH tarafından Moskova'da imzalanmıştı. Hafter tarafı ise metindeki maddeleri düşünmek ve istişare etmek için 1 gün süre istemişti. Rusya Dışişleri Bakanlığı, bu sabah saatlerinde, Hafter'in anlaşmayı imzalamadan Moskova'dan ayrıldığını duyurmuştu.

Hafter'in Libya'ya ulaştığına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmazken, askeri, siyasi ve mali olarak kendisine destek veren Mısır veya Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) gittiği iddia edildi.

Türkiye ile Rusya'nın Libya'daki taraflara çatışmalara son vermek, insani yardımları halka ulaştırmak için sunduğu ateşkes önerisi, aynı zamanda ülkedeki sorunların yalnızca Libyalılar arasındaki diyalog yoluyla çözülmesini içeriyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son dakika: Darbeci Hafter'e bağlı gruplar saldırılara devam etmek için Trablus'un güneyinde toplanıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN