Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kertenkele dizisinin yapımcısı eleştirilere cevap verdi

Geçtiğimiz Cumartesi ilk bölümü yayınlanan Kertenkele dizisi milyonlarca izleyiciyi ekran başına kilitledi. Yapımcı Yalçın Şen ile Kertenkele’ye yönelik eleştirileri konuştuk ve ilerleyen bölümlerle ilgili ipuçları almaya çalıştık.

Giriş Tarihi: 29.10.2014 09:26 Güncelleme Tarihi: 29.10.2014 15:54
Kertenkele dizisinin yapımcısı eleştirilere cevap verdi
Tekrar bölümleri bile milyonlarca izleyiciyi ekran başına kilitledi. İmam kıyafeti giyerek halkın arasına karışmaya çalışan Ziya'nın öyküsünü anlatan dizi, sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde diziyi izlemeyenlerin eleştirilerine hedef oldu. Bu eleştirileri ve Kertenkele dizisini yapımcısı Yalçın Şen'e sorduk.

KERTENKELE KÖTÜDEN İYİYE BİR DÖNÜŞÜM HİKAYESİ

-Kertenkele çok hızlı bir giriş yaptı. İlk bölümünü kaçıranlar için diziden biraz bahseder misiniz?

Aslında projemiz bir dönüşüm hikayesi. Odağında ise biraz arsen lüpen ve biraz da Robin Hood vari bir hırsız olan sempatik ve iyi kalpli ancak çocukluğundan itibaren büyük travmalar yaşamış, yetim ve öksüz bir karakterimiz var "KERTENKELE". Yıllardır İstanbul Emniyeti'nin yakalayamadığı Kertenkele yine bir takipten kaçarken ve onun için o takipten kurtulmak çok kolayken tam da o anda yolunun üzerindeki bir evde yangında mahsur kalmış bir çocuğa ve ailesinin feryatlarına şahit olur. Ya kaçarak polislerden kurtulacak ya da çocuğu kurtaracaktır. O çocuğu kurtarmayı tercih eder ve kurtarır da ama aşağıda polisler onu beklemektedir ve yakalanır.

KERTENKELE İMAM DEĞİL İMAM KILIĞINA GİRMİŞ BİR KARAKTERDİR

-Kertenkele'nin imam oluşu çok tartışıldı. Bir suçlunun imam oluşunu nasıl anlatıyorsunuz dizide?

Sonrasında sorgu ve cezaevi günleri başlar ki ayrıca üzerine aslında işlemediği bir cinayet de kalmıştır. Müebbet hapisle karşı karşıyadır ve intihar teşebbüsünde bulunur. Hastanede tedaviye başlanır ve bu süreçte onunla aynı odada tedavi görmekte olan bir imamın kıyafetlerini alarak imam kılığında hastaneden kaçar. Tabi ki tüm emniyet yine peşine düşmüştür ancak bu sefer ilk kez gardiyanı olduğu cezaevinden kaçan bir kişi olduğundan bu sefer peşinde gardiyan da vardır. Kertenkele ise tüm bu tehditlerden kaçmak ve tanınmamak için sahte imam rolünü oynamaya başlar ve camisinde imamı olmayan bir mahalleye yolu düşer. İşte asıl serüven de burada başlar. Kertenkele artık o caminin sahte imamı "İmam Ziya" dır. Kertenkele sahte imamlığı sürecinde gerek kendisinin ve gerekse etrafındakilerin yaşamında derin izler bırakacak ve zaman zaman güldürürken zaman zaman da ağlatacaktır. Ayrıca ilk defa gerçek bir aşka yelken açacak ve mahallenin zengin ailesinin güzeller güzeli kızı olan "Zehra"ya deliler gibi aşık olacaktır.

TEKRAR BÖLÜMLERİNİ BİLE ÇOK İZLENDİ

-Size ulaşan ilk tepkiler, reytingler nasıl?

Öncelikle izleyen herkes 1. bölümün hakkını teslim ediyor. Gerçekten çok güzel bir 1. bölüm oldu. Karşısında oturmuş diğer diziler olduğu halde 1. bölüm reytinglermiz tatmin edici. Bizi en çok sevindiren ise tekrar yayınlarında da reytinglerinin yüksek gelmesi. Demek ki iyi iş yapmışız. Emeği geçen herkese teşekkürler.

-Özellikle bazı gazetelerde ve sosyal medyada eski Yeşilçam filmlerinde olduğu gibi imam karakteri ile dalga geçildiği söyleniyor. Gerçekten dizideki kişi bir imamı mı canlandırıyor?

Dizimiz "Kertenkele" ile alakalı ve sanırım dizinin 1. bölümünü dahi tam izlemeden yahut izlediğini anlamadan yapılan bazı açıklamalar bizleri çok şaşırttı.
"Kertenkele" bir imam olmadığı gibi aksine Allah'a ve dine inanmayan bir karakterdir ve bu bilgi ilk bölümde gayet net sahnelerle var. Dolayısıyla yaşadıkları ve öyküsü sadece "Kertenkele"yi bağlar. Yani "Kertenkele" karakteri üzerinden alınganlık yapmak muhaldir, Hilaf-ı akıldır.

DİNİ YAŞAYARAK ÖĞRENEN VE KÖTÜDEN İYİYE DÖNÜŞEN BİR KARAKTER

"Kertenkele" bir imam yahut dini bir kişilik değildir. Aksine İstanbul Emniyeti'nin yıllardır yakalamaya çalıştığı bir suçludur.
Aslında "Kertenkele" projesi bir dönüşüm projesidir ve Allah'a inanmayan ve dini öğretilere aykırı bir karakterin hapishaneden kaçmak için çaldığı imam kıyafetlerini giyerek çıktığı yolculukta gerek o kıyafetlerin manevi ağırlığını ve gerekse imam rolünü oynamak zorunda kalmasıyla mecburen dini öğrenmek ve yaşamak zorunda kalmasını, öğrendikçe ve uyguladıkça dönüşmesini ve artık inanan ve dini öğretileri uygulayan ve bu süreçte kötü alışkanlıklarından da arınan bir karaktere dönüşmesinin hikayesidir. Yani tabir doğru olursa Kertenkele kötüden iyiye dönüşen bir karakteri anlatmaktadır. Bu dönüşümde çaldığı imam kıyafetlerinin büyük rolü vardır. Bence kimse bu projeye haksızlık etmesin. Bu proje o kıyafetlere gerçek hakkını teslim edecek bir projedir. Kimsenin şüphesi olmasın.

Yani kertenkele kötüden iyiye dönüşen bir karakteri anlatmaktadır. Ve bu dönüşümde çaldığı imam kıyafetlerinin büyük rolü vardır.. Aslında her şey bu kadar açıkken bir de şöyle yaklaşımlar kulağımıza geliyor. "Efendim sahte imam olsa da yine giydiği cüppe ve taktığı sarıktan dolayı siz gerçek imamları ve hatta dinimizi aşağılamış oluyorsunuz." İşte bu yaklaşımlara bu çağda inanın verecek cevabım yok. Tüm bu açıklamalarımıza rağmen kara propaganda amaçlı bazı yayınlar yine yapılacaktır. Biz de onları Allah'a havale ediyoruz.

SABREDİN KERTENKELE GİDEREK ARINACAK

-Siz bu dizide imamları rencide ettiğinizi düşünüyor musunuz?

Asla. Kertenkele bir imam değil ki. Ancak hayatta imamlara saygısı olmayan insanlar da var. Ve biz yer yer dizimizde bu insanları da görebiliriz. Unutmayalım bu bir dizi film ve haftaya devamı var. Bir projenin de bütününde kimi nereye taşıdığı çok önemlidir. İşte biz asıl burada odaktayız. Kimbilir ilerleyen süreçte Kertenkele dönüşürken işte o karakterler de etki eder belki. Ve ortak bir noktada buluşurlar. Eh artık burada keseyim yoksa tüm sürprizleri mahvedeceğiz.

-İlerleyen bölümlerde başrol oyuncusu biraz durulacak mı?

Aksine kendisi hep fırtına gibi olacak. Bu onun yaratılışında var. Belki yaratılışında olan diğer şeyleri de keşfedecek. Ama fırtınası hiç dinmeyecek.

-Siz bu dizide hangi mesajı vermek istiyorsunuz izleyiciye?

Hiç bir mesaj vermiyoruz. Bir karakterimiz ve onun uzun bir yolculuğu var. Ve umuyoruz ki bu yolculuk bizlerin damağında bir tad bırakır ve yıllar sonra bile tekrarlarını izletir.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kertenkele dizisinin yapımcısı eleştirilere cevap verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN