Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını neden kutluyoruz?

ilk ne zaman kutlandı? "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını neden kutluyoruz? 23 Nisan neden çocuk bayramı oldu? 23 Nisan 1920'de ne oldu?" gibi soruların yanıtını bu haberimizde bulabilrisiniz.

Giriş Tarihi: 13.4.2016 11:41 Güncelleme Tarihi: 13.4.2016 12:16
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını neden kutluyoruz?

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Büyük Millet Meclisi'nin ilk kez kapılarını açtığı gün olan 'ı çocuklara armağan etti.

23 Nisan 1920 ilk Büyük Millet Meclisi'mizin toplandığı gündür. 23 Nisan, ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür. Bu gün Milli Egemenlik Bayramı'mızdır.

23 NİSAN ŞİİRLERİ
23 NİSAN'DA OKULLAR TATİL Mİ? İŞTE CEVABI...
Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Büyük Millet Meclisi'nin 23 Nisan 1920 günü kurulmasının onuruna, Büyük Millet Meclisi tarafından sadece Türk çocuklarına değil, bütün Dünya çocuklarına armağan edilen, her yıl 23 Nisan günü kutlanan, Türkiye'nin milli bayramıdır.

23 Nisan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin açılışı ve dolayısıyla da halkın yönetime tam anlamıyla hakim olmasının ilk günü olduğu için ulusal egemenlik açısından da önemli bir anlam taşır.

Nasıl çocuk bayramı oldu?
TBMM'nin açılışından 2000'li yıllara kadar Türkiye Cumhuriyeti'ne ait bu ulusal bayram konusunda eksik bilgilenme ve yanlış tarihlendirmeye çokça rastlanmıştır. Hatta bazı tarihçilerce böyle bir günün tarihinin genişçe araştırılmamış olması büyük bir eksiklikti. Yrd. Doç. Dr. Veysi Akın 1997'de yayımlanan bir makalesiyle bu eksikliği gidermeye çalışmıştır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın ortaya çıkışında 3 ayrı bayramın payı vardır. Çocuk Bayramı tamamen ayrı bir kavram olarak gelişirken, Ulusal Egemenlik ve 23 Nisan Bayramları baştan ayrı bayramlarken, birleşmişler; en son da onlara Çocuk Bayramı katılmıştır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını neden kutluyoruz?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN