virüslü çocuğu iyileştirdiler!

Amerikalı doktorlar doğuştan virüsü taşıyan çocuğu tamamen iyileştirmeyi başardılar.

Giriş Tarihi: 4.3.2013 09:55 Güncelleme Tarihi: 4.3.2013 16:17
Tıp tarihinde bir dönüm noktası ABD'de yaşandı.

Adı açıklanmayan iki buçuk yaşındaki virüsü taşıyıcısı ABD'li doktorların uyguladığı yle HIV virüsünden kurtuldu.

Vaka ve tedavi süreci Pazar günü Atlanta'daki Retrovirüsler ve Fırsatçı Enfeksiyonlar Konferansı'nda açıklandı.2 buçuk yaşındaki hasta doğuştan HIV virüsü taşıyıcısıydı. Annesi hamileliği sırasında HIV virüsü taşıdığını öğrendi Mississipi Üniversitesi Hastanesi doktorları çocuk doğduktan sonra 30 saatlik bir tedavi uyguladı. Çocuğa retrovirüslerle savaşan ilaçlar verildi. Bu ilaçlar şırınga ile çocuğa nakledildi.

Ardından çocuğa yapılan testlerde muhtemelen doğumdan hemen önce kaptığı HIV virüsü taşıdığı tespit edilince tedaviye tek çeşit antiretroviral (retrovirüsle savaşan) ilaç verilmeye başlandı. Anne hamileliğinde HIV taşıdığını bilmediğinden doktorlar normalden daha fazla yoğun ilaç tedavisi uygulamaya başladı.

Tedaviden birkaç ay sonra HIV seviyesi rutin laboratuvar testlerinde tespit edilemeyecek kadar düşük seviyeye geriledi.

Guardian'a açıklama yapan üniversite hastanesinin doktoru Dr. Hannah Gay bu aşamadan sonra çocuğun normal bir ömür süresiyle sorunsuz yaşama şansının çok yüksek olduğunu belirtti. Gay, çocuğun HIV virüsünden fonksiyonel olarak iyileşen ilk vaka olarak tarihe geçtiğini belirtti.

Doktorlar çocuğun fonksiyonel olarak iyileşmesinin gereçekçesini netleştirmeye çalışıyor. Bu çalışmadan sonra özellikle yeni doğmuş çocuklarda HIV vakasının iyileştirilmesinde büyük ilerlemeler sağlanması bekleniyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
HIV virüslü çocuğu iyileştirdiler!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN