'de 'in çekilmesi an meselesi

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, yaklaşık 3 aydır 'de 'le savaşan Kürt güçlerinin kentin doğusunda büyük ilerleme sağlayarak kentin yüzde 80’ini kontrolü altına aldığını açıkladı. PYD ise, "IŞİD'i Kobani'den tamamen çıkarmamız an meselesi" açıklamasında bulundu.

Giriş Tarihi: 6.1.2015 10:59 Güncelleme Tarihi: 6.1.2015 11:01
Kobani'de IŞİD'in çekilmesi an meselesi

'de ile , ve güçleri oluşan birlikler arasındaki çatışmalar yaklaşık 2 buçuk aydır aralıksız devam ediyor. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD'le savaşan güçlerin kentin yüzde 80'ini ele geçirdiğini duyurdu.

PYD'nin ilan ettiği Kobani Kantonu Dış İlişkiler Sorumlularından İdris Nahsan, yaptığı açıklamada, Gözlemevi'nin açıklamasını doğruladı. Nahsan, YPG ve peşmergeden oluşan Kürt güçlerinin Kobani'nin doğusundaki Mıştenur Tepesi, Kani Arap (Kani Kurdo) Mahallesi, Mıktela bölgesi ve 48. Cadde'nin büyük bir oranda IŞİD'den geri alındığını, Kobani'deki kontrolün ise yüzde 80 oranında Kürtlere geçtiğini söyledi.

ÇIKARILMASI AN MESELESİ

Nahsan, uluslararası koalisyon güçlerinin son birkaç günde IŞİD'e karşı bombardımanlarını yoğunlaştırdığını ve IŞİD'in Kobani'den tamamen çıkarılmasının an meselesi olduğunu ifade etti.

Kobani'nin batısında çatışmaların olmadığını söyleyen Nahsan, çatışmaların kenttin doğu ve güneydoğusunda olduğunu dile getirerek, ''İlerleyişimiz devam ediyor'' ifadesini kullandı.

PEŞMERGE'DE GÖREV DEĞİŞİMİ

Kobani'de bulunan peşmerge komutanlarından Şerwan Spindareyi, Rudaw'a yaptığı açıklamada, YPG'nin peşmergenin desteğiyle kentteki Mıştenur Mahallesi'ni IŞİD'den geri aldığını belirtti.

Mıştenur Mahallesi'nin, Mıştenur Tepesi'ne yakın olduğu için stratejik öneme sahip olduğunu belirten Spindareyi, "Mıştenur Tepesi'nin alınması Kobani'nin kurtarıldığı anlamına gelir." dedi.

Peşmerge komutanı Spindareyi, önümüzdeki günlerde yeni bir peşmerge birliğinin Kobani'ye geleceğini ve görev değişiminin yapılacağını söyledi

YPG basın merkezinin internet sitesinde yer alan habere göre, IŞİD 4 Ocak'tan bu yana Kobani merkezine 50 havan topu ve 10 katyuşa roketi fırlattı, bu sabah saatlerinde ise 57'lik toplarla kente saldırı düzenledi. Saldırılarda herhangi bir can kaybı yaşanmadı. Kaynak: Al Jazeera
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kobani'de IŞİD'in çekilmesi an meselesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN