Türkiye'nin en iyi haber sitesi

YPG HABERLERİ

Ypg ile ilgili tüm haberler için doğru yerdesiniz. Güncel, son dakika YPG haberleri ve en sıcak haber akışını bu sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Ypg konu başlığı ile ilgili haberler tarih ve giriş saatine göre aşağıda sıralanmıştır. Son yayınlanan haber ilk sırada yer almaktadır. En güncel haberler listesi üzerinden merak ettiğiniz konuyla ilgili tüm gelişmelerden haberdar olabilirsiniz. Toplam 4456 YPG haberi yer almaktadır.

Güncelleme Tarihi: 19.07.2024 00:00
YPG İLE İLGİLİ HABERLER

Suriye İç Savaşı

Irak Savaşı (2014-günümüz)

YPG tam adı ile Halk Koruma Birlikleri veya Halk Savunma Birlikleri (Arapçaوحدات حماية شعبية, KürtçeYekîneyên Parastina Gel), Suriye'de kurulan ve faaliyet gösteren, Kürt Yüksek Komitesine bağlı silahlı örgüt.[3] Suriye'nin kuzeyindeki bazı bölgeleri kontrol etmektedir. Kadın Koruma Birlikleri (YPJ), YPG'nin kadın kolu, YPG Enternasyonal ise yabancı gönüllülerden oluşan koludur.

Resmî ve gayriresmî uluslararası birçok düşünce kuruluşu ve istihbarat teşkilatı raporlarında; YPG'nin PKK ile ilişkisi bulunduğu ve aralarında örgütsel ve ideolojik bağlantılar bulunduğuna dair bilgiler yer aldı. Bunun yanı sıra birçok siyasetçi, diplomat ve güvenlik uzmanı; YPG'nin, PKK'nın Suriye uzantısı olduğuna dair görüş bildirdi. Örgüt, Türkiye tarafından PYD ile birlikte terör örgütü olarak kabul edilmektedir. Ayrıca Katar'ın terör örgütleri listesinde yer almaktadır. YPG; insan hakları örgütleri tarafından aralarında reşit olmayan çocuk askerler kullanmak, etnik temizlik ve yerel halkı zorla yerinden ettirmenin de bulunduğu savaş suçlarını uygulamak, uluslararası hukuku ve insan haklarını ihlal etmekle suçlandı. Örgüt ise söz konusu iddia ve suçlamaları yalanladı.

SON DAKİKA