DÜNYA HARİTASI

Dünya haritası, ülkelerin ve kıtaların sınırlarını gösteren haritalardır. Siyasi dünya haritası kıtalar ve sınırları gösterirken aynı zamanda alan hesaplamalarına da yer verir. Gerçek dünya fiziki haritası üzerinden dünyadaki birçok kıta ve ülke sınırlarını görebilmek mümkündür. Bu bakımdan dünya haritası 2024 yeryüzü coğrafyasını merak edenlerin araştırdığı bir konudur. İşte büyük dünya siyasi haritası ile yüksek çözünürlüklü HD ülkeler ve kıtalar atlası.

(Haritayı yakınlaştırmak için resmin üzerine tıklayınız)

HD Dünya Haritası İle Kıtalar ve Ülkeler

Dünya haritası üzerinde kıtalar ve ülkelerin sınırları ile birlikte gösterildiği haritalardır. Yüz ölçümleri minimal hale getirilen bu haritalarda boyut ve kapladığı alan olarak hangi ülkenin hangi kıta üzerinde olduğunu görmeye yarar. Siyasi haritalar uzunluk ölçme için çap ve alan hesaplamada kullanılır. Ülkelerin çevrelerindeki diğer ülkeleri gösterir ve bunun yanı sıra sınırlar hakkında bilgi edinme imkanı sunar.

Dünya Haritası Kıtalar ve Ülkeler

Dünya haritası üzerinde bulunan ülkelerin isimlerini vermek kolay olmasa da toplamda 208 ülke olduğundan bahsetmek mümkündür. Bununla birlikte dünya üzerinde ve haritada belirtilen 7 tane kıta vardır. Bu kıtalar şunlardır:

  • Güney Amerika kıtası
  • Kuzey Amerika kıtası
  • Avustralya
  • Asya
  • Antarktika
  • Afrika
  • Avrupa kıtalarıdır.

Kıtalar yer yüzündeki en büyük kara parçalarıdır. Ülkeler de bu kara parçalarının üzerine kurulmuştur. Dünya siyasi haritası da bu kıtaları detaylı olarak gösterirken bir yandan da kıtaların üzerinde yer alan ülkelerin sınır bilgilerine yer verilir.

Dünya Siyasi Haritasında Kaç Ülke Var?

Dünya siyasi haritası ülkelerin bir arada gösterildiği bir haritadır. Bu harita üzerinde dağlar, göller ve ovalar gösterilmez. Yalnızca haritada ülkelerin ve kıtaların isimleri yer alır. Dünya haritası üzerinde 208 tane ülke vardır. Asya ve Avrupa kıtasında 117 ülke bulunur. Afrika kıtasında ise 58 ülke yer alır.

Dünya Dilsiz Harita Nedir?

Bazı haritalar ise coğrafya dersine çalışan öğrencilerin daha iyi bir şekilde öğrenmelerini sağlayabilmek için dilsiz olarak hazırlanır. Öğrenciler dilsiz haritalar üzerinde ülkelerin yerlerin işaretleyerek ve isimleri kendileri yazarak bilgilerini pekiştirebilirler. Beyaz renkli olarak hazırlanan bu haritalarda sınırlar yalnızca siyah çizgilerle belirlenir. Böylece her öğrenci kendi bilgisi kadar harita üzerinde ülkelerin yerini bulmaya çalışır. Coğrafi konuları öğrenmede dünya dilsiz haritası son derece iyi işlevse sahiptir.

Yüksek Çözünürlüklü Dünya Haritası Ne İşe Yarar?

Yüksek çözünürlüklü dünya haritası harita üzerindeki detayları net şekilde görmeye yardımcı olur. Son derece detaylı olarak hazırlanan bu haritalarda ülkelerin yerlerini, alan bilgilerini, sınırlarını ve kıta isimlerini daha net bir şekilde görme imkanı vardır.

Büyük Dünya Siyasi Haritası ile Yüksek Çözünürlüklü HD Ülkeler ve Kıtalar Atlası

Büyük dünya siyasi haritası her coğrafya dersinin vazgeçilmezidir. Bu haritalar üzerinde kıtaların üzerinde yer alan ülkeleri görmekle kalmaz aynı zamanda coğrafi konumlarını da görme imkanı bulabilirsiniz. Eğitim alanında büyük bir fayda sağlayan bu haritalar üzerinden denizleri ve okyanusları da görebilirsiniz. Kıtaların yerlerini ve coğrafi olarak tam konumlarını veren detaylı hazırlanmış haritalardır.

(Görsel Kaynak: cografyaharita.com)