Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gebelik Hesaplama

Gebelik hesaplama; hamilelik sürecinde her anne adayının başvurduğu bir yöntemdir. Hamilelik haftası hesaplama işlemi gebelik haftası ve doğuma ne kadar kaldığı tespit edilebilir. Böylece anne gebelik planlamasını ve doğum hazırlıklarını daha iyi organize edebilir. Sizler de sabah.com.tr ayrıntılı gebelik hesaplama aracı üzerinden son adet tarihine göre hamilelik haftası hesaplama işlemini gerçekleştirebilir, "kaç haftalık/kaç aylık hamileyim" sorusuna yanıt bulabilirsiniz. İşte son regl tarihine göre gebelik hesaplama aracı ve yöntemi.

GEBELİK HESAPLAMA ARACI

* Doldurulması zorunlu alanlar

GEBELİK HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Gebelik hesaplama işlemlerinde genellikle son adet döneminin başlangıç tarihi, hamileliğin de başlangıcı olarak kabul edilir. Dolayısıyla hamilelik hesabı için en son adet döneminin başladığı gün baz alınır. Bu bağlamda gebelik haftası hesaplamak için bugünün tarihinden son adet tarihi çıkartılır ve sonuç yediye bölünür. Elde edilen sonuç gebelik haftasını temsil eder. Örneğin çıkan sonuç 9 ise anne adayı gebeliğin 9. haftasında demektir.

HAMİLELİK HESAPLAMA MANTIĞI

Hamilelik haftası hesaplama aracının çalışma mantığı şu şekildedir:

Şu anki tarih Son adet döneminin ilk günü / 7 = Hamilelik haftası

GEBELİK HESAPLAMA CETVELİ

Hamilelik haftalık, aylık ve trimester olarak üç farklı dönemde gerçekleşir. Bir bebek anne karnında ortalama 36-40 hafta, 9 ay, 3 trimesterde gelişimini tamamlar. Hamilelik 3 trimestere ayrılır ve her trimester bebeğin gelişiminde farklı rollere sahiptir. İşte gebelik sürecinin tasnifi;

Kaç Haftalık Hamileyim? Kaç Aylık Hamileyim? Hangi Trimester?
1 - 4 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 1 Aylık 1.Trimester
5 - 8 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 2 Aylık 1.Trimester
9 - 13 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 3 Aylık 1.Trimester
14 - 17 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 4 Aylık 2.Trimester
18 - 21 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 5 Aylık 2.Trimester
22 - 26 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 6 Aylık 2.Trimester
27 - 30 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 7 Aylık 3.Trimester
31 - 35 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 8 Aylık 3.Trimester
36 - 40 Haftalık Gebelik Kaç Aylık? 9 Aylık 3.Trimester

DOĞUM HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Doğum hesaplama işlemini iki farklı yöntemle yapmak mümkün. "Ne zaman doğum yapacağım?" diye merak eden anne adayları, bu iki yöntemden bir tanesini uygulayıp elde ettikleri sonuca göre muhtemel doğum tarihini öğrenebilirler.

Yöntem 1: Son adet döneminin ilk gününden itibaren 280 gün sayılır. Çıkan sonuç muhtemel doğum tarihini ifade eder.

Yöntem 2: Gebelik hesaplama cetveline göre yapılan doğum hesaplama işleminde ise son adet döneminin ilk gününden 3 ay geriye gidilir. Çıkan sonuca 7 eklenir.

SON DAKİKA