Türkiye'nin en iyi haber sitesi

zanlıları kıstırıldı

'teki dergisine yapılan saldırının faillerinin bulunduğu binada operasyon tamamlandı. Rehine kurtarıldı, Said ve Şerif Kouachi kardeşler ölü ele geçirildi.

Giriş Tarihi: 9.1.2015 09:15 Güncelleme Tarihi: 9.1.2015 19:54
Charlie Hebdo zanlıları kıstırıldı

'nın başkenti 'te geçtiğimiz Çarşamba günü 12 kişiyi öldüren ve kayıplara karışan Cherif ve Said Kouachi kardeşlerin bugün araç çalmalarının ardından Fransız güvenlik güçleri operasyon başlattı.

OPERASYONDAN SICAK KARELER - TIKLAYIN

Fransa'nın başkenti Paris'in kuzeydoğusundaki Danmartin kasabasında sabah saatlerinden bu yana süren rehine krizini sona erdirmek üzere polis operasyonu başlatıldı.

Fransız televizyon kanallarının canlı yayınla aktardığı operasyonda, saldırganların bulunduğu binanın üzerinden muhtemelen bomba atılması sonucu dumanlar yükselirken, binadan silah sesleri duyuldu.

BFM televizyon kanalı, dergisine kanlı saldırıyı gerçekleştiren Said ve Şerif Kouachi kardeşlere yönelik düzenlenen operasyonun sona erdiğini duyurdu.

"TESLİM OLMAYACAĞIZ"

Fransız basını zanlıların "Kahraman olarak ölmek istiyoruz. Teslim olmayacağız" dediklerini duyurdu.

HOLLANDE: BENZER SALDIRILAR YAŞANABİLİR

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, devam eden operasyona ilişkin açıklama yaptı. "Fransa barışı artırmak isteyen bir ülkedir. Saldırganlar henüz yakalanmadı, operasyon sürüyor. Şu an itibariyle elimizden gelen her şeyi yaparak, ülkemizi korumaya çalışıyoruz." diyen Hollande, Aralık ayından beri çeşitli istihbaratlar aldıklarını belirtti. Fransa Cumhurbaşkanı benzer saldırılarla tekrar karşılaşılabileceğini söyledi.

Saldırı sonrasında dünya kamuoyundan destek geldiğini bu tür saldırıların komşu ülkelere de yapıldığını aktaran Hollande "Bu saldırı sonrasında çeşitli protestolar düzenlenecek. Buralarda güvenlik sağlanmalı ve halkımız bu gösterilerde tepkisini göstermeli. Sadece Paris'te değil köylerde bile gösteriler düzenleniyor. Herkes teröre karşı birlik olmalı" dedi.

FRANSIZ KOMANDOLAR PARİS'E İNDİ!- TIKLAYIN

PARİS SALDIRGANLARININ ARACI TEDİRGİN ETTİ- TIKLAYIN

SALDIRIDA İSRAİL ŞÜPHESİ!- TIKLAYIN

KOUACHİ KARDEŞLER ARANIYORDU

Saldırıyı gerçekleştirenlerin derginin PeygamberİMİZ Hz. Muhammed'le ilgili karikatürler yayınlamasına tepkili militanlar olduğu düşünülüyor. Saldırıda 12 kişi ölmüş, dördü ağır 11 kişi yaralanmıştı.Polis zanlıların Cherif ve Said Kouachi kardeşler olduğunu açıklamıştı. Kouachi kardeşlerin Cezayirli bir ailenin Paris'te doğan çocukları olduğu belirtildi.

EL KAİDE ÜYESİ ÇIKTILAR

Charlie Hebdo'nun merkezine silahlı saldırı düzenleyen 12 karikatürcüyü katleden Kouachi kardeşlerin El Kaide terör örgütü bağlantısı ortaya çıktı.

Sabıkalı Şerif Kouachi (32) El Kaide örgütüne destek vermekten Fransa'da hapis cezasına çarptırıldığı, ağabeyi Said Kouachi (34) Yemen'de El Kaide terör kampında eğitim gördüğü öğrenildi. Avrupa basınında çıkan haberlerde saldırıyı düzenleyen Kouachi kardeşlerin Amerikan istihbaratı tarafından El Kaide teröristi olduğu ve teröristlerin saldırıyı önceden planladıklarını saldırganların üzerinde el bombası ve silahlı olduğu duyuruldu. Güvenlik güçleri tarafından her yerde aranan terörist kardeşler sırra kadem bastı.

BENZİN İSTASYONU SOYULDU

Zanlılar Paris'in yaklaşık 80 km kuzey doğusundaki Villers-Cotterets'de bir benzin istasyonunu soydu. Zanlılarının soyduğu söylenen benzin istasyonunun müdürü, soyguncuların eşkâlinin iki kardeşinkine uyduğunu söyledi.

Cherif ve Said Kouachi'nin istasyondan gri renkli Renault Clio marka bir araçla kaçtıkları bildirildi. Bunun saldırganların saldırıdan sonra gasp ettiği araç olduğu tahmin ediliyor.

Benzin istasyonun bulunduğu Picardy bölgesinde olağanüstü güvenlik önlemleri alındı.

SADECE A HABER ORADA!

Charlie Hebdo dergisine yönelik saldırının zanlıları Fransa'nın kuzeyindeki bir matbaa binasında kuşatıldı. Paris'in Dammartin kasabasında, bir matbaa binasını ele geçiren teröristler ile polis arasında pazarlık sürerken A Haber ekibi canlı yayında tüm gelişmeleri an be an aktardı.
Olayın meydana geldiği gün itibariyle Fransa'daki haber nöbetini devam ettiren A Haber ekibinden Duygu Leloğlu ve Alparslan Düven 'Biz bu bölgede canlı yayın yapan tek Türk kanalıyız. Operasyondan yaklaşık bir saat sonra Fransa'nın başkenti Paris'ten canlı yayın yapan ilk Türk kanalıydık' dedi.

EN BÜYÜK KORKU ÜLKE DIŞINA ÇIKMALARI

BBC'nin Newsday programına konuşan gazeteci Guillaume Debre, polisin en büyük korkusunun, zanlıların Belçika sınırına varıp ülke dışına çıkmaları olduğunu söyledi.

Fransa'daki Müslümanların temsilcisi örgütler, Cuma namazları için imamlara, terörü ve şiddeti en üst düzeyde kesinlikle kınamaları istendi.

Yetkililer, Reims, Charleville-Mezieres ve Paris'te Kouachi kardeşlerle bağlantılı en az dokuz kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Cherif Kouachi 2008'de Irak'ta savaşan cihatçı bir grupla bağlantısı olduğu gerekçesiyle 2008'de 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

İşte saldırı sonrası Charlie Hebdo'dan ilk fotoğraf;

FRANSIZ IRKÇI PARTİ BAKIN NE İSTEDİ-TIKLAYIN

DERGİDEN KEHANET GİBİ KARİKATÜR- TIKLAYIN

SALDIRIDA ÖLDÜRÜLEN POLİS MÜSLÜMAN ÇIKTI!- TIKLAYIN

SALDIRIDA DİKKAT ÇEKEN İDDİA!- TIKLAYIN

FRANSA BAŞBAKANI'NDAN ŞOK UYARI!- TIKLAYIN

OLAY YERİNDEN FOTOĞRAFLAR - TIKLAYIN

KARİKATÜRİSTLER BÖYLE TEPKİ GÖSTERDİ-TIKLAYIN

POLİS BÖYLE ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Charlie Hebdo zanlıları kıstırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN