Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'te saldırıları için dev yürüyüşü

'teki saldırıları protesto etmek için düzenlenen "Cumhuriyet Yürüyüşü" dünya liderleri ve binlerce insanın katılımıyla gerçekleştirildi.

Giriş Tarihi: 11.1.2015 10:43 Güncelleme Tarihi: 11.1.2015 23:04
Paris'te Charlie Hebdo saldırıları için dev yürüyüşü

'nın başkenti 'te, 17 kişinin ölümüne yol açan terör saldırılarının ardından, bugün toplam 50'ye yakın ülkeden devlet ve hükümet başkanının katılımıyla gerçekleştirilen ''Cumhuriyet Yürüyüşü'' yerel saat ile 15.25'te başladı.

Cumhuriyet Yürüyüşü öncesi, Cumhurbaşkanı François aralarında Başbakan Ahmet 'nun da bulunduğu devlet ve hükümet başkanlarıyla Elysee Sarayı'nda görüştü. Yabancı devlet başkanlarını Elysee Sarayı'nın merdivenlerinde teker teker karşılayan Hollande, yabancı liderlerin başsağlığı ve terörle mücadelede dayanışma mesajlarını kabul etti.

Paris'e gelen liderler daha sonra toplu halde geniş güvenlik önlemleri altında otobüslerle gösteri yürüyüşünün düzenlendiği bölgeye götürüldü.

Dünyanın dört bir yanından çok sayıda gazetecinin izlediği yürüyüş, çok sayıda ülkede canlı yayınlarla izleyicilere aktarıldı.

Gösterinin başladığı Republique Meydanı sabah saatlerinde tamamen dolarken, Fransızların dışında yine dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin de akınına uğradı.


ÜLKELERİN BAYRAKLARI


Fransız bayrağı ile birlikte Türk bayrağının da aralarında bulunduğu pekçok ülke bayrağı yürüyüşe katılanlar tarafından meydanda dalgalandırıldı. Taşınan döviz ve pankartlarda saldırılar kınanırken, ifade ve düşünce özgürlüğünün taviz verilmeden savunulması istendi.

Gösteri yürüyüşünün olaysız geçmesi için polislerin izinleri kaldırılırken, güvenlik önlemleri için 5 binden fazla polis ve askerin görev yaptığı bildirildi.

Paris Emniyet Müdürlüğü, gösteri yürüyüşünün gerçekleşeceği bölgede bazı binalara keskin nişancı polisler yerleştirdi ve yine polis helikopterleri havadan güvenlik denetimi yaptı.

Yürüyüşte izdiham yaşanmaması için yürüyüşün gerçekleşeceği, üç kilometre uzunluğundaki Republique ve Nation meydanları arasında iki ayrı parkur belirlendi.

Valilik, gösterinin gerçekleşeceği parkurlar etrafındaki metro istasyonlarını ve bu bölgedeki toplu taşıma seferlerini askıya aldı. Gösteriye katılımın artırılması için yakın bölgelerdeki toplu taşıma araçları da bugün ücretsiz çalıştı.

LİDERLER ORDAYDI

Başta Başbakan Ahmet Davutoğlu olmak üzere, Almanya Başbakanı , İngiltere Başbakanı , İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Belçika Başbakanı Charles Michel, Avrupa Konseyi Başkanı Donald Tusk, Danimarka Başbakanı Helle Thorning-Schmidt ve Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov katılacak. Yürüyüşe Afrika'dan da Mali Cumhurbaşkanı Boubacar Keita ve Nijer Cumhurbaşkanı Mahamadou Issoufou katılım sağlarken, yine İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da gösteri yürüyüşüne katıldı.

Yürüyüşe katılan kalabalık, korteje katılan liderleri alkışlayarak karşıladı.

Cumhuriyet Yürüyüşü'ne Türkiye'den Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç ile AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır da katıldı.Yürüyüşe, Fransa'da daha önceki iktidarlar döneminde başbakanlık ve bakanlık yapmış siyasetçiler ile birlikte milletvekilleri, senatörlerler ve belediye başkanları iştirak etti. Cumhuriyet Yürüyüşü'ne, Hristiyan, Müslüman, Musevi dinlerinin temsilcileri ile sivil toplum örgütleri ve işçi ve işveren temsilcileri de katıldı.

Diğer taraftan, başkent Paris'in yanı sıra ülkenin pekçok şehrinde de aynı anda Cumhuriyet Yürüyüşleri yapıldı.

FRANSA CUMHURBAŞKANI HOLLANDE


Yürüyüşte Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın ön sırada bulunduğu kortejde aralarında Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da yer aldığı 50'ye yakın ülkenin devlet ve hükümet başkanı yer aldı.Dünya liderleri, yürüyüşün ardından terör saldırısında ölenlerin anısı için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

Hollande ile birlikte kortejin ilk sırasında Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere Başbakanı David Cameron, İtalya Başbakanı Matteo Renzi, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mali Cumhurbaşkanı Boubacar Keita, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da yer aldı.

Liderler çok sıkı korunan kortejle yaklaşık 400 metre yürüdüler.

Cumhurbaşkanı François Hollande, bu yürüyüşün ardından kortejde bulanan liderleri teker teker selamlayarak ve ellerini sıkarak, terörle mücadelede gösterilen dayanışma için teşekkür etti.

Yürüyüş sırasında yoğun güvenlik önlemleri alındığı gözlenirken, polis helikopterleri de yürüyüş boyunca uçuş yaptı.-AİLELERE BAŞSAĞLIĞI

Hollande, liderlerin yürüyüşünden sonra, Paris'teki terör saldırılarında hayatlarını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diledi.

Cumhurbaşkanı François Hollande'ın, bu akşam ülkedeki Musevi cemaati ile dayanışma göstermek için başkentin en büyük sinagogunu ziyaret etmesi bekleniyor.

Hollande, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Paris'in bugün terörle mücadelede dünya başkenti olarak tarihe geçtiğini belirtmişti.

Republique Meydanı'ndan başlayan ve Nation Meydanı'nda sona erecek yürüyüş şu ana kadar olaysız bir şekilde sürüyor.

Yürüyüşe Fransa'da yaşayan Türk toplumundan da yoğun katılım oldu. Türk kortejinin başında bulunan AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Metin Külünk, böyle bir günde Türkiye'nin Fransa'ya desteğinin çok önemli olduğunu söyledi.Külünk, Fransa'nın acısını ancak Türkiye gibi teröre vatandaşlarını kurban veren bir ülkenin anlayabileceğini kaydetti.

Türkiye vatandaşlarının yalnız ve sahipsiz olmadığının altını çizen Külünk, Fransız hükümetine de yaşanacak olası İslamofobik ve ırkçı saldırılarla ilgili önlem alması çağrısında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'ın davetiyle yürüyüşe katılacak İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun burada bulunmasını skandal olarak değerlendiren Külünk, daha birkaç ay önce çocukları, gazetecileri öldürenlerin bu güzel atmosfere zarar verebileceğini söyledi. Külünk, Türkiye'nin her haksızlığın karşısında dimdik durduğunu söyleyerek şöyle devam etti:"Biz Gazze'de plajda top oynarken ölen çocukların da yanındaydık bugün 17 vatandaşını kaybeden Fransa'nın da yanındayız. Nerede bir haksızlık var biz sesimizi yükseltmeyi biliyoruz. Ama sormak lazım buraya neredeyse 40 ülkenin lideri katılıyor, onlar arasında hangileri Gazze için Mısır için Suriye için sesini çıkarma cesareti göstermişti? Türkiye en sağlam duruşuyla Fransa'nın yanındadır ve samimidir"

Din İşleri Ataşesi Gençağa Sayan da, terörün dini, dili ve ırkının olmadığını söyleyerek yaşananların Müslüman toplumlara mal edilmemesi gerektiğini dile getirdi. Sayan, Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nden (DİTİB) kalabalık bir heyetle katılım sağladıklarının altını çizerken, Fransa'yı bu zor gününde yalnız bırakmadıklarını dile getirdi.

Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Gençlik Kolları Başkanı ve inşaat mühendisi 27 yaşındaki Aziz Şahin ise Türk gençlerinin yürüyüşe yoğun ilgi gösterdiğini ve bu zor gününde Fransız halkını yalnız bırakmayacaklarını ifade etti.


ABBAS VE NETANYAHU DA KATILDI

Yine İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da gösteri yürüyüşüne katılan isimlerdi

Hollande, yürüyüş öncesi Paris'e gelen devlet ve hükümet başkanlarıyla Elysee Sarayı'nda görüştü. Devlet ve hükümet başkanları, gösteri yürüyüşünün yapılacağı alana çok yoğun güvenlik önlemleri arasında otobüslerle götürüldü.

Bu arada, sabahın erken saatlerinden itibaren dolmaya başlayan Republique Meydanı'nda, kurbanlar için mumlar yakılarak çiçek bırakıldı.

YÜRÜYÜŞE 1,5 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ KATILDI


Yürüyüş organizasyon komitesi gösteriye 1,5 milyondan fazla kişinin destek vererek katıldığını açıkladı.

Bugünkü gösteriye vatandaşların yanı sıra yaklaşık 50 devlet ve hükümet başkanının iştirak etmesi, terörle mücadele konusundaki uluslararası kararlılığın bir göstergesi oldu.

Diğer taraftan, Fransa siyasi tarihinde 1990 yılından bu yana ilk kez bir cumhurbaşkanı sokaklardaki bir protesto gösterisine katılarak, halkı ile dayanışma mesajı verdi.

Son olarak şu an hayatta olmayan eski Cumhurbaşkanı François Mitterand, 1990 yıllında bir sinagoga yönelik bombalı saldırının ardından düzenlenen bir gösteri yürüyüşüne katılmıştı.

GÜVENLİK SORUNU YAŞANMADI


Gösteride şu ana kadar kayda değer bir güvenlik sorunu yaşanmadığı bildirildi. Gösteri yürüyüşü sırasında, güvenliği sağlayan polis ve jandarmanın da, katılımcılardan zaman zaman alkış aldığı görüldü.

Fransız bayrakları dışında çok sayıda ülke vatandaşının da ulusal bayrağı ile katıldığı gösteride, farklı dinlerin temsilcilerinin de yan yana yürüyerek teröre karşı birlik ve beraberlik mesajı vermesi dikkati çekti.

Teröre karşı dayanışma için düzenlenen gösteriler bugün Paris dışında da gerçekleşti. Başta Lyon, Marsilya, Strasbourg gibi büyük kentler olmak üzere Paris'in dışındaki Fransa şehirlerinde de yaklaşık 900 bin kişinin yürüdüğü bildirildi.

En geniş katılımlı yürüyüş


Fransa İçişleri Bakanlığı, Paris'teki terör saldırılarında 17 kişinin öldürülmesi üzerine yapılan yürüyüşe katılanların sayısıyla ilgili kesin rakam vermezken, yürüyüşün Fransa'da bugüne kadar yapılmış en geniş katılımlı yürüyüş olduğunu bildirdi.

Paris'teki gösteriye 1,5 milyondan fazla kişinin katıldığı tahmin ediliyor.

Yürüyüş resmen sona ermesine rağmen, gösterinin başladığı Republique ve bittiği Nation meydanlarında çok sayıda kişi hala dağılmadı ve bekleyişlerini sürdürüyor. Gösterilerde şu ana kadar kayda değer bir güvenlik sorunu da yaşanmadı.

Protestocular, yürüyüşün sonunda Nation Meydanı'ndaki anıta çıkarak terörü protesto eden pankartlar astılar ve burada mumlar yaktılar.

Bugün ülke genelinde terörü kınamak için meydanlara çıkanların sayısının 3,7 milyon kişi olduğu tahmin ediliyor.

Cumhurbaşkanı François Hollande, dünya liderleri ile katıldığı gösteri yürüyüşünün ardından binası önünde öldürülen Fransız Müslüman polis Ahmet Merabet'in ailesini ziyaret etti.

Hollande, daha sonra Başbakan Manuel Valls ile birlikte çok sayıda bakanın da iştiraki ile Paris'teki büyük sinagogda, saldırılarda öldürülenler için düzenlenen anma törenine katıldı. Bu törene, İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu ile birlikte Paris'teki Müslüman ve Katolik dinlerinin temsilcileri de katıldı.

Yürüyüşe kimler katıldı?

Devlet Başkanları

Benin: Thomas Boni Yayi
Filistin: Mahmud Abbas
İsviçre: Simonetta Sommaruga
Mali: İbrahim Keita
Nijer: Mahamadou Issoufou
Romanya: Klaus Iohannis
Ukrayna: Petro Poroşenko
Ürdün: Kralı II. Abdullah ve eşi

Başbakanlar
Başbakan Ahmet Davutoğlu

Almanya: Angela Merkel
Arnavutluk: Edi Rama
Belçika: Charles Michel
Bulgaristan: Boyko Borisov
Çek Cumhuriyeti: Bohuslav Sobotka
Danimarka: Helle Thorning-Schmidt
Gabon:Ali Bongo Ondimba
Gürcistan: Irakli Garibaşvili
Hırvatistan: Zoran Milanoviç
Hollanda: Mark Rutte
İngiltere: David Cameron
İspanya: Mariano Rajoy
İtalya:Matteo Renzi
İsrail: Binyamin Netanyahu
Letonya: Laimdota Straujuma
Macaristan: Viktor Orban
Portekiz: Pedro Passos Coelho
Tunus: Mehdi Cuma
Yunanistan: Antonis Samaras

Bakanlar

ABD: Adalet Bakanı Eric Holder
Avusturya: Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz
BAE: Dışişleri Bakanı Şeyh Abdullah Bin Zayid El Nahyan
Cezayir: Dışişleri Bakanı Ramtane Lamamra
İsrail: Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman
Kanada: Halk Güvenliği Bakanı Steven Blaney
Rusya: Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov

Ayrıca;

AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker
AB Konseyi Başkanı Donald Tusk
Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg


Saldırıların ardından geniş katılımlı bir yürüyüş yapılacak olması güvenlik kaygısı da yarattı. Ancak Fransa İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, yürüyüşüyle ilgili gerekli tüm önlemlerin alındığını söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande başkanlığında Elysee Sarayı'nda yapılan kriz toplantısı sonrasında açıklama yapan Cazeneuve, polise ve güvenlik görevlilerine geniş yetkiler tanıyan Vigipirate Planı'nın en üst düzeye çıkarıldığını anımsattı. Cazeneuve, yürüyüşün güvenliğinin sağlanması için 2 bin 200 polis ile bin 359 askerin görevlendirildiğini belirtti.

CUMARTESİ DE GÖSTERİLER VARDI

Pazar günü Paris'te yapılacak büyük yürüyüş öncesi Fransa'nın çeşitli kentlerinde gösteriler yapıldı. Marsilya, Nice, Nantes, Toulouse gibi kentlerdeki yürüyüşlere onbinlerce kişi katıldı.

Paris'te, Çarşamba günü mizah si Charlie Hebdo'ya yapılan saldırıda 12 kişi ölmüştü. Ertesi gün bir kadın polis memuru öldürüldü. Cuma günü ilk saldırının faili Kouachi kardeşler sığındıkları bir matbaada kuşatıldı. Aynı saatlerde Amedi Coulibaly adlı saldırgan Paris'te bir Yahudi marketinde yaklaşık 20 kişiyi rehin aldı. Akşam satlerinde yapılan operasyonlarda üç saldırgan da öldürüldü. Marketteki dört rehine de hayatını kaybetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paris'te Charlie Hebdo saldırıları için dev yürüyüşü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN